Pátek 23. říjen 2020
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Zataženo, déšť 15°C

Zdražení na Letišti Praha. Kvůli koronaviru a modernizaci si pasažéři příští rok připlatí

Autor: ČTK, jim - 
1. října 2020
17:30

Firmy zapojené do letecké dopravy hlásí od března obří ztráty kvůli pandemii koronaviru. Problémy se nevyhnuly ani pražskému letišti, které hlásí, že příští rok se mírně zvýší ceny letenek. Důvodem zdražení služeb jsou investice letiště do infrastruktury a také současná koronavirová krize. Cena jedné letenky tak může v příštím roce stoupnout zhruba o 80 korun.

Na zvýšení poplatků upozornila také Česká televize, podle níž služby zdraží zhruba o pět až deset procent. Zvýšit by se měl především tzv. odletový poplatek, a to přibližně o 80 korun.

Mírně se mají podle mluvčího letiště Romana Pacvoně navýšit také ceny za využití odbavovací přepážky, a to u nejčastějšího typu letadla o 39 haléřů za cestujícího, dále za využití klimatizace v nástupních mostech o 21 haléřů na pasažéra a za využití nástupního mostu pak přibližně o 1,50 korun na jednoho cestujícího. Vedle toho by se ovšem měl posílit tzv. incentivní program, čímž dopravci získají až pětinu odletového poplatku nazpět. V souhrnu tak letenky mohou zdražit zhruba o 80 korun.

Modernizace a koronavirus

Zdražení poplatků letiště navrhuje z několika důvodů. Tím hlavním je průběžná modernizace infrastruktury, což se promítne právě i do výše poplatků. Letiště to dopravcům oznámilo už vloni. Další příčinou plánovaného navýšení poplatků je zhruba dvouprocentní snížení těchto plateb v posledních čtyřech letech. Do rozhodnutí se pak promítla také současná koronavirová krize a hluboké snížení poptávky po létání.

Letiště v minulých měsících a letech investovalo například do nových odbavovacích přepážek na terminálech, čekáren, nástupních mostů či kontrol, do nové třídírny zavazadel a dalších staveb. Jedním z nejnověji dokončených projektů je také nově otevřené operační centrum pro kybernetickou bezpečnost.

Letiště se v současnosti kvůli koronavirové krizi potýká s obřím úbytkem cestujících. Například v srpnu sice letiště navýšilo oproti předchozím měsícům počet odbavených pasažérů na 350.000 pasažérů, to však bylo meziročně o 82,6 procenta méně. Během podzimu navíc nejspíš budou počty cestujících dále klesat. Podle pražského letiště je problémem především nejednotný postup států při stanovování podmínek pro cestování. Mezinárodní organizace z cestovního ruchu, včetně letištních a leteckých, proto chtějí zavedení jednotných podmínek pro všechny státy. Navrhují například jednotný protokol pro testování pro všechny cestující, který by nahradil omezení v podobě karantény.

priserak77 ( 2. října 2020 06:33 )

Ať si klidně zdražují, stejně se příští rok opět nebude létat. Možná se budou dělat Covid párty v letadlech.

Citronel ( 1. října 2020 19:09 )

Už jsem se lekl, že podraží ceny v občerstveních. Už jsem byl odbaven a šíleně jsem potřeboval si zahulit, byla tam jedna kuřácká asi kavárna, bylo to před léty a když jsem si řekl o popelník, tak si prý něco musim dát, dejte mi to nejlevnější říkám, dostal jsem malou lahev sycené nesladké vody za 80 korun. Jsem si vzpomněl, že jednou tolik sifonu stávavalo 20 haléřů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud