Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Koronakrize v Česku: Propad ekonomiky přinesl nejhorší výsledek od vzniku republiky

Autor: ČTK - 
1. září 2020
09:56

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta. Je to nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Na výsledku se negativně podepsal především pokles zahraniční poptávky. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Koncem července statistici odhadovali meziroční pokles na 10,7 procenta a mezikvartální na 8,4 procenta.

Největší podíl na meziročním poklesu české ekonomiky měla zahraniční poptávka s příspěvkem minus 7,9 procentního bodu.

Spotřební výdaje domácností přispěly k poklesu minus dvěma procentními body. „Domácnosti omezily výdaje zejména na předměty dlouhodobé a střednědobé trvanlivosti a také výdaje za služby,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Naopak mírně pozitivní vliv měly rostoucí výdaje vládních institucí.

Tvorba hrubého fixního kapitálu v mezičtvrtletním srovnání vzrostla o 0,9 procenta, meziročně však o 4,8 procenta klesla. Vyšší byly pouze investice do ostatních budov a staveb. Největší propad zaznamenaly investice do strojů a dopravních prostředků.

Saldo zahraničního obchodu se ve druhém čtvrtletí meziročně snížilo o 56,5 miliardy korun na 44,1 miliardy Kč. To je nejnižší hodnota od druhého kvartálu 2012.

Vývoz zboží a služeb meziročně klesl o 23,3 procenta. Dovoz zboží a služeb meziročně klesl o 18,2 procenta. „Na meziročním vývoji dovozu se významně podílel pokles dovozu ropy a zemního plynu, základních kovů, strojů a zařízení a subdodávek pro automobilový průmysl,“ uvádí ČSÚ.

Video  Rektorka Nerudová: Na důchody bude vždycky. Co ale jiné věci? Krize musí být impulsem k reformě  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

ji-ri ( 1. září 2020 15:07 )

Ano máte pravdu, nejvíce miliard nechal rozkrást ZEMAN jeho debilním rozhodování jako prezident když jmenoval úřednickou vládu.Ministři českých úřednických vlád ovšem zároveň zadlužili stát do budoucnostní několik set miliard.

krapotkin ( 1. září 2020 14:58 )

Ještě by měl Blesk napsat, kterou republiku má redaktor na mysli - jestli tu první z roku 1918, nebo druhou z roku 1938, Protektorát, nebo třetí - poválečnou, anebo tu čtvrtou po roce 1989, kdy tu vládla zlodějská mafie z ODS, ČSSD, POTOPA09, ANO.

MajkaB ( 1. září 2020 14:24 )

Bingo!

ingmarie ( 1. září 2020 11:39 )

Proč se k tomu nevyjádři prezident z Lán. Zlomená ruka snad neznamená celkový kóma

ingmarie ( 1. září 2020 11:37 )

Nejen koróna ale i moudré vedení Babiš , Hamáček , Filip a prezident Zeman. Opravdoví machři do neklidné doby

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud