Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Sveze se tuberkulóza na covidu? Pandemie koronaviru může zvrátit globální pokroky

Autor: mav - 
27. října 2020
20:27

Koronavirus zabíjí i nepřímo: chybí kapacity na péči o pacienty s jinými chorobami. „Hrozí, že pandemie covid-19 zvrátí nedávný pokrok ve snižování globálního břemene úmrtí na tuberkulózu,“ varuje Světová zdravotnická organizace (WHO) před další nebezpečnou plicní nemocí.

„V Indii, Indonésii, na Filipínách a v Jižní Africe, jež představují 44 % všech světových případů tuberkulózy, se za první pololetí výrazně propadl počet diagnostikovaných případů TBC,“ upozorňuje WHO v nové Globální zprávě o tuberkulóze. Propad však patrně není dobrá zpráva – spíš to znamená, že nové případy lékařům kvůli pandemii unikly.

Matematické modely WHO naznačují, že pokud takto zdravotníkům unikne 25-50 % pacientů s tuberkulózou (TBC), může nemocných přibýt víc než milion a jen za letošek zemřít 200-400 tisíc lidí navíc.

„Negativní dopady na nepostradatelnou TBC péči zahrnují přesun lidských, finančních i jiných zdrojů od TBC k řešení covid-19. Mnohé země hlásí využívání analyzátorů GeneXpert k testování na covid-19 místo TBC, přesunutí personálu i rozpočtů,“ shrnuje report.

„Předvídá se, že hospodářský dopad pandemie zhorší zejména dva klíčové faktory výskytu tuberkulózy: hrubý domácí produkt na hlavu a podvýživu,“ uvádí WHO.

Bez příznaků

V loňském roce bylo na světě asi deset milionů pacientů s TBC, většina z nich v jihovýchodní Asii (nejvíc v Indii, Indonésii, Číně, Filipínách, Pákistánu, Bangladéši) a v Africe (hlavně v Nigérii a Jižní Africe); 1,4 milionu lidí choroba zabila (včetně 200 tisíc HIV pozitivních, pro něž je TBC častou příčinou smrti). Od roku 2000 je to pokles zhruba o milion. Pozitivní trend však může pandemie koronaviru zvrátit.

Tuberkulózu způsobují bakterie Mycobacterium tuberculosis. Ty se šíří kapénkově, zejména kašlem a kýcháním. Asi čtvrtina světové populace však má bacil asymptomaticky v sobě, je zhruba jen 5-10% riziko, že jim nemoc způsobí.

Neléčená TBC končí v polovině případů smrtí, většinou ovšem léčit jde. Znamená to ale mnohaměsíční podávání antibiotik. Dostupné očkování funguje jen na děti, pracuje se však na jiných druzích vakcíny.

Česko už před lety tuberkulózu skoro porazilo, až roku 2010 (daleko později než v jiných zemích) však skončilo povinné očkování dětí (injekci dostávaly pár dní po narození, znovu pak ve dvou a jedenácti letech). Nyní musí vakcínu dostat jen děti z rizikových zemí či rodin.

„V roce 2019 bylo do Registru tuberkulózy nahlášeno 464 onemocnění tuberkulózou všech forem a lokalizací, tj. 4,3 případu na 100 000 obyvatel,“ uvádí ročenka vydávaná Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR. Roku 2020 to bylo 1525. Šestnáct lidí tu loni tuberkulóza zabila.

Globální report také poznamenává, že přibývá TBC bakterií rezistentních vůči antibiotikům, jde asi o každého dvacátého nemocného. Dost často léčba selhává v Rusku a dalších postsovětských zemích.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud