Středa 2. prosinec 2020
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno -1°C

Polní nemocnice na kraji Prahy je hotová. Armádě stačil na stavbu necelý týden

Autor: ČTK - 
25. října 2020
13:15

Armáda dokončila práce na záložní nemocnici v pražských Letňanech, oznámila dnes na twitteru. Nemocnice v halách letňanského výstaviště bude sloužit pro pacienty s nemocí covid-19, má v ní být 500 lůžek. Zda bude uvedena do provozu, záleží na vývoji epidemie koronaviru.

Nemocnice má být využívána pro následnou péči, umístěni v ní tak mají být pacienti s covidem-19 na doléčení. Sloužit by také mohla pro pacienty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že využita bude zřejmě hlavně kolem 10. listopadu, kdy se v Česku předpokládá největší počet pacientů s koronavirem.

Stát i jednotlivé nemocnice se nyní snaží zvýšit počet lůžek, které budou připravené pro pacienty s covidem-19. Nemocnice odkládají neakutní péči a některá oddělení předělávají pro potřeby nakažených. Podle Prymuly pro ně bude připraveno 15.500 lůžek. Podle údajů k pátku je v Česku hospitalizovaných 5314 pacientů s covidem-19 a ve vážném stavu bylo 772 z nich.

Armáda začala nemocnici v Letňanech budovat v pondělí, kdy přivezl materiál hlavní konvoj z Hradce Králové. Vojáci postupně do hal letňanského výstaviště dopravili víc než 300 tun vybavení ze svých zásob. Další vybavení poskytla Správa státních hmotných rezerv (SSHR), vládou zakoupené nové postele dovezla firma Linet.

Nemocnice v Letňanech by měla být spuštěna v okamžiku, kdy dojdou kapacity v „kamenných“ nemocnicích. Z 500 lůžek má být pro intenzivní péči vybaveno pouze deset. Zařízení bude oficiálně provozovat Nemocnice Na Bulovce, která si část letňanského výstaviště pronajala. Na místě ale budou nasazeni především vojenští lékaři a zdravotníci, které armáda v případě aktivace nemocnice stáhne z jiných nemocnic. Prymula dříve uvedl, že v Letňanech by mohlo působit i 28 armádních lékařů a zdravotníků z USA, které Česku nabídly Spojené státy po žádosti vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD).

Video Generál, který má na povel nemocnici v Letňanech: O detailech projektu, výběru lékařů i covidu v rodině 

Video Podívejte se do polní nemocnice v Letňanech: Tady pomůžou, až bude v Česku s covidem nejhůř. - Aleš Brunclík

ov21 ( 25. října 2020 15:01 )

je tu někde článek že požaduje 26 mega, což je téměř tolik co platí státu za pronájem těchto pozemků

zkratik ( 25. října 2020 14:38 )

smutný je,že bude chtít majitel haly milionář Sehnal od nemocnice pronájem "tvrdě" zaplatit nebo se mejlím?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud