Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 14°C

Upravený PES: Podívejte se, co se má změnit. Blatný představí vládě novinky v pondělí

Aktualizováno -
22. ledna 2021
11:41
Autor: ČTK - 
22. ledna 2021
11:11

Aktualizaci opatření protiepidemického systému PES, která by měla v Česku platit od 1. února, dnes vláda z časových důvodů neprojednala. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ministři mají informace o chystaných úpravách k dispozici, Blatný je ale chce ostatním členům kabinetu představit v pondělí obšírněji.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) plánoval představit úpravy dnes, nezbyl na to ale prostor. „Dnes to časové okno vyhrazené pro mimořádné jednání vlády neumožnilo. Bude to ještě diskutováno v pondělí a následně podle toho bychom upravovali usnesení vlády,“ uvedl.

Stále by ale platil nejvyšší pátý stupeň, kterému v Česku opatření odpovídají nyní. „V pátém stupni jsou ty změny poměrně malé,“ doplnil Blatný.

Podívejte se ZDE detailně na to, jak se má změnit PES

Ministr dnes zopakoval, že do posuzovaných parametrů v rámci PES by se měla kromě počtu případů promítnout také naplněnost nemocnic. „Konkrétně 3000 osob na lůžkách a 450 osob na jednotkách intenzivní péče, abychom spolu se splněním dalších kritérií mohli uvažovat o posunu do stupně čtyři,“ řekl.

Blatný dříve avizoval, že v některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test. Rozhodne o tom pořadatel. Podle dřívějších informací by s testem mohlo být také dovoleno ubytování v hotelu nebo návštěva restaurace.

Babiš: PES je složitý systém

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že debatě na vládě by mělo předcházet i projednání materiálu v radě pro zdravotní rizika. Kabinet by se tak mohl materiálem zabývat až na chystaném mimořádném jednání ve středu.

„Bude o tom ještě debata. Ten PES je složitý systém, kde doposud byly čtyři parametry, a teď se to má ještě rozšířit o počet hospitalizovaných," uvedl Babiš při návštěvě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Systém PES představilo ministerstvo zdravotnictví v listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat.

O školácích se rozhodne ve středu

Úpravy ve školské části matice PES počítají nejen s možností návratu maturantů, respektive závěrečných ročníků středních a základních škol, ale podařilo se nám s ministerstvem zdravotnictví domluvit i na provozu malotřídních škol už ve stupni pět, uvedl na twitteru ministr školství Robert Plaga (ANO).

„V případě, že to epidemická situace povolí, tak bychom mohli uvažovat o celém prvním stupni,“ řekl v pátek ministr zdravotnictví. Podle něj je ale nyní brzo na to, říkat, kdy to nastane. „Budeme to vědět v průběhu příštího týdne,“ uvedl. Ve středu by se proto mělo rozhodnout o tom, kdy kdo do školy půjde. „Nebude to dřív než to další pondělí,“ dodal.

Video Blatný o skiareálech: Samotné vleky problém nejsou, vyšší mobilita a ubytování načerno ano - Blesk Zprávy / ČTK

starypes ( 23. ledna 2021 11:06 )

A co mám kuhva říkat já, když mí kuhví jméno den co den.

dajka123 ( 23. ledna 2021 08:53 )

Ať jsou do pudele i s celým psem. Jaký má ten pes smysl, když ho minimálně co 2.týd upravují jak se jím hodí.

Pohybovenadany ( 23. ledna 2021 04:02 )

HOTOVÝ, HOTOVÁ, HOTOVÉ jako MLADÝ, MLADÁ, MLADÉ

jzatl ( 23. ledna 2021 02:27 )

Vypadá to tak, jen se schovává za ostatní, ale má svou odpovědnost a pokud bude souzen, nedopadne dobře.

jzatl ( 23. ledna 2021 02:15 )

Chtějí spustit celý první stupeň škol? Jsou úplně hotoví? Veškerá opatření, snažení, omezování jsou k ničemu, když to roznesou bezpříznaková děcka ze škol, malej bez příznaků do přitáhl ze školky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa