Úterý 26. leden 2021
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, sněžení 1°C

Koronavirus v Praze: 721 případů za pondělí, v hlavním městě je přes 9 tisíc nakažených

Aktualizováno -
26. ledna 2021
09:00
Autor: ČTK - 
15. října 2020
06:58

 Testy prokázaly v Praze v pondělí 721 nových případů nemoci covid-19, což je téměř stejně jako před týdnem. Proti neděli jich bylo o 440 více, o víkendech a svátcích se obvykle však testuje méně než ve všední dny. Aktuálně nakažených je v hlavním městě 9402 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od březnového začátku epidemie se v metropoli covid potvrdil u více než 104 000 lidí. Téměř 94 000 z nich se dosud vyléčilo a 1381 lidí s covidem zemřelo.

Nárůst počtu nově nakažených v mezitýdenním srovnání v Praze v posledních dnech stagnuje, v celostátním měřítku klesá. V pátek byl v hlavním městě dokonce denní přírůstek zhruba o 130 případů vyšší než před týdnem.

Denní počty zemřelých se ve městě od minulého týdne drží kolem deseti, při dalších aktualizacích ale tyto údaje obvykle rostou. V pátek a sobotu bylo shodně devět obětí, v neděli 12 a na pondělí zatím připadá pět zemřelých.

Za uplynulých sedm dní bylo v Praze evidováno 289 nakažených na 100 000 obyvatel. Praha tak patří k méně zasaženým regionům republiky. Nejhůře je na tom Trutnovsko s 992 případy koronaviru na 100 000 obyvatel.

Index protiepidemického rizika PES klesl v Česku k dnešnímu dni o jeden bod na 68 bodů. Ve čtvrtém z pěti stupňů rizika je 13 dní, v zemi ale stále platí protiepidemická opatření podle pátého stupně.

Video Havlíčkův vzkaz restauratérům a provozovatelům ubytování: Jakou mohou čerpat podporu v průběhu koronakrize? - Pro Blesk Zprávy / Ministerstvo průmyslu a obchodu

PES

Protiepidemický systém ČR nazvaný PES představilo ministerstvo zdravotnictví v pátek. Míru rizika šíření nemoci covid-19 vyjadřuje index, který může nabývat hodnoty od nula do 100 bodů. Podle počtu bodů je systém rozdělený do pěti stupňů pohotovosti, kterým odpovídají konkrétní protiepidemická opatření, například povinnost nosit roušky na veřejnosti nebo omezení pohybu v nočních hodinách. Kromě celorepublikového indexu PES ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje také index pro jednotlivé kraje a okresy.

V Praze se nyní lidé mohou testovat na více než čtyřicítce míst. Na odběry je lepší se předem objednat, Praha pro to zřídila web covid.praha.eu.

lucie13 ( 26. ledna 2021 11:46 )

vyslal do světa

lucie13 ( 26. ledna 2021 11:45 )

Coronavirus není ebola, třeba jsme již dobře promoření. Není důvod, aby bezpříznakoví blokovali doktory. Stačí vitamíny a kvercetin s bromelainem.
Zajímavý ukazatel by byl stupeň promořenosti a kolik z pozitivně testovaných (testy ale bohužel nejsou 100%, hlavně ty čínské) potřebuje lékařskou péči. Pozitivně testovaný není nemocný, jen část z nich musí do nemocnice a ještě menší část na JIPku. Těch volných lůžek s kyslíkem není málo a nikde se nám neválí mrtví jako to bylo v Itálii či jiných částech světa.
Každý si může nechat udělat test antigenů v krvi, já jsem to chtěla vědět sama pro sebe, zda mám imunitu, protože mám 2 děti, chodíme ven, bruslit, sáňkovat atd. a nezakazuji dětem kontakt s kamarády. Tak to v naší obci funguje a nikomu to nevadí. Pokud byl někdo dříve pozitivně testovaný, tak to i přes lékařské tajemství někdo vysle***l

lucie13 ( 26. ledna 2021 11:34 )

Proč si myslíte, že ČR patří mezi nejhorší státy, záleží, jak si kdo upraví čísla.
Nám nikdo neumírá na ulicích a volných lůžek s kyslíkem je taky dost.
Máme síť přes 156 nemocnic, 35 pooperačních a 37 TRN a pak nelůžková zařízení. Ke to vše dohledatelné na stránkách statistického úřadu.

Jinak na covid v průměru zemře 79/80 letý člověk s chronickými chorobami, muži se v průměru dožijí 76 a ženy 82 let.

http­s://ko­rona­virus­.mzcr­.cz/pr­umer­ny-vek-zemrelych-pacientu-pozitivnich-na-covid-19-je-79-80-let/

Je spíš velkou chybou, že se odkládají vyšetření a operace kvůli coroně, na tyto následky neposkytování péče zemře hodně lidí.
Já si bez problému minulý týden přehodila termín na radiologii v nemocnici z 8.2. na 1.2., chodím do nemocnice pravidelně a již nečekám na vyšetření hodiny jako před březnem 2020.

ingmarie ( 19. ledna 2021 11:35 )

Já si počkám, až co řekne premiér Babihusák a jeho vláda

kahuja ( 18. ledna 2021 11:00 )

Byla neděle, počasí nestojí za nic,chodníky a ulice kloužou. Lék stejně není,tak proč by se hnali na testy, když jim nic není a ti co příznaky mají si prostě lehnou doma do postele. Protože že stejně do žádné ordinace nedovolají. A ti co mají bezpříznakovou koronu vyrazili na boby.
Pak nám ty čísla klesají . Čísla, ne počty nemocných a přenašečů!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud