Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

Zpřísněte co nejdřív, apeluje na vládu expert. A promluvil o dopadu nové mutace na Česko

Autor: sova, trm, ČTK - 
20. prosince 2020
15:45

Nová mutace koronaviru, kterou zaznamenala Velká Británie by, pokud se dostane do Česka, mohla výrazně zhoršit epidemickou situaci. Znamenala by prudký nárůst reprodukčního čísla, řekl pro Seznam Zprávy imunolog Václav Hořejší. Ten zároveň apeluje na to, aby se vláda držela systému PES a zpřísnila opatření, přechod Česka do třetího stupně označil za chybu. Nová mutace koronaviru se šíří ve Velké Británii, tamní úřady přiznaly, že situaci nemají pod kontrolou.

Britský premiér Boris Johnson varoval, že nový kmen viru je podle dosavadního zkoumání expertů mnohem víc infekční a šíří se o 70 procent rychleji. Podle Hořejšího by v Česku mohlo v jeho důsledku prudce vystřelit reprodukční číslo, které udává, kolik infekční člověk nakazí lidí. Už teď se pohybuje mezi 1,2 a 1,3, Hořejší předpokládá skok o další čtyři desetiny.

„Z dosavadních údajů se zdá, že je to mnohem nakažlivější varianta. Už ta současná je o dost infekčnější než chřipka. Výrazně to zhoršuje situaci. Uvidíme, třeba se podaří zabránit tomu, aby se tato forma rozšířila z Británie do zbytku světa. Dobrá zpráva je, že nezpůsobuje těžší průběh onemocnění a nebude vzdorovat očkování,“ řekl Hořejsí serveru.

Zároveň je přesvědčený, že je třeba se držet toho, co defniuje před více než měsíce představený protiepidemický systém (PES) z dílny ministerstva zdravotnictví. Pokud situace odpovídá parametrům pátého stupně, bylo by údajně na místě jej vyhlásit.

„Protože čím víc budeme otálet, tím rychleji se onemocnění bude šířit a zase se velmi rychle naplní kapacity nemocnic,“ ví Hořejší, který v průběhu rozhovoru vyjádřil názor, že tak rychlý přechod do třetího stupně byl velkou chybou. Celostátní úroveň epidemické pohotovosti by se dle něj měla řídit krajem s nejhorším skóre.

Aktuální skóre PES je už třetí den na 76 bodech ze 100, což značí nejpřísnější pátý stupeň.

Probere vláda vypnutí Česka?

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) už v sobotu řekl, že je jen otázka, od kdy se země přesune ze současného čtvrtého stupně opatření systému PES do nejpřísnějšího pátého stupně. Vláda by o tom podle něj měla jednat už v pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) původně tvrdil, že po třech dnech vyššího stupně rizika by se mělo zvažovat o zpřísnění opatření.

Premiér Andrej Babiš v neděli řekl, že informace o zhoršení epidemické situace v Česku nemá. „Já jsem opakovaně členům vlády říkal, aby se drželi svých kompetencí,“ uvedl dnes Babiš. Ústřední krizový štáb, který Hamáček vede, podle něj neřeší epidemiologickou situaci. „Pan Hamáček není ministr zdravotnictví. Na starosti to má pan ministr Blatný a ten o ničem neví, takže nevidím důvod, proč bychom to řešili. Každé opatření stojí peníze,“ řekl premiér.

Pro Zpřísnění opatření se v neděli v Partii TV Prima vyjádřil i prezident Miloš Zeman. „Teď už bychom měli být nikoli ve čtvrtém, ale v pátém stupni a autoři tohoto systému si uvědomují, že by narazili na odpor veřejnosti při přechodu do pátého stupně. Nu, já si myslím, že je potřeba mít odvahu a někdy se s názorem veřejnosti rozejít,“ řekl Zeman.

V Česku v poslední době opět přibývá nakažených covidem-19. V sobotu přibylo 5281 případů této nemoci, což byl nejvyšší denní nárůst množství nakažených za sobotu od 7. listopadu. Podíl potvrzených případů na počtu provedených testů činil 26,8 procenta a byl tak podobný jako v pátek. Covidem-19 aktuálně trpí zhruba 80.500 lidí. Počty nemocných, kteří skončili v nemocnici, v sobotu klesl oproti pátku zhruba o tři stovky na 4484. Z toho 592 pacientů je ve vážném stavu. Od března na nemoc zemřelo 10.331 nemocných.

Video Prezident se nechá očkovat proti covid-19 - TV Prima

Letter007 ( 21. prosince 2020 09:04 )

To se najednou vyrojilo expertů, o kterých dříve ani člověk nevěděl. Ale stačí prohodit nějakou hovadinu ohledně Covidu a už je v Blesku....a určitě si to jeho dušička užívá

Petr888 ( 21. prosince 2020 01:50 )

Co to plácáte? Ta mutace se šíří už o podzimu a další (jiná) je v JARu, kde nikoho ani neočkovali. Z principu je ta souvislost, co jste tady vyplodil naprostá blbost. Nešiřte nesmysly.

viho ( 20. prosince 2020 23:34 )

Zdá se, že vakcína od Pfizeru je spolehlivou cestou k normálnímu životu v úplném lockdownu. Očkovaný se zřejmě změní v zombie plivající mnohem agresivnější verzi koronaviru, takže je potřeba ho zcela izolovat, aby se koronavirem vůbec nenakazil. A cesta zpět není, to by totiž imunitní systém člověka zase museli nějak odnaučit reagovat na hroty koronaviru nějakou zpětnou vakcínou. Budou tu technologii mRNA asi ještě muset u Pfizeru trochu poladit. Uvidíme, co udělá s předními českými politiky, kteří už slíbili, že se nechají naočkovat.

viho ( 20. prosince 2020 22:33 )

Pfizer totiž vůbec netestoval, jaký vliv má vakcína na další šíření viru nakaženým. Třetí fázi testů prováděli jen asi na 40 tisících lidech, z nichž se koronavirem nakazilo jen pár desítek, u kterých vůbec neměli šanci zjistit nežádoucí účinky dalšího šíření viru. To, že se nová mutace koronaviru objevila přesně se zahájením očkování v Anglii, určitě není náhoda. Problém je v tom, že státy tu vakcínu nakoupily bez záruky za mnoho miliard, a co teď s ní. Pokud má vakcína skutečně nežádoucí účinek v tom, že nakažený očkovaný začne šířit zmutovaný a mnohem nakažlivější kmen viru, tak je otázka, jak se státy zachovají. Přiznají to lidem, nebo tu vakcínu do lidí nechají napíchat? To, že tak rychle izolovaly Británii, značí, že v zákulisí se už asi ví mnohem víc.

pavel45 ( 20. prosince 2020 22:04 )

Hořejší je placený kým? A´T už nám políbí pr-del.

Zobrazit celou diskusi
Další videa