Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Koronavirus zavřel stovky školek v Česku, v říjnu se nakazilo přes 1100 učitelek

Autor: ČTK - 
14. listopadu 2020
14:35

Kvůli výskytu koronaviru se podle spolku Pedagogická komora musely uzavřít už stovky mateřských škol. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se v říjnu covidem-19 nakazilo 1 144 učitelek ze zhruba 35 000 pedagožek, které ve školkách pracují. Nemocných bylo mnohonásobně víc než v září a některé mateřinky začaly mít nedostatek personálu. Navzdory zhoršení epidemické situace v říjnu nechala vláda školky otevřené. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) označil práci učitelek za nenahraditelnou.

Podle spolku Pedagogická komora počet školek v karanténě narůstá. „Z obdržených údajů vyplývá, že ve Zlínském kraji postihla karanténa v tomto školním roce již 41 procent mateřských škol (155 MŠ), v Plzeňském kraji to bylo 29 procent mateřských škol (81 MŠ). V posledním říjnovém týdnu se na území Hlavního města Prahy ocitlo v karanténě 109 mateřských škol (25,5 procent MŠ), ve Středočeském kraji šlo o 155 mateřských škol (19 procent MŠ),“ uvedl tento týden předseda spolku Radek Sárközi. Data podle svého vyjádření získal od krajských hygienických stanic (KHS).

Josef Tuček z oddělení komunikace ÚZIS na dotaz ČTK uvedl, že v říjnu se nakazilo výrazně víc pracovníků školek než v září. Z dat Informačního systému infekčních nemocí podle něj plyne, že v září se novým koronavirem infikovalo 65 učitelek a v říjnu 1 144. Kolik se jich nakazilo přímo ve školce, ale nelze upřesnit, řekl. ÚZIS podle něj neeviduje ani počet školek uzavřených kvůli infekci. Tato data mají krajští hygienici, dodal.

Podle Sárköziho některé školky musely kvůli výskytu koronaviru zavřít třídy již několikrát. Ke zlepšení situace by podle něj pomohlo, kdyby do školek chodily třeba jen děti rodičů, kteří pracují, a děti z různých tříd se tam nesměly potkávat. Lidem, kteří se kvůli epidemii bojí dítě do školky poslat, by podle něj měl stát zajistit ošetřovné. Podobně jako zástupci Platformy Ředitelky a ředitelé mateřinek apeloval, aby se začala zveřejňovat aktuální data o počtech nakažených ve školkách.

Ministr Plaga již dříve uvedl, že školky se vláda kvůli epidemii zavírat nechystá. Z nového modelu pro uvolňování a zpřísňování opatření zveřejněného v pátek plyne, že školky zůstanou otevřené i při nejvyšším stupni rizika nákazy. „Na učitelky mateřských škol spoléháme a opakovaně jim chci vyjádřit poděkování. Z mého pohledu právě ony jsou v pořadí významu pro společnost hned za první zdravotnickou linií,“ uvedl Plaga.

Výpadek personálu pomáhají řešit brigádníci

Řada školek má v současnosti kvůli epidemii nedostatek personálu, a uzavírá proto krátkodobé pracovní smlouvy s brigádníky. Podle senátorky Jaromíry Vítkové (KDU-ČSL) mají školky v té souvislosti potíže s rozvržením peněz v rozpočtu, kde nemají dost financí na nemocenské dávky a na zástup za nemocné zaměstnance. Ředitelky, které senátorku oslovily, podle Vítkové připravily návrh řešení s názvem Program Antivirus ONIV pro mateřské školy, který by mohl fungovat po dobu pandemie. „Jedná se zejména o udělení pravomoci ředitelkám a ředitelům mateřských škol provádět přesuny finančních prostředků v rámci těchto důležitých položek v rozpočtu,“ vysvětlila. Chce, aby návrh projednal senátní školský výbor.

Podle ministerstva školství mohou školky na pomoc využít i studentů pedagogických škol, jejichž praxe nejsou ani teď zakázány. „Pokud však není možnost zajistit dostatek personálu, dojde z rozhodnutí KHS nebo ředitele MŠ po dohodě se zřizovatelem MŠ k uzavření školy,“ dodal úřad.

Video  Ministr Plaga: Prvňáci a druháci se vrátí 18. listopadu. Roušky musí mít po celou dobu  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Maximilian ( 14. listopadu 2020 16:28 )

Teď tu samou blbost dělají ve školách,cílené promo­rova­ni,ne­zodpo­vědnost ANO

gejzovic ( 14. listopadu 2020 16:10 )

Ne koronavirus,ale nezodpovědnost lidí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa