Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Česko se musí připravit na krušnou zimu, míní generál Pavel. Apeluje na dobrovolníky

Autor: tsv - 
23. září 2020
12:45

Generál Petr Pavel upozorňuje, že Česko čeká náročné období, kvůli kterému je třeba urychleně stanovit a zdokonalit podmínky pro dobrovolnické práce, a to zejména v sociálních zařízeních a ve zdravotnickém systému. Generál během léta spolu se svým týmem expertů podrobně zkoumal krizové řízení a kroky vlády a spolu se sto experty připravil doporučení, jak nadcházející období zvládnout.

„První vlna epidemie nás něco naučila. Během léta jsme ji analyzovali a dnes i díky aktuálním číslům a očekáváním expertů dokážeme předvídat, v jaké situaci za pár týdnů budeme. Senioři, jako nejvíce ohrožená skupina, budou trávit mnohem více času doma, desítky tisíc lidí budou v domácí karanténě nebo v domácí léčbě,“ prohlásil generál Pavel.

„Bude ještě větší tlak na bezpečnost pečovatelských domovů a léčeben. Bude potřeba výrazně posílit sociální služby, zajištění nákupů, donášku léků nebo jiné asistence. Na jaře jsme si to zažili,“ zmínil Petr Pavel.

Stát by měl kvůli správnému fungování zdravotnického systému počítat s dobrovolnickými kapacitami. Je potřeba se zaměřit převážně na odběrová místa a nemocnice.

„Apeluji proto na spoluobčany, kteří chtějí a mohou pomáhat, aby se už teď hlásili do svých krajských center. Jejich pomoc určitě bude využita. Zamyslete se nad lidmi ve vašem okolí, kteří budou potřebovat pomoc. Zvažte, jak a přes jaké dobrovolnické programy se můžete zapojit,“ apeloval Petr Pavel a dodal: „Musíme využít všechny kapacity, které ve společnosti máme. Zároveň apeluji na vládu, aby koordinaci dobrovolníků pro další měsíce brala jako jednu z priorit. Musíme se připravit.“

Svá doporučení chce Pavel přednést předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) příští týden a tvrdí, že je připraven se sám zapojit do koordinace systému, který nyní spadá téměř zcela pod ministerstvo zdravotnictví.

Integrovaný bezpečnostní systém a státní tajemník pro bezpečnost

V expertním týmu iniciativy Spolu silnější během letních měsíců spojili síly odborníci, kteří k sobě pozvali téměř 100 dalších expertů na krizové řízení, zástupce krajů i obcí, bezpečnostních složek, zdravotníků, kultury, školství, neziskového sektoru a byznysu.

Iniciativa nyní navrhuje vznik integrovaného bezpečnostního systému. „Všechny důležité instituce a systémové prvky už máme. To, co chybí, je jejich koordinace a jedna hlava, která by to řídila. Jen takový systém bude garantovat, že všichni budou vědět, co mají dělat, a budou dostávat přesné informace,“ zmínil generál Pavel.

Experti nyní doporučují vytvořit odbornou pozici státního tajemníka pro bezpečnost, který by byl jmenován do čela současného sekretariátu Bezpečnostní rady státu. Tento krok by mohl situaci významně pomoci, jelikož premiér momentálně nemá na Úřadu vlády podmínky a prostor pro řízení krizových situací.

Tým expertů dále doporučuje vytvořit technické pracoviště přímo na Úřadu vlády, kde by se shromažďovaly a vyhodnocovaly informace klíčové pro další rozhodnutí vlády a krizového štábu.

Video  Tiskovka - Petr Pavel o Spolu silnější  - Blesk TV
Video se připravuje ...

SCHWARZENBERG ( 23. září 2020 18:24 )

Komunista Pavel

rubina ( 23. září 2020 14:49 )

je vtipné jak se p. generál zviditelňuje. Neřekne nic nového, shrne už dávno shrnuté ale dostal se aspoň na chviličku do podvědomí národa.

krapotkin ( 23. září 2020 13:23 )

Exsoudruh generál si chystá dobře placené koryto na penzi.

megy ( 23. září 2020 12:54 )

hele, ty manekýne z demožumpy, najdi se nějakou couru a zalez, na tvoje moudra není nikdo zvědavej......

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud