Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Polní nemocnice v Letňanech. Vláda projekt posvětila, obsáhne 600 moderních lůžek

Aktualizováno -
19. října 2020
19:26
Autor: ČTK, jim - 
15. října 2020
17:25

Nemocničních lůžek začíná být v Praze téměř nedostatek. Situace ohledně počtu hospitalizovaných kvůli nemoci covid-19 přibývá, proto vláda rozhodla o tom, že v Letňanech zřídí polní nemocnici, která pojme až 600 lůžek na zakázku. Ta hodlá vláda objednat od dvou největších českých dodavatelů. O stavbě polní nemocnice politici rozhodli v pátek, stavět se začala v pondělí. Vybudována by podle armády mohla být do týdne. Jak bude nemocnice v Letňanech vybavená?

Kabinet nařízení schválil na svém mimořádném pátečním zasedání, kde se zabýval také materiály, které řeší ekonomické dopady koronavirové epidemie a souvisejících opatření. „Na základě nařízení armáda rozvine infrastrukturu polní nemocnice v areálu výstaviště PVA EXPO Praha Letňany, a tím vybuduje záložní zdravotnické zařízení s kapacitou 500 lůžek, které bude v režimu pohotovosti,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo obrany.

Ministerstvo zdravotnictví se v pondělí ocitlo před podpisem smluv se dvěma největšími dodavateli zdravotnických lůžek v Česku. Bezprostředně po podpisu smlouvy dodají 600 lůžek do vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Lůžka, která jsou ve státních zásobách, podle Prymuly neodpovídají standardům.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že armáda poskytne materiál i personál. „Bude muset být doplněn o zdravotníky a mediky z civilu. Naši doktoři a sestry totiž dnes již naplno slouží ve vojenských a civilních nemocnicích, naše kapacity nejsou bezbřehé,“ vysvětlil. Armáda nevyužité zdravotníky nemá. Podle velitele velitelství pro operace Josefa Kopeckého je koordinace personálu plně v kompetenci ministerstva zdravotnictví, armáda je schopná obsloužit svých 100 lůžek.

Velkokapacitní polní nemocnice

Armáda může poskytnout deset plně automatizovaných stanic, jednotky intenzivní péče, rentgen, CT a laboratoř, řekl Metnar. „Převoz se uskuteční z vojenských stanic z Hradce Králové a Bystřice pod Hostýnem,“ uvedl. Stát podle Metnara nemá problém dodat ventilační jednotku ke každému lůžku. Konkrétní informace o tom, kolik lidí bude potřeba na provoz a ostrahu nemocnice, budou jasné, až na výstavišti skončí svou práci vojenští plánovači. Kteří pacienti budou v Letňanech, rozhodne ministerstvo zdravotnictví.

Aktivace Centra biologické ochrany Těchonín podle Metnara není vhodná, protože areál v Letňanech bude mít větší kapacitu. „I do Těchonína bychom museli stahovat personál z vojenských a civilních nemocnic. Je lepší to vybudovat s větší kapacitou jinde, další aspekt je lokace z hlediska transportu,“ řekl.

Kromě armádního materiálu použije stát i zásoby SSHR. Její předseda Pavel Švagr dnes uvedl, že správa má 2500 lůžek a je připravena k jejich rychlému vyskladnění a dovozu na místo určení. Vojenští plánovači budou ode dneška vyhodnocovat stav infrastruktury a rozhodnou, jaké vybavení je nutné doplnit. Nemocnici umístí do prostor tamních pavilonů.

Už se staví

Armáda na výstavišti v Letňanech využije už stojící haly. Vojáci poskytnou 100 lůžek ze svých polních nemocnic, zbytek bude ze SSHR. Prymula věří, že budou stačit navýšené kapacity kamenných nemocnic. Stát ale podle něj nemůže riskovat, že by nebyly záložní kapacity ve chvíli, kdy by skokově stoupl počet pacientů.

V Letňanech bude pouze deset lůžek s plicní ventilací, zajistí je armáda. Zbytek bude podle Prymuly určen pro pacienty s lehčím průběhem nemoci. Využívat se začnou ve chvíli, kdy budou ohroženy kapacity ostatních nemocnic.

Armáda začala v pondělí budovat polní nemocnici v Letňanech. Nemocnice bude v případě nouze sloužit pacientům s méně závazným průběhem nemoci covid-19. Připravena má být do neděle. Nákladní vozy budou do letňanského výstaviště přijíždět až do pátku. O víkendu armádní logistici připravili materiál tak, aby byl do Letňan přivážen podle jeho potřebnosti pro výstavbu. Základ vojenských polních nemocnic tvoří kontejnery, které je možné vzájemně propojit.

Matos7 ( 19. října 2020 21:44 )

V Praze nemocnice v každé ulici, na Plzeňsku do nemocnice 100 km. Dííky pane Baxo. Na Tachovsku všechny schopné nemocnice zprivatizoval pan Šmucler na akciovky, tedy pro normálního člověka nedostupné

Zobrazit celou diskusi
Další videa