Sobota 24. říjen 2020
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Zataženo, déšť 15°C

Babiš o nouzovém stavu: Ekonomiku omezit nechceme. Hamáček zmínil „neuvěřitelný hazard“

Autor: ČTK - 
30. září 2020
10:05

Nouzový stav sám o sobě nezavádí žádná omezení, zdůraznil dnes před poslanci premiér Andrej Babiš (ANO). Nikdo podle něho nechce zavírat obchody, restaurace ani jiné provozy, jako tomu bylo na jaře. Dvoutýdenní nouzový stav chce vláda vyhlásit od pondělí a podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nebude znamenat omezení pohybu nebo zákaz cestování.

„Nechceme dělat opatření jako v březnu s obrovským dopadem na naši ekonomiku a do života našich občanů,“ zdůraznil ministerský předseda.

„Nedělat nic v této situaci je neuvěřitelný hazard,“ přidal se Hamáček. Podle něj není k nouzovému stavu žádná alternativa, jak přijmout odpovídající opatření. Podle Hamáčka je aktuálně v Česku 33.000 až 34.000 pacientů s nemocí covid-19, jejich počet denně rostě zhruba o 2000. „To není žádná hitparáda,“ poznamenal.

Nárůst se díky povinnému nošení roušek ve vnitřních prostorách sice mírně zlepšil v porovnání se stavem v první polovině září. Pokud by se nepřijala další opatření, stát a zdravotnictví by se dostaly koncem října do obrovských problémů, dodal.

Ministr opětovně doporučil lidem, aby se nebáli jít počátkem října ke krajským a senátním volbám. „Přijali jsem veškerá možná opatření k tomu, aby ty volby byly bezpečné. Pokud půjdou voliči k urnám, tak je to pro ně bezpečnější, než když půjdou nakupovat,“ uvedl Hamáček.

Vláda by měla rozhodovat o vyhlášení stavu nouze odpoledne. Původně měla zasednout už ráno. Babiš doufá v to, že opozice ocení fakt, že kabinet schůzi odložil na dobu po sněmovní debatě.

Vyhlášení nouzového stavu je nutné pro zavedení některých plošných opatření ke zpomalení šíření nového koronaviru. Od pondělí by měly být až na výjimky omezeny vnitřní aktivity nejvýše na deset lidí, venkovní na 20 lidí. Stav nouze také umožní nařídit pracovní povinnost. Lékařům by tak mohli pomáhat studenti medicíny.

vystavelv@seznam.cz ( 30. září 2020 23:25 )

Babiš si své firmy nezavře protože by přišel o své penízky. Tak veškera maškarada je k ničemu.

ingmarie ( 30. září 2020 23:13 )

procuma ( 30. září 2020 21:42 )

krouti:, nejsi ty fiala z ods?

tomik007 ( 30. září 2020 18:00 )

EKONOMICKY - pojedou hlavně krematoria

Jirik-ta ( 30. září 2020 15:43 )

asi tak, to za každé epidemie

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud