Středa 28. říjen 2020
Oblačno, déšť 10°C

Babišův projev: Čeká nás klíčový týden, situace je vážná. Zůstaňte doma, prosil lidi

Autor: ČTK, sova - 
18. října 2020
20:50

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli nezvykle přes facebook požádal ve svém projevu občany, aby dodržovali vládní opatření proti šíření nemoci covid-19. Situace je podle něj vážná a klíčový bude příští týden. Pravděpodobně ve středu se podle něj rozhodne, zda vládní opatření přijatá minulé pondělí fungují, nebo zda bude nutné přistoupit k dalším. Babiš projev navázal na projevy Romana Prymuly a Miloše Zemana, které zazněly během tohoto týdne.

Vláda minulé pondělí s účinností od středy 14. října například omezila shromažďování na maximálně šest osob a mělo by to platit do 3. listopadu, kdy má skončit nouzový stav. Rozhodla také, že od středy se budou na zastávkách hromadné dopravy povinně nosit roušky. Zakázala třeba také pití alkoholu na veřejně přístupných místech.

Příští týden se tak podle Babiše rozhodne třeba o tom, jaká bude situace o Vánocích. Obdobně jako ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula vyzval dnes Babiš občany, aby zůstali doma. „Já vás prosím, zůstaňte doma, zůstaňte s rodinou. Pokud můžete, pracujte z domu,“ apeloval. „Nejdůležitější je nemít ten kontakt, to znamená nikam nechodit, necestovat, být s rodinou, a když jste s rodinou, tak vlastně nepotřebujete ani tu roušku,“ dodal.

„Já jsem byl včera taky v parku“

Babiš zdůrazňoval, že příští týden bude klíčový. „A proto vás prosím všechny zůstaňte doma, skutečně tím můžeme zachránit lidské životy. Jděte jenom do práce, pokud opravdu musíte, pokud někdo je home office, tím líp, na nákup, zařídit jenom neodkladné věci a potom domů,“ doporučil. „A můžete chodit do přírody, to je jasný, já jsem taky včera byl v parku,“ poznamenal.

V souvislosti s vážností situace vyjádřil údiv nad nedělní demonstrací sportovních fanoušků v centru Prahy. Podotkl, že vláda přidělila půl miliardy korun všem sportovním klubům a z toho na fotbal šlo zhruba 200 milionů.

Premiér mimo jiné poděkoval všem, kteří si do mobilního telefonu stáhli aplikaci eRouška. Tato aplikace má už podle něj 1,23 milionu stažení a za týden přibylo 580 000 jejích uživatelů. Děkoval všem zdravotníkům i hygienikům. „Budeme bojovat za každý život, chceme ochránit každý život,“ ujistil Babiš. V nemocnicích je nyní podle jeho údajů hospitalizováno kvůli covidu 3519 lidí a z toho 541 leží na jednotkách intenzivní péče.

Video Celý projev prezidenta Zemana: Vyzval k nošení roušek, věří Prymulovi - FTV Prima

mislivec ( 19. října 2020 08:13 )

To řikej svímu primulovi, de*ile (nenadávám, cituju ministryni burešovi vlády Maláčovou). Českej národ nebude poslouchat takovejhhle soubor pokrytců a vyc_hcanů. To si zkoušej na slováky, ty bi tě už dávno roznesly na kopitech.

muscula ( 19. října 2020 08:09 )

lidi budou doma a on si lítá po světě. nassrat

frantacizek ( 18. října 2020 22:49 )

vláda by měla lvům distribuovat víno z Pálavy zdarma v době nouzového stavu, pak by to byla lambáda

frantacizek ( 18. října 2020 22:48 )

stál na větvi, přitom lvi nahoru nelezou, přesto jsem ho tam hledal, čiže asi fakt potřebuju volnost a vy jste mi zavřeli hospy, která je místem setkávání kultur a sdílení pocitů z téhle doby

frantacizek ( 18. října 2020 22:34 )

Andrej, já su doma furt, studentky už za mnou docházejí, co ještě po mně chcete. Navíc jsem právě viděl na nějakém ezoterickém obrázku jako první zvíře lva, což prý značí divokou povahu, čiže bez vína jako nyní nebo včera u MMA mě v téhle domácí izolaci (kleci) těžko udržíte. já už více fakt nemůžu, Andrej

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud