Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

Hvízdali nadšením. V USA začali rozvážet vakcíny, ohromná operace nemá obdoby

13. prosince 2020
16:36

Ve Spojených státech se dnes začalo s distribucí nově schválené vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Výrobní závod farmaceutické společnosti Pfizer v Kalamazoo ve státě Michigan brzy ráno opustila tři nákladní auta se statisíci dávek vakcíny. Vládní poradce Moncef Slaoui stanici Fox News řekl, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku má být očkováno 100 milionů lidí, což je téměř třetina všech obyvatel.

Americké televizní stanice odvysílaly záběry, na nichž bylo vidět, jak pracovníci továrny Pfizeru balí první krabice s vakcínami, ukládají je do kontejnerů chlazených suchým ledem a převážejí je do nákladních aut. Jejich kolegové tleskali a hvízdali, když se auta začala nakládat. Podle agentury AP tímto okamžikem začala nejrozsáhlejší očkovací kampaň v dějinách Spojených států, které pandemie covidu-19 zasáhla nejvíce ze všech zemí na světě. Virus SARS-CoV-2 si v USA vyžádal už téměř 300 000 obětí na životech.

Vakcíny mají být už v pondělí dostupné na 145 místech po celé zemi, ve středu už bude mít zásoby očkovacích látek přes 300 nemocnic a očkovacích center. V první fázi distribuce se rozváží skoro tři miliony dávek vakcíny, do konce roku to má být 40 milionů dávek, řekl dnes Slaoui, který je hlavním vědeckým poradcem vládní operace podporující vývoj očkovacích látek. Podle něj má distribuce stejným tempem pokračovat i v lednu a v únoru, kdy se bude distribuovat asi 50 až 80 milionů dávek vakcíny měsíčně.

Velmi složité přepravování

Imunitu vůči covidu-19 získají lidé v případě očkovací látky od společností Pfizer a BioNTech po dvou dávkách. Prvních 100 milionů obyvatel USA tak bude před koronavirem chráněno na konci prvního čtvrtletí příštího roku.

Distribuce vakcíny je poměrně složitý proces zejména kvůli tomu, že očkovací látka se musí skladovat za udržení extrémně nízkých teplot kolem minus 70 stupňů Celsia. Společnost Pfizer proto vyvinula speciální přepravní kontejnery se suchým ledem a senzory, které jí umožní na dálku sledovat polohu zásilky a teplotu.

Spojené státy, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, jsou co do počtu nakažených nejvíce zasaženou zemí světa. Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem podle dat Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 16 milionů. Mimořádné použití vakcíny od dvou zmíněných výrobců schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek, jako první mají očkování dostat zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory.

Video  Šéf testování v Česku vzkazuje: Musíme překonat sobectví. A vysvětlil svou rezignaci  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

viho ( 13. prosince 2020 23:22 )

Politikové totiž mají přístup k tajným dokumentům o skutečných účincích a rizicích vakcíny, a proto jistě nebudou stát první v řadě na očkování. U vakcíny Pfizer hrozí anafylaktický šok, tedy přehnaná reakce imunitního systému, a ten postihuje až 2 % lidí. Takže se může stát, že smrtnost na vakcínu bude vyšší než na samotný virus, která je okolo 1 %. A zatímco u nemoci COVID má člověk alespoň nějakou šanci bojovat, anafylaktický šok zabíjí rychle v řádu desítek minut. Němci zřizují speciální očkovací centra s okamžitou možností resuscitace. Pochybuji, že česká chaotická vláda něco takového připraví. Spíše budeme svědky toho, že zpočátku budou lidé umírat, protože sanitek je pouze omezené množství a nedojedou všude včas, a vláda se bude vymlouvat, že tohle nikdo nečekal, jak se vymlouvá už celý rok. Ale politikové se prostě rozhodli tohle riskovat, místo toho aby hledali jiné možnosti udržení ekonomiky při postupném a opatrném nasazování vakcín.

sonyma ( 13. prosince 2020 21:31 )

Já taky ani za nic. Každý by se měl v 1. řadě zajímat o složení vakcíny, pak by ho ta radost z očkování přešla. Ale kdo chce kam.....

eriksonek ( 13. prosince 2020 19:06 )

Když se bojíš tak do toho nechoď nikdo tě nenutí aspoň zbyde víc dávek pro nás co chceme

viho ( 13. prosince 2020 18:09 )

Je zvláštní, že všichni ostatní výrobci vakcín ze svobodných zemí hlásí problémy s vakcínou proti čínskému koronaviru. Jenom čínská a ruská vakcína jsou prý naprosto bezpečné a účinné. No a teď vakcína Pfizer je prý také naprosto spolehlivá. Už si ji Trump nechal píchnout? Jistě by se tím pochlubil na sociálních sítích, ale nikde nic. V Česku bude rozhodně zodpovědné dát přednost vládě, aby si ji v přímém přenosu nechala naočkovat, a pak aspoň měsíc počkat, co to s nimi udělá. To by byla nejlepší kampaň. Mám ale takové podezření, že něco takového neuvidíme.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa