Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Proč nechodily při registraci k očkování PIN kódy? Operátory na nápor SMS nikdo neupozornil

Aktualizováno -
15. ledna 2021
12:22
Autor: ČTK - 
15. ledna 2021
12:01

Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci covid-19 až po spuštění systému. Uvedl to dnes na twitteru výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Zakládajícími členy asociace jsou mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, jejichž vyjádření ČTK zjišťuje. Systém pro registraci lidí starších 80 let na očkování, který byl spuštěn dnes v 08:00, měl problémy. SMS s PIN kódy pro registraci lidem přicházely se zpožděním.

„Možná by příště pomohlo, kdyby operátorům stát o nápadu požadovat SMS ověření řekl dříve než hodinu po spuštění systému,“ sdělil na twitteru Grund.

Na twitteru státního týmu tzv. Chytré karantény bylo v 08:35 uvedeno, že ve frontě čeká více než 40 000 SMS. „Operátoři je rozesílají rychlostí 20 SMS za vteřinu. Řešíme další navýšení kapacity,“ uvedl tým. „Rozesílání ověřovacích SMS pro stát zajišťuje jejich smluvní partner, firma ATS Telcom. Rychlost odesílání má ATS takovou, jakou si u operátorů objednal,“ reagoval na vyjádření týmu Chytré karantény Grund.

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku, systém podle něj funguje. „Systém nezkolaboval, jak někteří tvrdili, ale byl přetížen,“ řekl. Problémy s rozesíláním SMS zpráv jsou podle něj věcí operátorů. Ti nicméně uvedli, že s nimi stát tuto otázku vůbec neprobíral. „Jestli někdo mluvil s operátory nebo ne, na to já neumím odpovědět,“ řekl Babiš. Dodal, že on osobně to neřešil. Hlavní nápor na registrační systém podle něj bude dnes a dále se situace zklidní.

„Je to velký nápor, a pokud operátoři nestíhají posílat esemesky a říkají, že to je jako na Silvestra, tak je třeba si uvědomit tu situaci,“ řekl Babiš. Dodal, že nyní je v systému registrováno 65.000 lidí a termín jich má rezervováno 3000. Další rezervace termínů budou následovat s tím, jak budou do Česka přicházet další dávky vakcín. Stát má nyní podle premiéra objednáno 12 milionů dávek.

Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 byla podle webu systému zhruba po hodině vyčerpaná, ale je možné se dál k očkování registrovat bez výběru termínu. Za první hodinu se registrovalo k očkování proti covidu-19 podle informací Chytré karantény přes 44 000 lidí. Termín očkování si zarezervovalo 2000 z nich. Chytrá karanténa uvádí, že další termíny budou nabídnuty poté, co do Česka dorazí další dodávky vakcín. Lidí nad 80 let, kteří se ode dneška mohou k očkování registrovat, je v Česku 441 000.

kahuja ( 15. ledna 2021 14:15 )

To stejně debilní výmluva jako měl ředitel Březovský z SZÚ.Taky nevěděl... . I vrátná by mu poradila aby obvolal nejbližžší domovy důchodců a nabídl jim vakcínu, kterou všechnu nepořebuje.

kahuja ( 15. ledna 2021 14:02 )

Tak na to by se měla zaměřit Pekarová s Fialou,tedy jsetli to zvládnou. Proč největší 3 operátoři mají své systémy v takových s.r.ač.kách, že neunesou pouhých 3000 SMS. To je vlastně 1000 na jednoho

kahuja ( 15. ledna 2021 13:56 )

Manažeři ve věku 24-35 let, kteří jsou prostě dnes všude in, prostě netušili, že se chystá registrace na covid očkování. Netušili, jak bude probíhat. Nečtou zprávy ,neslyší media,nevědí nic. Operátorským manažerům se prostě všechno musí psát a říkat po lopatě. Že se blíží štědrý den, že se blíží Nový rok atd. Operátoští manažeři nemají vlastní úsudek a předvídavost, úplně stejně jako obyčejné slepice
Tihle novodobí manažeři by se měli odebrat nějam do kurníku a ne sedět na vedoucích pozicích . A že máme takových bohužel hodně , bude potřeba postavit více kurníků, aby se na všechny dostalo.

Jirik-ta ( 15. ledna 2021 13:54 )

Byl to velkej nápor 3000 sms

jajas ( 15. ledna 2021 13:47 )

Operátoři jsou nějací natvrdlí, ne? Pár dnů před spuštěním byl způsob registrace a rezervace popsán v denících a na internetě. Jednoznačně z toho vyplývalo, že se budou navyšovat počty SMSek, protože lidi na to čekali u PC snad celou noc. Tak ať si ty kecy operátoři nechají do večer­níčku­....­...na­konec výpadky mají operátoři průběžně snad u všeho a ještě za to berou pořádné prašule!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa