Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Babišova očkovací novinka: 6 dávek pro Čechy místo 5 z jedné lahvičky vakcíny schváleno

Autor: ČTK - 
29. prosince 2020
22:44

Ministerstvo zdravotnictví schválilo použití šesti dávek vakcíny proti covidu-19 z jedné ampule od firmy Pfizer namísto pěti. Nemocnice takto mohou začít očkovat od středy. Na twitteru to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Cílem změny je zvýšit počet lidí, kteří vakcínu dostanou. 

Užití vakcíny povolila pro všechny státy EU Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), počítá s aplikací pěti dávek z jednoho balení. Pro oficiální povolení je třeba změna registrace léčiva ze strany výrobce a schválení EMA.

„Za přísného dodržení objemu jednotlivých dávek lze použít obsah jedné vícedávkové injekční lahvičky až pro šest pacientů, a to v případě, kdy objem očkovací látky v jedné lahvičce umožní odebrání nezbytného objemu jednotlivých dávek pro každou z aplikací,“ píše se v rozhodnutí zveřejněném na webu ministerstva.

„Od zítřka můžou nemocnice natáhnout z jedné ampule vakcíny Pfizer a BioNTech šest dávek místo pěti. Naočkujeme víc lidí,“ raduje se premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle odborníků je ve farmacii obvyklé, že v lahvičce pro několik dávek je více látky, než je potřeba, kvůli možným ztrátám při aplikaci. K tomu, aby bylo možné využít z lahvičky šest dávek, je nutné oficiální povolení výrobce a EMA.

Pfizer, který vakcínu vyrábí společně s firmou BioNTech, už o změně s agenturou jedná. Podle dosud schválených dokumentů k vakcíně, které jsou pro zdravotníky závazné, je lahvička určena na využití pěti dávek očkování. O pěti dávkách hovoří i příbalový leták k vakcíně.

Množství látky v lahvičce je dostatečné také například podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se na vakcinologii specializuje. Řekl to televizi Nova a České televizi.

Podle vedoucího nemocniční lékárny Fakultní nemocnice v Motole Petra Horáka je prakticky možné šest dávek nabrat, neznamená to ale automaticky, že se to podaří z každého balení. „Rozhodně nemůžeme extrapolovat, že tím pádem získáme 20 procent vakcíny navíc. Ne vždycky se to podaří,“ uvedl.

Video  První dávka pro Babiše! V Česku začalo očkování proti covidu-19  - Blesk
Video se připravuje ...

Ministerstvo povolilo použití až šesti dávek dočasně do konce března na základě posouzení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). „V souladu s evropskou legislativou však promítnutí změn v souhrnu údajů o přípravku vyžaduje standardní proces změny v registraci,“ píše se v dokumentu.

Očkování první vakcínou povolenou pro použití v EU od firem Pfizer a BioNTech začalo v Česku v neděli. Stát má objednány závazně zhruba čtyři miliony dávek, každý očkovaný musí dostat dvě. Na základě uplatněné opce by mělo být možné získat ještě dalších asi 2,4 milionu dávek.

BoziMilda ( 30. prosince 2020 12:52 )

Ano, dává se toho tam víc, právě aby to vyšlo. Do stříkačky se nikdy nenatáhne úplně přesně, někdy víc, někdy míň, něco ulpí z venku na jehle. A vysát z úplnýho dna bez bublin, no to aby se ten šestej modlil, to je embolie hned.

Jaronovaku ( 30. prosince 2020 09:09 )

Látky se do ampule dává vždy víc. Jen tupější omezenci to nechápou. Mám kapky do oči, ampulka na 2kapky. Kapek tam ovšem je 5 až 6. Prostě proto aby to vždy vyšlo. Taky to nezahazuji. Není to o šizení, protože do stříkačky se natáhne předepsané množství.

Luboš Kubec ( 30. prosince 2020 01:40 )

Tak slaboduchej, aby si myslel, že to je Babišův nápad, tady snad nikdo není Spíš nechápu, proč s tím přišli až teď, v USA už očkují třetí týden a takovouto dohodu s výrobcem ( pokud to vyjde, použije se jedno balení na 6 dávek ) mají od samého začátku. Opět Babiš a spol. zaspal a ještě to prodává jako svůj velký nápad

Ocicko ( 29. prosince 2020 23:54 )

KDO UMÍ,TEN UMÍ.Proto je také bohatý.Už vidím,jak ho zase budou ti opoziční idioti kritizovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa