Babiš kontroloval odběry a řešil fronty: Ještě bylo zavřeno. „Nejsem idiot,“ brání se

Autor: ČTK, ula - 
1. srpna 2020
16:57

Premiér Andrej Babiš (ANO) je pověstný tím, že ráno brzy vstává. Přivstal si i dnes, a jak napsal na twitteru, v 7:40 vyrazil neohlášeně zkontrolovat odběrné místo v Nemocnici Na Bulovce v Praze. Podle jeho slov ho minulý víkend „do běla vytočila“ dvouhodinová fronta. Uživatelé twitteru se do premiéra okamžitě pustili, rýpnutí si neodpustil ani jeho sok Miroslav Kalousek (TOP 09). Odběrné místo totiž otevírá až v 8:00. Babiš se brání, že „není idiot“ a chtěl se hlavně podívat na systém odběrů.

„V 7:40 jsem se zašel neohlášeně podívat na odběrné místo v Nemocnici Na Bulovce. Oproti minulé sobotě, kdy mě do běla vytočila fotka dvouhodinové fronty, což byl důvod, proč jsem se přes víkend rozhodl zapojit Armádu ČR a zřídit Radu pro zdravotní rizika, je to podstatné zlepšení,“ napsal Babiš na twitter.

„Objednávkový systém, logistika. Připravují se i výraznější informační tabule a mají tam dvě odběrná místa. Zaslouží si pochvalu. Všechny odebrané vzorky jsou schopni anazylovat ve vlastní laboratoři, která je naproti, a pomáhají jim i studenti lékařských fakult vyšších ročníků,“ pochvaloval si premiér a dodal, že potkal krizovou manažerku Michaelu Papežovou.

„Podle náměstkyně ředitele Hany Roháčové, primářky infekčního, to vypadá, že vir slábne,“ uzavřel Babiš svou ranní návštěvu.

Za návštěvu si ovšem Babiš nevysloužil pochvalu, ale kritiku. Odběrové místo v pražské Nemocnici Na Bulovce totiž otevírá až v osm hodin ráno.

Premiéra si za jeho brzkou návštěvu začal dobírat šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nepotřebujeme premiéra, který chodí osobně kontrolovat odběrná místa, na to je jeho čas drahý. Potřebujeme premiéra, který dokáže řídit funkční systém. Zatím máme jenom nahodilý chaos a funkční PR, které nás však neochrání,“ napsal na twitter politik.

Babiš se vzápětí ohradil, že „přece není idiot“ a že smyslem jeho návštěvy nebyla kontrola front u odběrového místa, ale podívat se, jak to tam vypadá a na systém odběrů. „Přišel jsem v 7:40, kdy už tam čekalo asi 10 lidí a pobíhalo asi 10 zdravotníků, otevřeli v 8:00, byl jsem tam do 8:15,“ vysvětloval, jak to bylo.

15 tisíc testů denně za miliony

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tento týden představil novou strategii testování. Velké nemocnice by měly zvýšit kapacitu testů na covid-19 nejpozději do konce září. Testů by mělo být podle něho celkem nejméně 1 000 denně, což je zhruba dvojnásobek nynější maximální kapacity.

Zatímco nová vládní rada pro zdravotní rizika se bude zabývat koncepčními záležitostmi, samotné řízení takzvané Chytré karantény pro vyhledávání nakažených lidí bude mít na starosti tým pod vedením hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Vojtěch uvedl, že systém funguje o mnoho lépe než po zavedení na jaře, ale nikoli ideálně. Řídící tým by měl záležitost řešit.

„Proces, od indikace pacienta přes odebrání vzorku po testování a sdělení výsledku, a epidemiologické šetření v rámci krajských hygienických stanic a trasování kontaktů musí fungovat co možná nejrychleji bez blokací a překážek,“ řekl Vojtěch. Podobně se vyjádřila i Rážová. „Lokálních ohnisek může být více a my musíme být připraveni na to, je rychle řešit,“ uvedla.

Řídící tým působí na ministerstvu zdravotnictví, zapojena je do něj opět armáda. O projektu Chytré karantény vyjadřovali v poslední době pochyby opoziční i vládní politici.

Nemocnice avizovaly, že k navýšení kapacit testování na covid-19 budou v nově vznikající páteřní síti laboratoří potřebovat zhruba miliony korun na dovybavení přístroji. Další peníze by měly jít na platy zaměstnanců v laboratořích a materiál. Například ve Fakultní nemocnici Motol by nárůst testů na koronavirus ze současných 300 na 1000 za den zřejmě vedl k zastavení vyšetřování ostatních vzorků. Na současnou poptávku podle nich dosavadní kapacity testování stačí.

Video Experti na zdravotnictví opět v rouškách: Proč je Vojtěch a spol. mají? - Aleš Brunclík

boudetty ( 2. srpna 2020 13:29 )

LEEXI.ŇET - úžasné sеznаmovaсí místо pro dоspělé, kteří сhtějí nаjít pаrtnera, ktеrý budе mít sех

jaro20 ( 2. srpna 2020 11:59 )

Klasický agent Bureš

ketller ( 2. srpna 2020 08:45 )

Kabrhel tvuj táta je hovado a máma krá.a že mu dala a splodila takového retarda dobytek!!

ketller ( 2. srpna 2020 08:42 )

Novinářska skorumpovaná špína okamžitě využila politickou ožralou chciplotinu Kalouska k jeho kecum plné závisti. A vy závistivé špíny co zde pomlouváte nejlepšího premiera 32% vy dementi ukažte mi lepšího politika který maká jako Babiš. Vy sice taky vstáváte někdy ale zbytečně jste k hov.u nic neumí­te,nez­name­náte,­nic nemáte,ošklivé šlupky,jelita děti tak hurá na Babiše přesně jak luza opozice,novinářská pakáž!!

tinchingsa ( 2. srpna 2020 07:57 )

LEEXI.ŇET - úžаsné sеznamovací místо prо dоspělé, kteří chtějí nаjít partnеra, ktеrý bude mít sеx

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud