Úterý 20. říjen 2020
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 13°C

Velký přehled zdražování v Česku: Jak nám koronavirus vybral peněženky

Autor: sab, Marta Prokešová, Adam Jaroš - 
22. září 2020
05:30

Usiluje o naše zdraví, ale těžce zkouší i naše peněženky. Nepatrný virus zahýbal s cenami. Blesk shromáždil 150 položek, které podle nejnovějších údajů statistiků za rok nejvíce zdražily. Ne všechno lze hodit na krk covidu, třeba za alkohol a cigarety mohou daně. Ale na jiných položkách se podepsal citelně.

Tak trochu překvapivě rostou navzdory krizi ceny za bydlení, kdy se třeba nájemné průměrně zvýšilo o téměř tři procenta. Elektřina pak zdražila bezmála o osm procent. V nejbližší době bychom však podle ekonomů mohli za energie ušetřit. Ty totiž zřejmě bude držet při zemi chřadnoucí ekonomika.

Kvůli zavřeným restauracím ale zdražily i stravovací služby, a to o 5,5 procenta. „Restauratéři se snaží kompenzovat ztráty. Pro mnohé lidi se stravování v restauracích stává nedostupným luxusem a raději si vaří doma,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

6 zásadních informací, které bychom měli vědět o inflaci. Podívejte se na pořad Kdo to platí na Mall.tv

Hlad po vitaminech

Snad nejvíc se ale epidemie projevila na cenách ovoce. To má dva důvody. Především evropští ovocnáři přišli kvůli omezení pohybu přes hranice o tradiční levnou pracovní sílu.

„Koronavirus navíc vyvolal u podstatné části tuzemské veřejnosti naléhavý pocit nutnosti zdravější životosprávy. Na této vlně se svezli obchodníci, kteří tak mohli dále navýšit své marže,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

Blesk přináší přehled toho, co s koronavirovou dobou nejvíce zdražilo.Blesk přináší přehled toho, co s koronavirovou dobou nejvíce zdražilo. | Průměrné ceny podle Českého statistického úřadu, výpočet Blesk

Vepřové brzdí

Dobrou zprávu má ale naopak pro milovníky hutné české kuchyně. „Meziročně zpomaluje zdražování vepřového. Odeznívá totiž efekt šíření nákazy afrického moru prasat, jehož epidemie před více než dvěma lety vypukla v Číně,“ uvádí Kovanda. Jak to bude s růstem cen dál, to bude hodně záležet na tom, jak se podaří šíření koronaviru zbrzdit, a to nejen u nás. A také, zda se naplní černé nebo o něco světlejší scénáře kolem nezaměstnanosti. Podstatnou roli totiž při zdražování hraje i ochota lidí utrácet.

Video Roušky, peníze důchodcům a chudoba v Česku. Co zaznělo v debatě Blesku? - Blesk TV

xeen ( 22. září 2020 12:29 )

Podstatná část tohoto zdražení je díky kurzu naší korunky vůči EUR/USD.
Místo 25,5 jsme na 27,20.

Ewwa ( 22. září 2020 10:13 )

Ano, zdražuje se nestydatě, ale podívejte kdo zdražuje nejvíc! Lidi zase jen lidem! Zajděte si pro zeleninu do "tržnice", aby jste viděli ty ceny, to "BIO", vypěstované u nich doma! Hnus! Oni prodávají ředkvičky za 19,90 Kč! Lidi vůči lidem jsou hyeny!

Michal Snobl ( 22. září 2020 09:35 )

Nezdá se mi že to zdražil Corona. Jsem si ale jistý že zdražují zlodějský překup­níci,­nestáh­la,šmej­di, prostě hyeny co využívají jakékoliv situace pro jejich nakradeni do kapes. Je to tu zlodějina a od devadesátých let. Všechno jim tyhle vlády povolujou. Vyhnat je všechny bejcakama za hranice i s rodinami. Haj-zlo-ve

horalysa ( 22. září 2020 08:23 )

Z předražených věcí kupuji jen to nejnutnější. Absolutně nebudu podporovat zloděje, co si za kopeček zmrzliny učtují 35-40 kč, za pivo 45 kč a kávu za 45 kč. Tyto zbytečnosti zásadně nekupuji. Peníze na to mám, ale proč podporovat gaunery.

bullshit ( 22. září 2020 08:10 )

...zablokovali je měkké "i". Chtěl bych se mít v důchodu jako dnešní důchodci, to mi věř, platím pojištění 40 let a půjdu o 5 let později.
"Rouškovné" ( šílené to slovo ) vymyslela paní co nepřeložila za život stéblo křížem a myslí si že se peníze sklízejí na poli : O)

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud