Neděle 17. leden 2021
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno -5°C

Babišova očkovací novinka: 6 dávek pro Čechy místo 5 z jedné lahvičky vakcíny schváleno

Autor: ČTK - 
29. prosince 2020
22:44

Ministerstvo zdravotnictví schválilo použití šesti dávek vakcíny proti covidu-19 z jedné ampule od firmy Pfizer namísto pěti. Nemocnice takto mohou začít očkovat od středy. Na twitteru to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Cílem změny je zvýšit počet lidí, kteří vakcínu dostanou. 

Užití vakcíny povolila pro všechny státy EU Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), počítá s aplikací pěti dávek z jednoho balení. Pro oficiální povolení je třeba změna registrace léčiva ze strany výrobce a schválení EMA.

„Za přísného dodržení objemu jednotlivých dávek lze použít obsah jedné vícedávkové injekční lahvičky až pro šest pacientů, a to v případě, kdy objem očkovací látky v jedné lahvičce umožní odebrání nezbytného objemu jednotlivých dávek pro každou z aplikací,“ píše se v rozhodnutí zveřejněném na webu ministerstva.

„Od zítřka můžou nemocnice natáhnout z jedné ampule vakcíny Pfizer a BioNTech šest dávek místo pěti. Naočkujeme víc lidí,“ raduje se premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle odborníků je ve farmacii obvyklé, že v lahvičce pro několik dávek je více látky, než je potřeba, kvůli možným ztrátám při aplikaci. K tomu, aby bylo možné využít z lahvičky šest dávek, je nutné oficiální povolení výrobce a EMA.

Pfizer, který vakcínu vyrábí společně s firmou BioNTech, už o změně s agenturou jedná. Podle dosud schválených dokumentů k vakcíně, které jsou pro zdravotníky závazné, je lahvička určena na využití pěti dávek očkování. O pěti dávkách hovoří i příbalový leták k vakcíně.

Množství látky v lahvičce je dostatečné také například podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se na vakcinologii specializuje. Řekl to televizi Nova a České televizi.

Podle vedoucího nemocniční lékárny Fakultní nemocnice v Motole Petra Horáka je prakticky možné šest dávek nabrat, neznamená to ale automaticky, že se to podaří z každého balení. „Rozhodně nemůžeme extrapolovat, že tím pádem získáme 20 procent vakcíny navíc. Ne vždycky se to podaří,“ uvedl.

Video První dávka pro Babiše! V Česku začalo očkování proti covidu-19 - Blesk

Ministerstvo povolilo použití až šesti dávek dočasně do konce března na základě posouzení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). „V souladu s evropskou legislativou však promítnutí změn v souhrnu údajů o přípravku vyžaduje standardní proces změny v registraci,“ píše se v dokumentu.

Očkování první vakcínou povolenou pro použití v EU od firem Pfizer a BioNTech začalo v Česku v neděli. Stát má objednány závazně zhruba čtyři miliony dávek, každý očkovaný musí dostat dvě. Na základě uplatněné opce by mělo být možné získat ještě dalších asi 2,4 milionu dávek.

pokrok ( 6. ledna 2021 14:05 )

Jak vidět ,-
Babiš šetří i na zdraví našich lidí!
Agrofert se bude mít zase o něco líp!

tomik007 ( 3. ledna 2021 16:01 )

RIDI KOVID - jako Kostelec !

pokrok ( 1. ledna 2021 18:26 )

pokrok ( 1. ledna 2021 18:25 )

Z jedné dávky která je určena pro 5 lidí -
bude očkováno 6 lidí ???

Přežijou všichni ?

Jakou důvěru tento Babišův systém spořivosti-
může u občanů asi tak mít ?

Asi takovou - jako když z 1 kg masa -
v Kostelekých uzeninách - nadělají
50 kg "kvalitních párků "

Babiš už "zazářil " jednou -
a to -
když nám ukázal, jaký je "odborník" na koronavirus,-
kdy jsme se stali "jedničkou ve světě " -

a to co do počtu nemocných a mrtvých !

BoziMilda ( 30. prosince 2020 12:52 )

Ano, dává se toho tam víc, právě aby to vyšlo. Do stříkačky se nikdy nenatáhne úplně přesně, někdy víc, někdy míň, něco ulpí z venku na jehle. A vysát z úplnýho dna bez bublin, no to aby se ten šestej modlil, to je embolie hned.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud