Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Přehledně: Česko spadlo do pátého stupně PSA, tohle všechno se mění

 • Autor: ČTK,trm - 
  27. 12. 2020
  00:00

  Česko se nedělí vrací do pátého, nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES. Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) počítá s tím, že platit bude nejméně do 10. ledna. Zavře většina obchodů, ale i služby, zastavit se musely vleky ve skiareálech. A jasné je, že po Novém roce se do lavic vrátí zatím jen žáci prvních a druhých tříd. Podívejte se, co všechno se ode dneška mění.

   

   

 • 1.Obchody pouze s nutným zbožím

  Obchody a služby měly být podle původního plánu opatření omezeny už ve čtvrtém stupni pohotovosti, který platí nyní. Díky vládním výjimkám ale zůstávaly obchody i provozovny služeb otevřené. Lidé mohli také například osobně navštívit některé výstavy nebo se navzdory nočnímu zákazu vycházení zúčastnit půlnočních mší na Štědrý den. V pátém stupni už takové výjimky být nemají.

  Prodávat bude možné v obchodech pouze základní potřeby. Ani v supermarketech si nebudou moci lidé koupit to, co neseženou v malých obchodech potravin - třeba elektroniku, hračky nebo oblečení. Například na Slovensku, kde tento zákaz platí také, obchodníci označili takové zboží páskami.

  Povolen je prodej benzinu, léků či brýlí a otevřeny budou moci být i zverimexy, prodejny novin a tabáku, prádelny, autoservisy, železářství, květinářství nebo galanterie. Novinkou je, že zamezit prodeji zboží, které není nezbytné, musí i supermarkety.

  Původní tabulka opatření ministerstva zdravotnictví uvádí pro pátý stupeň rovněž zákaz prodeje v neděli a ve státní svátek. Nyní ale budou muset mít obchody zavřeno jen ve státní svátky. Obchody také budou moci vydávat zboží objednané na dálku.

 • 2.Zavřené služby

  Od neděle se rovněž znovu zavřou všechny provozovny služeb nebo třeba lyžařská střediska, která mohla být nyní otevřena. 

  Omezí se shromažďování ve vnitřních i venkovních prostorech ze šesti na dva lidi a prodlouží se zákaz nočního vycházení, který nově bude začínat místo ve 23:00 už ve 21:00 a potrvá do 05:00. A zatímco o Vánocích platila výjimka pro takzvané půlnoční, na Silvestra žádná taková nebude.

  Návštěvy v domovech seniorů budou dále možné s negativním testem na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin.

 • 3.Opět zavřené školy

  Do škol budou moci v pátém stupni po konci vánočního volna od pondělí 4. ledna osobně docházet jen žáci prvních a druhých tříd základních škol a otevřené zůstanou ještě mateřské a speciální školy. Ostatní žáci a studenti se budou muset vzdělávat na dálku.

 • 4.Kultura, sport, zábava, roušky

  V pravidlech pro nošení roušek či jiné ochrany úst a nosu se nic nemění. Ochranné prostředky jsou dále povinné ve všech vnitřních prostorech a vybraných veřejně přístupných místech. Dále platí uzavření ubytovacích zařízení a restaurací, které mohou mít pouze v době mimo zákaz vycházení otevřené výdejové okénko.

  Zavřené jsou dál galerie, muzea, památky, zoo, bazény a fitness centra. Ve sportu jsou povoleny pouze profesionální soutěže bez diváků a v divadlech, kinech nebo koncertních sálech platí také zákaz přítomnosti diváků.

Heil_Babisch ( 27. prosince 2020 22:24 )

My zloději a křiváci všeho druhu jej vždy volíme!

cesky_novinar_ ( 27. prosince 2020 21:22 )

Kalousek je majitel Agrofertu, že?

an.manchester ( 27. prosince 2020 20:43 )

e Muti- zas to hodilo přeformátování s Nutí....

an.manchester ( 27. prosince 2020 20:42 )

s Nutí ( český máma) oprava přeformátovaneho textu

an.manchester ( 27. prosince 2020 20:40 )

Vyhovuje- oprava textu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa