Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Prymula promluvil o antigenních testech v Česku: Rybářská síť s velkými oky, tvrdí

Autor: ČTK - 
26. listopadu 2020
11:50

Srovnání antigenních testů na covid-19 s metodou PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší použití vhodné. Odhalí zejména lidi, kteří mají živý virus a mohou nakazit ostatní. U takových dosahuje účinnosti až 90 procent. Mezi dostupnými typy testů se ale musí vybrat ty přesnější. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ke studii srovnávající 1300 vzorků otestovaných laboratorní metodou PCR a rychlejšími antigenními testy, studii připravila Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotní ústav v Ostravě.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko připravuje dobrovolné testování vybraných skupin, v první fázi učitelů. Před Vánoci chce testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění nabídnout i dalším zájemcům. V současné době se testují touto metodou opakovaně zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a dalších lůžkových zařízení sociální péče.

Bývalý ministr zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula přirovnal antigenní testování s nižší citlivostí k rybářské síti s velkými oky. „Uniknou nám menší ryby, ale ty dorostou. Proto test děláme opakovaně,“ uvedl. Antigenní testy jsou podle něj vhodné zejména pro takové pravidelné použití, například právě u seniorů, učitelů nebo zaměstnanců podniků.

V současné době používaná metoda PCR, kdy se ze vzorku izoluje RNA viru, může podle něj pozitivně detekovat tuto kyselinu i v případě, že už se virus u nakaženého není schopen množit. Antigenní testy podle něj naopak pozitivně vycházejí zejména u lidí s nejvyšší virovou náloží, většinou jeden den před objevením příznaků až pět dní po jejich odeznění.

Přesnost se liší podle typu

Vedoucí viroložka Zdravotního ústavu v Ostravě uvedla, že citlivost a přesnost testů se liší podle jejich typu. Těch jsou podle Prymuly desítky a Česko je bude vybírat tak, aby splňovaly tyto parametry dostatečně. Nebude se ale spoléhat na jediného výrobce.

Podle dřívější studie týmu pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole antigenní testy neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. „Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním,“ uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek. „Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ doplnil.

Z toho důvodu je prozatím výsledek antigenního testování v zařízeních sociální péče ověřován ve sporných případech dalším testem PCR. Testují se znovu lidé, kteří mají příznaky a antigenní test jim vyšel negativní, nebo naopak lidé bez příznaků a s pozitivním výsledkem.

Video Bezpříznakoví senioři: „V domovech je jich většina. Nákaza se šíří o to rychleji,“ říká Horecký - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Groove ( 26. listopadu 2020 16:11 )

Ta spolehlivost je téměř 100 % jak u antikoncepce, problém je ale interpretace výsledků, zhruba tak jako když někdo neumí používat sprcku, buď to špatně nasadí nebo to nepodrzi a nevynda po ejakulaci, akorát že po špatným použití sprcky se lidi rodí, kdezto při špatným testování na covid lidi umíraji, což je poměrně zásadní rozdíl. 😟

Groove ( 26. listopadu 2020 16:06 )

Jakkoli Prymulu nemám ráda, tak tentokrát říká pravdu. Na druhou stranu, důsledkem PCr testu může být akorat 3 týdenní zbytečná karanténa, nic jinyho, otázka je ovšem jestli by nebylo levnější stanovit od jakého množství protilátky se jedná o mrty virus než kupovat jiný testy.

rapid15 ( 26. listopadu 2020 15:42 )

To je krása, jak ta spolehlivost testů roste den ode dne. Už to není 50- 60%, ale je to 90% Takže už je máme nakoupené a te´d je potřeba rejžovat.
A ty malé ryby dorostou To je fór dne !
Dorostou, ale stihnou nakazit mezitím 10 dalších, i malá ryba je infekční.

mord ( 26. listopadu 2020 14:40 )

Méně důvěryhodné lumpa už na to nemohli najít? usvedceny lhář nás má přesvědčit? to má být vtip?

frantacizek ( 26. listopadu 2020 12:06 )

tak do tohoto byznysu Andrej náčelníka nevzal, můžeme říci..

Zobrazit celou diskusi
Další videa