Pátek 30. říjen 2020
Svátek slaví Tadeáš, zítra Štěpánka
Oblačno, déšť 11°C

„Nepříjemné překvapení.“ Expert přes statistiky Dušek promluvil o koronaviru v Česku

Autor: ula - 
23. července 2020
05:30

V Česku je nyní přes pět tisíc nakažených koronavirem. Už o víkendu tento počet překonal dosavadní maximum z první poloviny dubna. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je ale třeba se na čísla dívat rozdílně. Zároveň Blesk Zprávám prozradil, zda se jeho obavy, že koronavirus změní rovnováhu, naplnily a co ho nepříjemně překvapilo v posledních dnech. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce pak do pátku zvážit návrat dílčích plošných opatření.

„Koronavirus změní rovnováhu a já z toho mám strašný strach.“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v polovině dubna před poslanci ze zdravotního výboru.

Jak Dušek nyní řekl Blesk Zprávám, jeho obavy, co se týče Evropy, se nenaplnily.

„S velkým údivem ale sleduji, co se děje v USA nebo v jiných zemích, a po vyhodnocení dopadu na tu společnost tam bude řada negativních jevů i sociálních, které mohou tu rovnováhu nějak posunout, ale v tuto chvíli samozřejmě nemám data, abych o tom mohl spekulovat,“ uvedl Dušek.

Dušek: Ohniska jsem čekal až na podzim

Průběh pandemie u nás přinesl podle něj jeden očekávaný a jeden neočekávaný jev.

„Ten neočekávaný je ten, že jsem nečekal, že se budou ohniska objevovat tak brzy v létě, čekal jsem, že to spíše začne na podzim. Je to nepříjemé překvapení,“ řekl Dušek a připojil: „Ten očekávaný jev je, že jsme poměrně dobře připraveni, včetně krajských hygienických stanic. I přes to, že kolem toho probíhá řada velmi vzrušených diskuzí, tak si myslím, že se daří ohniska podchytávat a zatím nemůžeme hovořit o nějakém nezvládnutém šíření, které by zvyšovalo mortalitu, nebo poškozovalo zdraví lidí.“

V posledních dnech se také hovořilo o tom, že počet nakažených v Česku překonal čísla z poloviny dubna. Podle Duška se ale jedná o zcela rozdílná čísla.

„V tuto chvíli bylo hodně natrasováno a hodně diagnostikováno pacientů v ohniscích, což je dobře, známe jejich původ, víme, kde jsou, ten počet významně narostl, takže tím to můžeme srovnat s dubnem, ale ta situace je nesrovnatelná v tom, že v dubnu šlo o plošné nálezy, plošné šíření, kde hrozilo i velké meziregionální šíření,“ vysvětlil ředitel ÚZIS s tím, že drtivá většina nově nemocných má velmi mírné příznaky a budou brzy vyléčeni. Podobně to vidí i ministr Vojtěch, premiér Andrej Babiš (ANO) nicméně nad stávající situací vyjádřil nelibost. A varoval před scénářem Izraele, kde přibývá kolem 2000 nakažených denně.

Video Mluvčí o „promořené“ Karviné: Uzavření se nebojí a zkritizoval Maďara za mýty o hornících. - Blesk TV

zamlzena ( 23. července 2020 15:42 )

Mne už před časem vadilo, že člověku se mnohde,když poukazuje na nějaké chyby, jednoduše sdělí, že tak a tak to vidí a rozhodují odborníci. To by bylo fajn ,kdyby to vždy opravdu odborníci byli/ ať už se jedná o zahradníka ,o advokáta nebo zubaře, tak se stává leccos a tací jsou až přehnaně citliví/

lufenda ( 23. července 2020 13:28 )

Velká šajba epidemiologie Dušek má "strašný strach"...na ten dneska zapomněli ve vedení Moravskoslezského kraje. Od zítřka povolili do 1000 lidí s rouškami happeningy, slavnosti aj. sko***ny včetně Shakespearovských slavností na slezskoostravském hradě, odkud je do okresu Karviná coby kamenem dohodil. U koblihy Vondráka se není co divit. Ten se bude jako jeho guru vždycky řídit okamžitými výkyvy veřejného mínění. Divím se ale jeho náměstkovi Curylovi, že namísto blaha kšeftařů nedbá jako lidovec více o zdraví obyvatel kraje.

nespokojeny ( 23. července 2020 12:44 )

Reakce neodborníků, nevzdělaných je až zarážející.
Chránit někoho proti jeho vůli je nadlidský výkon.
Není to jen u nás v ČR, nechápu tedy útoky na lidi, kteří musí rozhodovat.
"Chytráci" útočí zbaběle na internetu, v osobní konfrontaci by ze sebe nedostali rozumné slovo natož větu.

tonanek ( 23. července 2020 11:46 )

tonanek ( 23. července 2020 11:44 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud