Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Černý scénář pro Česko: Za tři týdny bude přes 330 tisíc nakažených, ukazuje model

Autor: ČTK - 
21. října 2020
20:10

Model vytvořený Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který se nejvíc blíží současné rychlosti šíření covidu-19, počítá první listopadový týden s 205 000 nakaženými a druhý s více než 330 000 nakaženými. Mírné zlepšení znamená pokles počtu pozitivních případů téměř na polovinu. Vyplývá to ze čtyř modelových scénářů pokračování epidemie, které podle zveřejněného záznamu představil poslancům ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Opatření mají šíření epidemie zbrzdit a ČR poslat na cestu některého z pozitivnějších scénářů.

Modely vycházejí z reprodukčního čísla (R), tedy vypočítaného průměrného počtu dalších lidí, kteří se infikují od jednoho pozitivně testovaného. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu po jednání vlády uvedl, že to současné je 1,36.

Ze čtyř scénářů načrtnutých zdravotnickými statistiky je nejbližší používající mírně lepší reprodukční číslo 1,29. Ten v tomto týdnu od 16. do 24. října počítá se 128 000 nakažených a průměrným denním nárůstem o 14 236 osob. Za prvních pět dní je průměr skoro 9 000. Vliv ale má i vysoký podíl pozitivních ze všech testů, který znamená, že je v populaci více nakažených, než se jich testováním podaří odhalit. V posledním říjnovém týdnu model počítá se 148 000 nakažených, v prvním listopadovém až 205 000 a druhém listopadovém 332 000.

Opatření snad šíření koronaviru zpomalí

Přijatá opatření mají reprodukční číslo zmírnit. Pokud by se to podařilo na 1,1, bylo by na konci října 117 000 nakažených za týden a ve druhém listopadovém týdnu asi 170 000. Velmi pozitivní scénář, který počítá se snížením reprodukčního čísla na 0,73, by znamenal už v posledním říjnovém týdnu pokles počtu nových případů za týden.

Hrozí zahlcení nemocniční péče

Zásadní pro zvládnutí epidemie je vyhnout se naplnění dostupných kapacit nemocnic. Také jejich budoucí naplněnost ÚZIS podle reprodukčního čísla a aktuálních počtů obsazených lůžek modeluje. Ty odpovídají v současné době šíření na úrovní 1,5.

„Jsou to lidé nakažení sedm, deset i 14 dní zpátky, kdy reprodukční číslo bylo vyšší,“ vysvětlil Dušek. „V létě se dostávalo do nemocnic čtyři až šest procent nakažených, teď je to pět až šest procent,“ uvedl. Mírněji podle něj rostou vážné případy, které odpovídají spíš reprodukčnímu číslu 1,2. Částečně se v tom podle Duška projevuje i mortalita, tedy počet nakažených, kteří zemřou.

Všechny scénáře s reprodukčním číslem nad 1 znamenají postupné zahlcení nemocniční péče, protože bude nakažených dál přibývat ve velkých počtech, jak dnes na tiskové konferenci připomněl i ministr zdravotnictví. Aktuálně je v nemocnicích 4 400 lidí.

Podle modelu s reprodukčním číslem 1,1 by bylo 10 000 lidí v nemocnicích dosaženo kolem 8. listopadu, současnosti se blížící 1,29 by 10 000 přinesl už na konci října. Vážný průběh nemoci se u pacientů objeví ještě s dalším zpožděním. Bez snížení reprodukčního čísla by jich bylo na konci října asi 2 500, v polovině listopadu téměř 5 000. V současné době je jich 657.

padouch236 ( 22. října 2020 15:29 )

A strašit a strašit co nejvíce, až se z toho lidí zblázní, nebo chytí Prymulu za šos a vymetou s ním Václavák a možná to tak daleko není....Když jsem spočítal každodenní ohlášené oficiální počty "nakažených", tak jsem zjistil že tento stát má už šestnáct milionů nakažených a to v tom nejsou započítáni zdraví lidé, že se by náš stát najednou nafoukl, co říkáš Prymulo?

PPP150W ( 22. října 2020 09:30 )

No vidíte a přes to je spousta takových, kteří bezohledně ignorují a bojkotují všechna nařízení a opatření. Ty je třeba postrašit, ale já bych je spíš postavil bez ochranných pomůcek k umírajícímu člověku s covidem.

kratochwilova ( 22. října 2020 08:24 )

Na co je dobre neustsle desit lidi grafy,radsi jim tu piste prevenci-myti rukou,vitamin D brat a taky pomahs kloktani ustnimi vodsmi...Prijde mi,to sz uchylny,ze se v tom vyzivata,my preci vsichni uz vine,ze je to v....

blecktajp ( 22. října 2020 07:58 )

Kazdy z nas zije v nejake te bubline, kde potkava ty same lidi, to mate pravdu. Prave proto je ted dulezite omezit prolinani techto bublin, coz mnozi nechapou. Videl jsem ruzne modely, co se stane, kdyz se sejde pet lidi, deset lidi atd a fakt ty cisla pak jdou skokove do vysin. Takze kdyz nekdo rika, ze kdyz uz se muze sejit sest lidi, klidne se jich muze sejkt i deset, ze je to jedno - no tak to jedno fakt neni, z desitek moznych nakazeni jsou najednou stovky a tisice. Ale s urovni znalosti matematiky nasich obcanu se neni co divit, ze to nedokazou chapat.

viho ( 21. října 2020 23:20 )

Nejsem si jistý, jak dokonalé ty modely jsou. Ale spíše se mi zdá, že se nyní ty exponenciální křivky staly jakousi módou a všichni jsou na ně experti. Problém je v tom, že každý člověk má jen určitý omezený prostor, ve kterém se pohybuje a jakmile dojde k jeho nasycení, začne počet nových případů denně klesat jiným způsobem, který už tak snadno popsat nelze. Přenos mezi těmito prostory jednotlivých lidí už tak rychlý není. Exponenciála funguje jen v nějakém velkém městě s hojně využívanou hromadnou dopravou a přelidněnými místy, kde se všichni setkávají, ale těch zase v Česku tolik není. Ostatně i v severských zemích byl zpočátku číselně předpovídán katastrofický scénář, ale nenastal právě proto, že je tam relativně řídké osídlení a lidé žijí více izolovaně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud