Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo 2°C

Pohřeb patriarchy (†90), který se nakazil virem: Stovky truchlících, přišel i prezident

Autor: ČTK - 
22. listopadu 2020
17:11

Stovky lidí se dnes v Bělehradě přišly naposledy rozloučit se zesnulým srbským patriarchou Irinejem, který v pátek zemřel na komplikace spojené s onemocněním covid-19. Kvůli epidemii koronaviru byla do chrámu svatého Sávy vpuštěna jen Irinejova rodina, duchovní, církevní a političtí hodnostáři, včetně prezidenta Aleksandara Vučiče.

Stovky truchlících Srbů obřad sledovaly na velkých obrazovkách umístěných před chrámem. Většina duchovních podílejících se na smutečním obřadě v chrámu neměla roušky, stejně jako hrstka sledujících venku. Většina věřících však měla nos a ústa zakrytá a snažila se si od ostatních udržovat bezpečnou vzdálenost.

Koronavirová infekce se u 90letého Irineje prokázala 4. listopadu; prezident Vučič tento pátek oznámil, že patriarcha zemřel. O den dříve hlava státu uvedla, že je Irinejův stav vážný a že je připojen na plicní ventilátor.

Podle srbských médií se Irinej mohl koronavirem nakazit na pohřbu vlivného metropolity srbské pravoslavné církve v Černé Hoře Amfilohijeho, který zemřel koncem října na oboustranný zápal plic způsobený koronavirem.

Truchlící včetně vysokých politických představitelů při obřadu nenosili roušky, nedodržovali stanovené rozestupy a mnoho z nich v souladu s církevními obyčeji políbilo metropolitovo tělo ležící v rakvi.

Srbsko, které má zhruba 7,2 milionu obyvatel, se potýká s mimořádně silnou druhou vlnou epidemie. V pátek úřady oznámily přes 6000 nových infekcí. Celkově se tam koronavirus prokázal u více než 110.000 lidí.

pavel981 ( 22. listopadu 2020 17:28 )

Náboženství a blbost nezná hranic. Neměli by se radovat, že jde ke svému páááánu... - pomatenci

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud