Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Právník viní z druhé vlny Vojtěcha a Babiše. Ukázal na klíčové chyby

Aktualizováno -
22. října 2020
20:02
Autor: ČTK - 
22. října 2020
18:50

Advokát Petr Němec podal Nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše (ANO) či bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli jejich chování v souvislosti s druhou vlnou epidemie koronaviru. Informoval o tom dnes na twitteru. Politici se podle něj mohli dopustit maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti či vydírání. Babiš opakovaně pochybení v koronavirové krizi odmítá, minulý týden uvedl, že má v souvislosti s epidemií čisté svědomí.

Advokát Petr Němec podal Nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše (ANO) či bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli jejich chování v souvislosti s druhou vlnou epidemie koronaviru. Informoval o tom dnes na twitteru. Politici se podle něj mohli dopustit maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti či vydírání.

Němec v oznámení píše, že vyhlášení nouzového stavu a masivní šíření koronaviru nasvědčují vážným pochybením úřadů a konkrétních osob. „Z pohledu krizového řízení je důvodné se domnívat, že současný epidemický stav v ČR není dán specifickými přírodními, klimatickými, kulturními, zdravotnickými, demografickými či jinými podmínkami, ale je výsledkem krizového řízení odpovědných orgánů a osob,“ stojí v dokumentu, který má ČTK k dispozici.

Advokát připomíná mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví z 19. srpna, podle kterého se měly začít od září nosit roušky v obchodech, veřejné dopravě či ve školách. „Opatření se však setkala s nesouhlasem velké části společnosti. Tato vlna nesouhlasu vedla k otočení názoru premiéra Babiše, který (...) přiměl tehdejšího ministra Vojtěcha, aby povinnost nošení roušek na některých místech nenařizoval,“ uvádí Němec.

Ministerstvo jednalo v rozporu s daty, tvrdí právník

Opatření se tak 24. srpna změnilo a v obchodech či školách roušky nepožadovalo, dodává Němec. Upozorňuje, že druhé rozhodnutí obsahuje stejné zdůvodnění jako první. „Je zcela nesporné, (...) že ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo v rozporu s podklady a daty, které mělo k dispozici a s jejichž závěry bylo seznámeno,“ stojí v trestním oznámení.

Babiš na konci srpna odmítl návrh na znovuzavedení širší povinnosti nosit roušky ve veřejném prostoru poté, co jej Vojtěch avizoval. Následně, když jej s odstupem času s touto situací konfrontovali například zástupci opozice, kritiku odmítal s tím, že o změně daného opatření nerozhodl. V září se ale v televizním projevu přiznal, že v létě udělal chybu, když se nechal ukolébat jarním vítězstvím a atmosférou ve společnosti a kabinet polevil v opatřeních proti šíření nákazy. Minulý týden premiér řekl, že vláda dělá v koronavirové krizi maximum a že nemá pocit, že by něco udělala špatně. Dnes ve Sněmovně Babiš bez vysvětlení uvedl, že „vláda asi nedomyslela všechno“.

Vojtěch podle advokáta podstatně ztížil podmínky pro ochranu zdraví a životů. „Je nesporné, že kdyby ministr postupoval tak, jak bylo schváleno na Radě vlády pro zdravotní rizika a jak původně i rozhodl ve svém opatření a v souladu s jeho odůvodněním, tak by nedošlo k takovému prudkému šíření nákazy koronavirem,“ píše Němec. Vojtěch se tak podle něj dopustil maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Stejný čin mohl spáchat rovněž Babiš, protože o změně ministerského opatření fakticky rozhodl on, dovozuje Němec. „Kvůli prudkému růstu počtu nakažených byla nakonec 10. září přijata přísnější opatření, která byla prakticky totožná s těmi původními. (...) Proti šíření nákazy mohlo být zasáhnuto o deset dní dříve, nebýt premiérova rozhodnutí,“ shrnuje.

Z pohledu vnějšího pozorovatele navíc usuzuje, že Babiš mohl hrozit ministrovi odvoláním nebo jinou újmou, aby ho přiměl bez jakékoliv změny okolností mimořádné opatření upravit. „Pokud argumenty (pro úpravu opatření) chybí, tedy nejsou, lze se domnívat, že Adam Vojtěch došel ke změně opatření nikoliv na základě argumentů a důkazů, ale pod nátlakem,“ konstatuje. Babiš se tak podle něj mohl dopustit vydírání.

Babiš a Vojtěch navíc mohli spáchat i trestný čin šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti, když upravené mimořádné opatření „šlo zcela proti zjištěním a doporučením“. Stejný trestný čin podle Němce údajně spáchali i další ministři, když rozhodli o vyhlášení nouzového stavu nikoliv s odloženou účinností, a způsobili tak bezdůvodné prodlení. „Pokud vláda již dne 30. září konstatovala, že tu jsou takové podmínky (...), že je nutné vyhlásit nouzový stav, je zcela neodůvodnitelné, že se pět dní nic nedělo,“ vysvětluje. Nouzový stav platí v Česku od pondělí 5. října.

Video Reakce na lidi ignorující roušky - Blesk TV

bigoseman ( 23. října 2020 14:01 )

Myslis toho ruskeho agenta?

bigoseman ( 23. října 2020 13:59 )

Jak je znamo,vsichni poslouchali plukovnika,a plukovnik je kamarad Zemana!

Covid_19 ( 23. října 2020 13:24 )

za nezvládnutou druhou vlnu může Babiš, svévolně měnil nařízení ministra zdravotnictví, neposlouchal rady odborníků, nejhorší na tom je to, že jsme zase nepřipravení, druhé vlně asi nešlo zabránit, ale mohli jsme být připraveni a vybaveni

Jaronovaku ( 23. října 2020 08:39 )

Za druhou vlnu si můžou lidi sami. Svádět na kohokoliv vysoký stupeň ignorance je trochu zcestné. Proč to neřekl o prázdninách, že to dělají špatně? Měli by tedy potrestat pana právníka, protože zamlčel tehdá důležité skutečnosti, které patrně už tehdy věděl!

zkratik ( 23. října 2020 00:06 )

další odborník,asi kámoš Šmuclera,ten mu možná slíbil nový zuby

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud