Středa 3. březen 2021
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Polojasno 10°C

Koronavirus v Praze: Dalších 1 990 nakažených, počty nadále přibývají

Aktualizováno -
3. března 2021
09:15
Autor: ČTK - 
15. října 2020
06:58

V Praze přibylo v úterý 1 990 prokázaných případů covidu-19, o 42 méně než před týdnem. V hlavním městě je to čtvrtý nejhorší výsledek od začátku epidemie loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Dosud nejvíc potvrzených případů přibylo v Praze za jediný den letos 5. ledna, a to 2 065. Minulý týden v úterý testy odhalily 2032 případů a 29. prosince přibylo v metropoli 2020 nakažených. Průměr od začátku letošního roku je 986 případů za den, v samotném únoru to ale bylo přes 1 100 případů denně.

Od začátku epidemie prokázaly laboratoře infekci u více než 143 500 lidí. Přibližně 85 procent z nich už se uzdravilo, naopak 1875 lidí s covidem zemřelo. Od začátku letošního roku zemřelo 774 lidí, v průměru přes 12 denně.

Podobně jako v dalších krajích i v hlavním městě čelí nemocnice velkému náporu pacientů. Na jednotkách intenzivní péče a ARO bylo dnes ráno pro pacienty s covidem volných osm lůžek. Dalších šest neobsazených míst bylo na reprofilizovaných lůžkách pro intenzivní péči, která jsou za běžného provozu určená k poskytování péče jiného typu či odbornosti. Standardních lůžek s kyslíkem zůstávalo volných 59. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zdravotníci v hlavním městě aplikovali podle posledních dat ministerstva zdravotnictví 155 471 dávek vakcíny proti covidu, z toho 3 583 toto úterý. Obě potřebné dávky dostalo v Praze zatím 64 000 lidí.

V počtu očkování má hlavní město výrazný náskok před zbytkem Česka. V Jihomoravském kraji, který je na žebříčku druhý v pořadí, podali zdravotníci lidem 81.300 dávek a ve třetím Moravskoslezském kraji 70 300.

V Praze v pondělí začalo očkování proti covidu vakcínou Moderna. Hlavní město jí má pro osm vakcinačních center k dispozici zatím 5200 dávek, další jsou na cestě. Vedle toho jsou v metropoli vakcíny Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Vakcínu od Pfizer/BioNTech od počátku očkování dostávají státní centra ve velkých nemocnicích a město na její rozdělování nemá vliv. Látku AstraZeneca chce magistrát podle dřívějšího vyjádření pražského koordinátora očkování dodávat výhradně praktickým lékařům, s čímž ve spolupráci s dobrovolníky začalo na konci února.

Video Havlíčkův vzkaz restauratérům a provozovatelům ubytování: Jakou mohou čerpat podporu v průběhu koronakrize? - Pro Blesk Zprávy / Ministerstvo průmyslu a obchodu

V Praze se nyní lidé mohou testovat na více než čtyřicítce míst. Na odběry je lepší se předem objednat, Praha pro to zřídila web covid.praha.eu.

wenzel trousil ( 28. února 2021 13:17 )

Do reci skakajici Terezu mel Babis problem prehlusit kdezto kdyz u Terky zvatla sikmookej Taiwanec tak Tereza temer salutuje a vrha po nem kukuc,...ACh jo,,,Ceska Media,,,,

Jirik-ta ( 28. února 2021 11:39 )

"1230 případů za sobotu, je to největší sobotní nárůst od října" z toho jasně vyplývá jak je nouzový stav potřebný.
Na B-le-sk "Naivní krok vlády, rýpl si Prouza"
„Je to snaha jenom vypadat, že se něco dělá, že těch věcí se udělalo hodně. Přitom to, co je skutečně problematické, jsou takové ty velké průmyslové provozy, kde ani není možné dodržovat veškerá opatření. Ty lidi svážejí autobusem na směny, potkávají se v šatnách, sprchují se. Tam odstupy ani roušky nemohou z principu věci fungovat, a to je bohužel ten skutečný problém dnešní situace,“ podotkl. To, co mi chybí v tom, co vláda udělala, je povinnost testování zaměstnanců v průmyslových provozech a povinnost zaměstnance podrobit se testu" „Bez možnosti vymáhat testování to bude pořád jen velmi polovičaté opatření,“ dodal.
Musí být trasováním zjištěno odkud pochází nejvíce případů nakažení a na to se zaměřit. A ne chaoticky vydávat restriktivní opatření, která se míjejí účinkem.

tomik007 ( 24. února 2021 11:01 )

BEST IN KOVID nejak ztichnul

zdenios ( 23. února 2021 13:41 )

Tady na Blesku se čísla v horním červeném pruhu moc nemění! Je to jen reklama na jediný starý článek a pak nějaké další články snad už aktuální kolem? To se mi bleskově nejeví jako dobré! Fakt!

zdenios ( 23. února 2021 13:38 )

Raději se staneme stroji než abychom pr dění skotu využili pro tvorbu nové energie. Možná až budeme stroji, tak přijdeme na to, jak to udělat! A víte, kolik toho vy pr dím já?

Zobrazit celou diskusi
Další videa