Úterý 20. říjen 2020
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 13°C

Odmítači roušek vzali útokem české obchody. Jsou agresivní, tvrdí svaz a žádá pomoc policie

Autor: ČTK - 
21. září 2020
15:45

Někteří lidé schválně v obchodech nedodržují opatření proti nákaze. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza proto dnes požádal ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o pomoc policie při prosazování zavedených povinností. Obchodníci přitom investují do bezpečnostních a hygienických opatření, za které letos zaplatí přes 3,8 miliard korun. Prouza to dnes řekl na tiskové konferenci Hospodářské komory.

Pro pracovníky prodejen je podle Prouzy velmi obtížné vymáhat dodržování vládních opatření po zákaznicích, kteří to odmítají. „Vznikla poměrně velká skupina lidí, kteří demonstrativně chodí do obchodů bez roušek, jsou výrazně agresivnější, než to bylo na jaře, a tady budeme potřebovat pomoc s tím, aby se lidé začali chovat zodpovědněji,“ řekl Prouza. Frekvence hlášení z obchodů, kdy řeší takový problém, se podle Prouzy z několika incidentů do týdne zvýšila nyní na několik denně.

Obchody přitom podle Prouzy zavedly všechna nová vládní nařízení pro ochranu zaměstnanců i zákazníků bez ohledu na zvýšené náklady. Zajistit bylo třeba mnohem větší množství ochranných pomůcek pro pracovníky i dezinfekce. Zaměstnanci byli proškoleni a vědí, jak dál postupovat. „Investice se vyplácí. Když se díváme na data, ani obchody ani restaurace nejsou žádným výrazným zdroje nákazy. Opakovaně se potvrzuje, že má smysl soustředit se na cílená opatření, protože tam, kde se zavádí zodpovědně, tak fungují,“ řekl dále Prouza.

Rozhodně by se podle Prouzy neměla zavádět nařízení, která by znovu omezila českou ekonomiku. „Pokud se chceme vyhnout dlouhodobé recesi, musíme se soustředit na výraznou podporu poptávky,“ uvedl. Lidé totiž podle něj začínají výrazně šetřit a fungování ekonomiky tím zpomalují. Proti tomu je podle něj třeba momentálně bojovat.

V České republice platí v současné době povinnost mít zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorech. Lidé by si při vstupu do prodejen měli dezinfikovat ruce, preferována je platba kartou.

blecktajp ( 22. září 2020 15:46 )

Vy zrejme nemate ani mlhavou predstavu o tom, co je to demokracie, vidte. A uz vubec nechapete, ze nema nic spolecneho s sirenim zavazneho onemocneni. Opravdu jste tak hloupa?

blecktajp ( 22. září 2020 15:34 )

Ano, minimalni pokuta je neco pres 1300 kc a z obchodu ci mhd vas samozrejme vyvedou. Opakovane pripady se budou resit v prestupkovem řízení. Výjimka byla v Sasku, tam nebyla stanovena pokuta, ale nenakoupil jste si ani se nesvezl v MHD. Od zari uz ale pokutu stanovili, minimum 60euro. Ve VB to muze byt az 5000 liber a zaznam v rejstriku. Tyhle shvalnosti a sprajcy jsou proste zbytecne. Skutecne je problem si na tu chvili v obchode nasadit ochranu dychacich cest, abyste kolem sebe nesiril kapenky? Kdyby k takovemu odmitaci pristoupil clovek, sundal rousku a kychl mu do obliceje, asi by nastala hysterie

illenne ( 22. září 2020 13:02 )

Někde už je to celé stádo odmítačů, kteří nerespektují nařízení. Neměli by je do obchodů a dalších míst vpustit a ono by je to za chvíli přešlo. Na Facebooku se to také rojí odmítači, ať si dělají co chtějí, jejich hloupost. Také si osobně myslím, že být ve škole ve třídě 5-6 hodin s rouškou je zbytečné, ale rozhodně ji nebudu odmítat.

SCHWARZENBERG ( 22. září 2020 12:21 )

Jestli myslíš nafukovací panu/panáka jako máš ty, tak to nemám

SCHWARZENBERG ( 22. září 2020 12:20 )

Tak napiš IČO, pokud jsi frajer Ale to se bojíš podělánku a chudinko. Ted se mi doneslo že sis na mě stěžoval v redakci. I ty ubožáčku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud