Středa 2. prosinec 2020
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno -1°C

Netopýří muž covidu neodolá. Který superhrdina má nejlepší výstroj do pandemie?

 • Autor: Martin Valeš - 
  19. 11. 2020
  18:52

  Každý správný superhrdina, potažmo superpadouch, se vyznačuje svým jedinečným kostýmem. A každý druhý při akci skrývá i tvář. Tak trochu jako dnes my všichni. Jak fungují různé kostýmy proti koronaviru?

  Ikonickou masku nosí každý druhý komiksový superhrdina, většinou ale chrání pouze jejich identitu. Špatnou polovinu tváře si kryjí z těch nejznámějších třeba  Flash, kapitán Amerika, Green Lantern... a samozřejmě Batman. A zrovna ten by si s podobně (ne)maskovaným parťákem Robinem měl ve své tajné netopýří jeskyni dát sakra pozor, aby jeho okřídlení spolubydlící nepřenášeli nějaký virus!

 • 1.Kovboj, ninja

  Honák dobytka se bez šátku na ústa v prašné prérii neobejde. A ještě lépe se hodí desperátům při vylupování bank. Šátek přes pusu je vlastně takový tradiční americký kroj. Řada Američanů ho ale zrovna při pandemii odmítá.

  LEGO Ninjago film

  O něco lepší ochranu před covidem nabízí pořádný hadr přes celou hlavu, s jakým chodí do akce ninjové. Výjimkou jsou ninja želvy, které chodí zcela nahaté, jen s páskou přes oči à la Zorro. Leonardo a spol. jsou ovšem z obliga – přenos SARS-CoV-2 u plazů dosud nebyl potvrzen.

 • 2.Spider-Man

  Peter Parker i další pavoučí muži se skrývají do celotělových kombinéz. Zakrývají si celý obličej, tedy ústa, nos i oči, a oblek je i přes ruce. Podobně oblečen chodí také cynický střelec Deadpool.

  Spiderman pomáhá smrtelně nemocnýmSpiderman pomáhá smrtelně nemocným | Instagram.com/Ricky Mena

 • 3.Black Panther

  Král tajnůsktářského afrického království Wakanda se obléká na první pohled nenápadně, ale jeho výstroj je protkaná neskutečnými technologiemi – ostatně to není žádný elastan, nýbrž tkanina z fantastického vibrania. Černému superhrdinovi dodává nadlidskou sílu i odolnost, ovšem dýchání naopak komplikuje.

  „Dusilo mě to,“ vzpomínal na natáčení Chadwick Boseman (†43). „Doslova to blokovalo jakýkoli přístup vzduchu,“ řekl magazínu Variety. Takže zabrání i infekci, ale ideální ochrana to tedy není.

  Chadwick Boseman jako Black Panther.

 • 4.Iron-Man

  Geniální vynálezce Tony Stark se stává superhrdinou, jakmile oblékne svou high-tech zbroj. Ta mu umožňuje létat, některé z modelů i do extrémních výšek (ba do vesmíru). V takovém případě musí být oblek přetlakový a nést vlastní zásobu vzduchu. S takovou výbavou může jít klidně na JIP k nejtěžším případům nebo porcovat netopýry na wuchanské tržiště.

 • 5.Darth Vader

  Padlý rytíř Jedi, dříve známý coby Anakin Skywalker, má jeden z nejpoznatelnějších kostýmů mezi všemi padouchy vůbec. A to i po zvuku. Výstroj arcilotra z Hvězdných válek je nejen platnou prevencí v nejtěžších ohniscích epidemie, ale i vhodným vybavením pro pacienty: má totiž vlastní ventilátor.

  Integrovanou vzduchotechniku potřebuje poté, co jej jeho mistr Jedi Obi-wan Kenobi porazil na pekelné planetě Mustafar a nechal ho hořícího na pospas lávě. To se ještě jmenoval Anakin Skywalker, než ho nový mistr Darth Sidious přetáhl na temnou stranu Síly. Právě ten ho po prohraném boji zachránil a udělal z něj obávaného dýchavičného kyborga.

  Právě Darth Vaderova maska tak je vděčným motivem i pro roušky a respirátory v reálu. Potisk na látkovou roušku se sám nabízí, server Gambody dokonce nabízí instrukce, jak si na 3D tiskárně vyrobit plastový respirátor.

  Ve vesnicích okolo filipínské Manily Darth Vader a jeho kohorta podobně maskovaných Stormtrooperů do boje s koronavirem na jaře přímo vyrazila: chodili po ulicích a vybízeli obyvatele, ať nosí roušky, když už musí ven.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud