Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 7°C

V Česku už štěká třetí PES: Co všechno se ode dneška mění? Velký přehled novinek

 • Autor: for,dp,Mii - 
  3. 12. 2020
  05:00

  Je to tu. Den, na který čekaly tisíce Čechů, ale hlavně zástupy drobných podnikatelů. Česko přechází ze čtvrtého stupně systému PES do třetího, což znamená, že v omezeném režimu mohou otevřít všechny obchody, restaurace i služby. Končí také zákaz nedělního prodeje a nočního vycházení. Život v republice se alespoň trochu vrací do normálních kolejí. Podívejte se, co všechno se od čtvrtka mění.

 • 1.Obchody

  Největší změnou je otevření maloobchodů. Do této chvíle bylo možné ulehčovat svým peněženkám jen v obchodech s potravinami, hygienickými a kuchyňskými pomůckami, krmivem pro zvířata a v obchodech se střelivem. Nyní se otevřou všechny prodejny, včetně těch ve velkých nákupních centrech. Jedná se například o knihkupectví, hračkářství apod.

  „Bude ale platit pravidlo jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Zákazníci budou muset dodržovat také mezi sebou rozestupy dva metry,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V praxi to znamená, že provozovatelé obchodů budou dohlížet na to, kolik lidí se v prodejně nachází. Nemusí vám tak být povolen vstup. Nutností jsou i dvoumetrové rozestupy a ochrana nosu a úst.

  Oblečení si můžete vyzkoušet, stejně tak boty

  Lidé už si také nemusí shánět oblečení v supermarketech. Své brány opětovně otevřou obchody s módou a obuví. Nově bude možné si oblečení i vyzkoušet. Samozřejmostí je ale dodržovat opatření, jako je pravidelná dezinfekce rukou.

  Video Vláda o rozvolnění opatření v Česku - ČTK/Blesk

 • 2.Služby a sport

  Otevřou se také služby, jako je kadeřnictví či kosmetika. Personál bude muset používat roušku či respirátor. Vláda nenařídila dvojitou ochranu obličeje. Tedy roušku a ještě štít, jak bylo původně v plánu.

  Opět pak platí pravidlo 15 metrů čtverečních, a to i pro čekárny daných zařízení, které služby nabízí. Otevřou se rovněž solárka, fitness centra a bazény. Zavřeny zůstávají sauny. Skupinové cvičení může probíhat maximálně v deseti lidech, tedy trenér a devět účastníků.

  Ode dneška jsou vedle profesionálních soutěží povoleny také amatérské. Podmínkou jsou ale prázdné tribuny.

  S trenérem nablízko, k fotografovi bez roušky

  Vzhledem ke specifikacím některých povolání existují výjimky. Kromě toho, že musí tělocvičny zavést zvláštní opatření ve sprchách a v šatně, mají trenéři výjimku ohledně dvoumetrového rozestupu. Motivační citáty k dřepům vám tak může přes roušku šeptat do ucha. Měli by se ale vyvarovat přímému fyzickému kontaktu.

  Výjimku od roušek má pak to povolání, které s ochranou nelze provádět. Pokud si tak objednáte profesionálního fotografa, můžete respirátor či roušku při vykonávání úkonu odložit. Samozřejmě není potřeba ani v bazénu.

 • 3.Restaurace a hotely

  Otevřou se i restaurace. „Provozovny stravovacích služeb pak mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin,“ dodal Havlíček. Zároveň budou moci být pouze čtyři osoby u stolu a obsazenost restaurace bude moci být pouze 50 procent.

  Výdejní okénko tak zmizí, nadále ale mají restaurace značná omezení. I zde je pak nutné dbát na rozestupy a nosit roušku v případě, že se zvednete od stolu. Konzumace jídla vestoje je zakázána.

  Nemění se ale podmínky fungování jídelních koutků v obchodních centrech. Tam bude jako doposud možné výdejové okénko, u nějž si budou moci jídlo lidé vyzvednout. Konzumace na místě nebude nadále možná.

  Restaurace měly podle ankety Blesk Zpráv nejhorší připravování na otevírání. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy totiž musely stravovací provozovny myslet na trvanlivost potravin a na to, že dopravci nemusí včas stihnout dovézt potraviny a nápoje.

  Bude také možné zase přespat v hotelu či dalších ubytovacích zařízeních.

 • 4.Kina, galerie a muzea

  Muzea a galerie mohou být v provozu z jedné čtvrtiny své kapacity. To platí i pro zoo, botanické zahrady nebo veletrhy. Skupiny jsou pak povoleny jen do 10 osob. Stejně početné skupiny mohou navštívit i památky. Co se týká kin, ta zůstávají zavřená, stejně jako divadla. Herci ale mohou zkoušet.

 • 5.Svatby a pohřby

  Pohřbů a svateb se nově může zúčastnit až 30 lidí. Co se týká bohoslužeb, počet účastníků se řídí kapacitou kostela, tady platí pravidlo 15 m² na člověka.

 • 6.Shromažďování a noční vycházení

  Nově se může venku sejít skupina až 50 lidí, kteří se také nemusí bát konzumovat alkohol na veřejnosti, což bylo dosud zakázáno. Povolena je i konzumace jídla u stánků. Dnešním dnem už také neplatí noční zákaz vycházení. Ve vnitřních prostorech se může sejít maximálně 10 lidí. Nadále platí povinnost mít zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejných místech.

  Video Policejní zásah ukončil nelegální party v tajně otevřeném klubu v centru Prahy. - Václav Burian Blesk.cz
 • 7.Školy

  Školy se do třetího stupně přesunou až v pondělí 7. prosince. Důvodem je to, aby se stihly na návrat žáků dostatečně připravit. Nadále tedy platí prezenční výuka MŠ, speciálních škol včetně maturitních ročníků SŠ a také deváťáků. Druhý stupeň základek se střídá v rotační výuce a nově se k nim od pondělí přidají první až třetí ročníky SŠ. Na vysoké školy se budou moci vrátit první ročníky, ale pouze ve skupinkách do 20 lidí.

tomik007 ( 9. prosince 2020 03:21 )

BURES JE NAJVECSI KUZELNIK - prave presublimoval psa na osla

Shimmir ( 6. prosince 2020 02:55 )

Tak třeba v Praze by tak nesmyslné nebyly, když vezmu ty davy třeba na náplavce nebo na Václaváku či Staromáku, jak nám je ukazují záběry. Takhle ten PES bude měnit barvy jako chameleon. Lidé bohužel nepoužívají vlastní mozek, aby vyhodnotili míru rizika, ale napodobují chování svých oblíbených celebrit, prostě tupé stádo!
Přitom i průměrně inteligentní člověk by měl umět oddělit zrno od plev a když neví, třeba si i k tomu něco najít na webu...

Shimmir ( 6. prosince 2020 02:41 )

Lidé a zejména Pra_žáci se chovají jako utržení ze řetězu! A náš ministr na baterky by chtěl tvrdě pokutovat hostinské, že nedokázali zinkasovat a vyhodit nadržené hosty do 22. hodiny a natáhli provozní dobu. Jsem z rizikové skupiny, byť věk není podle mne hlavním kritériem, jakkoli to statistiky tvrdí, dodržuji rozumná opatření a v davu si roušku i natáhnu, ovšem nechápu rozdíl mezi infekčností covidu do 22. a kolem 23. hodiny. Přitom jsem míval IQ kolem 135! Rozhodně si nemyslím, že nějaký pětibarevný PES a jen přísné postihy tohle vyřeší! Lidé musí sami chtít a být přesvědčeni o smysluplnosti opatření. To, co se ale děje (nejen u nás!) je jen politický kompromis, aby se davy daly zvládnout, ne rozumné řešení...

tomik007 ( 4. prosince 2020 18:42 )

Nedostali bakshis -protože bankovky jsou od kyanidu

cervena_sedma ( 3. prosince 2020 15:06 )

Roušky na ulici musely být pouze na jaře. Ted na podzim při dodržování rozestupů nikdo roušky uz mít venku nemusel. Takže venku jsem ji na sobě, krom toho, že jsem si ji zapomněla sundat, nikdy neměla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud