Úterý 26. leden 2021
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, sněžení 1°C

Jaký koronavirus? Bílý dům ignoruje pandemii a připravuje „pařbu“: 20 vánočních večírků

Autor: ČTK - 
2. prosince 2020
20:02

Spojené státy zažívají pravděpodobně nejhorší fázi epidemie covidu-19 a mnozí činitelé na začátku svátečního období vybízejí Američany, aby minimalizovali společenské aktivity. Bílý dům má nicméně před sebou nabitý harmonogram vánočních akcí. Informuje o tom tento týden americký tisk, který píše o nejméně 20 nadcházejících večírcích. Jak velká na nich bude účast, není zcela jasné.

Podle deníku The Washington Post (WP) zástupci Bílého domu uvedli, že prezident Donald Trump a jeho manželka Melania jsou odhodláni navzdory pandemii i letos v sídle hlavy státu uspořádat sváteční sezonu. List hovoří dokonce o 25 večírcích naplánovaných na tento měsíc.

To vše v době, kdy jsou hlavní ukazatele o vývoji epidemie v USA na rekordních hodnotách, případně se k nim blíží. Politici i zdravotničtí experti v minulých dnech Američany vyzývali k omezení oslav spojených s Dnem díkůvzdání a nyní začínají přicházet podobné apely i v souvislosti s Vánocemi. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na svém webu uvádí, že lidé by za současného stavu měli dodržovat bezpečnostní rozestupy, vyhýbat se davům a přehodnotit plány spojené se svátky.

Na každé party bude více jak 50 osob

Deník The New York Times (NYT) označuje aktuálně rozesílané pozvánky na oslavy v Bílém domě za další ukázku toho, že Trump tráví poslední týdny svého mandátu v jakési alternativní realitě. „Červené a zlaté pozvánky vůbec koronavirus nezmiňují, stejně tak nereflektují sváteční poselství, které se snaží zdůrazňovat představitelé zdravotnictví,“ píše NYT.

Večírek s vánoční tematikou už se v Bílém domě konal v úterý, přičemž podle televize CNN mnozí účastníci neměli nasazené roušky. Hlavní poradkyně první dámy USA Stephanie Grishamová řekla NYT, že na nadcházejících akcích bude hostům důrazně doporučováno, aby roušky co nejvíce používali. Počty zvaných podle ní letos nejsou tak velké jako obvykle, konkrétnější ale Grishamová nebyla.

Podle informací WP je na každý z prosincových večírků pozváno více než 50 lidí, z nichž většina údajně nebude muset absolvovat test na koronavirus. Pozvánky obdrželi kromě současných a bývalých vládních pracovníků i členové vedení Republikánské strany či členové Trumpova volebního štábu.

Hosté: Trumpovo okolí už je stejně promořeno

NYT s několika pozvanými mluvil, vícero z nich údajně řeklo, že kvůli riziku nákazy hodlají účast vynechat. „Jiní vtipkovali, že vzhledem k počtu lidí z prezidentova okolí, kteří už měli pozitivní test, dosáhl Bílý dům kolektivní imunity a je tam tím pádem bezpečno,“ uvádí list.

V Bílém domě se během pandemie konalo několik hromadných akcí, při nichž se zásady boje proti koronaviru dodržovaly poměrně laxně. Od léta se nákaza potvrdila u desítek lidí, kteří zde působí, včetně prezidenta Trumpa, první dámy Melanie, několika členů komunikačního týmu a dalších poradců hlavy státu.

Video Podle konspirátorů Trumpová užívá dvojnici - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud