Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

V Letňanech roste polní lazaret s 500 lůžky. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř

Aktualizováno -
22. října 2020
13:14
Autor: jza - 
22. října 2020
11:32

V multifunkčním areálu v Letňanech, kde se běžně konají veletrhy, tento týden začala armáda budovat polní nemocnici. Sloužit má hlavně pro následnou péči a doléčení pacientů, kteří prodělali nemoc covid-19. Bude v ní k dispozici 500 lůžek a sloužit má jako záložní v případě nedostatečné kapacity ostatních nemocnic. „Naši vojáci tady odvádí naprosto perfektní práci, mají můj obdiv,“ vzkázal jim náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata. 

Vláda zřízení nemocnice schválila minulý pátek na mimořádném zasedání. Vojáci do Letňan vozí materiál už od neděle, navážejí se lůžkoviny a další materiál. Lůžka dodala do Letňan společnost Linet, která zajistila i pracovníky na jejich sestavení. K dispozici tu bude také 10 jednotek intenzivní péče, laboratoře i operační sál.  Na místo už dorazila většina z plánovaných 500 lůžek, celá nemocnice by měla být hotová v neděli v 16:00. 

Takto velké zařízení vyloženě na území ČR zatím armáda nestavila. „Je to to první nasazení na území České republiky, jinak máme za sebou mise v Asii nebo v Kosovu, takže zkušenosti tu jsou,“ ujistil Generál Zoltán Bubeník, který je šéf sekce vojenského zdravotnictví. Armáda měla na naplánování a design nemocnice tři dny. „Všechno jde podle plánu,“ doplnil generál. 

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nemusí být nakonec vůbec využita. „Věřím, že jsme schopni vyjít s kapacitou, kterou máme, pokud se peak sníží. Ale nemůžeme si dovolit, kdyby kapacita přetekla, abychom tady neměli nic. Proto je ta nemocnice postavená jako rezervní,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.

V nemocnici je oddělaná tzv. čistá zóna, kde je zázemí pro personál, od infekční zóny, kde budou umístěni pacienti. Pracovat tu budou i hasiči, ti tu postavili svůj dekontaminační kontejner pro případnou očistu zdravotníků, kteří přicházejí z infekční zóny.

Zapojili se i hudebníci 

Armáda tu nasadila 149 vojáků z povolání, z toho je 109 odborných zdravotníků, 25 bude pracovat ve velení a štábu a 15 vojáků je z jednotky logistické podpory. Zapojili se tu třeba i hudebníci z Ústřední hudby Armády ČR. Zařízení bude oficiálně provozovat Nemocnice na Bulovce, která si část letňanského výstaviště pronajala. Pro personál je tu připravené i ubytování se 120 lůžky. 

Při plném provozu nemocnice se při třísměnném provozu po 8 hodinách a při aktivaci všech 500 lůžek počítá s tím, že by zde sloužilo až 200 lidí, z čehož je zhruba 25 lékařů, 140 zdravotníků a zbytek by byli sanitáři a další obsluha zařízení. „Hlásí se nám bývalí příslušníci zdravotnické služby, bývalí vojáci, kteří pracovali u polní nemocnice, že by si celkem rádi oblékli uniformu a šli nám pomáhat. Vítáme jakoukoliv pomoc,“ řekl generál Bubeník. 

Na místě budou nasazeni především vojenští lékaři a zdravotníci, které armáda v případě aktivace polní nemocnice stáhne z jiných nemocnic. Vláda minulý pátek kromě 500 lůžek pro tuto nemocnici schválila nákup dalších 1 500 rezervních, které budou ve skladu Správy státních hmotných rezerv.

Počítá se tu s Američany

Počítá se tu i s tím, že by zde mohli působit vojenští zdravotníci ze Spojených států, kteří by měli do Česka dorazit. „My jsme Američanům několikrát asistovali v rámci polního chirurgického týmu v Afghánistánu, takže vztahy máme velmi dobré,“ dodal generál Bubeník. 

Varhan Datlovi Frek ( 22. října 2020 16:41 )

hurá budou nové díly M*A*S*H , prosil bych všechny díly

padouch236 ( 22. října 2020 15:05 )

Komedianti, divadlo pro pitomce, kteří na to lhaní skočí...Krajské a okresní nemocnice mají šedesáti procentní obsazení...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud