Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

Očkování proti covidu zaplatí daň z velkých majetků: Argentina obere „horních 12 tisíc“

Autor: ČTK - 
5. prosince 2020
14:30

Argentinský parlament schválil jednorázovou daň z velkých majetků, která má financovat očkování a další výdaje související s epidemií koronaviru. Informuje o tom dnes agentura AFP. Novou daň má platit asi 12 tisíc nejbohatších Argentinců a do státní pokladny má přinést přes tři miliardy dolarů (zhruba 70 miliard korun). Podle kritiků ale daň poškodí investice a rozvoj podniků.

Návrh zákona na zavedení nové daně, kterou v pátek schválil argentinský senát, předložil poslanec Maximo Kirchner, syn bývalých argentinských prezidentů Nestora a Cristiny Kirchnerových. Novou majetkovou daň budou platit jen osoby s majetkem v hodnotě 200 milionů argentinských pesos a více (53,5 milionů korun a více). Daň má několik sazeb, od 3,5 procenta do 5,25 procenta.

Tři čtvrtiny výnosu daně mají jít na pokrytí nákladů na očkování proti koronaviru a na další výdaje související s epidemií, jako je pomoc malým a středním podnikům, studentům či chudým. Podle agentury AFP zhruba 40 procent Argentinců žije pod hranicí chudoby.

Strach z jednorázové daně, která bude natrvalo

Kritičtí vůči novému zákonu jsou ale středové a pravicové strany a zástupci podnikatelů. Ti se obávají, že se z jednorázové daně stane trvalý odvod. Podle kritiků daň také poškodí investice, rozvoj podniků a tvorbu nových pracovních míst.

Video Vláda o rozvolnění opatření v Česku - ČTK/Blesk

S 1,45 milionu nakažených od začátku epidemie patří Argentina, kde žije zhruba 44 milionů osob, do desítky nejvíce postižených zemí koronavirem. V souvislosti s covidem-19 zemřelo v zemi téměř 40 000 osob. Na začátku listopadu Argentina ohlásila, že uzavřela smlouvu na dodání ruské vakcíny Sputnik V.

majke79 ( 5. prosince 2020 16:20 )

To je krásné gesto , co takhle to zkusit v Čechiastanu ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud