Vojtěch s experty v Praze opět nasadili roušky, proč? Ministr je radí i cestou z Karviné

Autor: sab - 
7. července 2020
18:00

Plošným opatřením, která by měla zabránit šíření koronaviru v Česku, se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce vyhýbat. Před týdnem přestala povinnost platit roušky, on sám ji však někdy nosí a jindy ne. Na tiskovou konferenci svého resortu si ji v úterý nasadil a zdůvodnil to slovy, že jsou řečníci blízko sebe. Na nedávné diskusi s předními českými vědci a lékaři měl Vojtěch roušku zase ležérně jen kolem krku. Důvod? Je to podle něj na dohodě a zodpovědnosti jednotlivců. Kdo se necítí dobře, roušku by měl mít.

Češi od začátku června odložili roušky. Nosit se musí prakticky pouze v nemocnicích a v pražském metru. Povinnost stále platí v rizikové oblasti v Moravskoslezském kraji pro vnitřní prostory a hromadné akce. I tak ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se svými kolegy na úterní tiskové konferenci v sídle svého resortu v Praze roušku nasadili.

Ministr razí individuální odpovědnost

Podle slov Vojtěcha je však situace klidná. „To, že tady může být nějaké riziko, to samozřejmě říkám, že nemůžeme vyloučit. Přesouváme se z té kolektivní odpovědnosti spíš na tu individuální rovinu každého z nás,“ řekl ministr Vojtěch.

Každý, kdo má příznaky, by roušku měl mít, a měl by tak chránit ostatní a vyhýbat se větším kolektivům, apeluje šéf zdravotnictví. On sám se prý se svými kolegy před tiskovou konferencí na nasazení roušek dohodl.

„My tady máme roušky, protože jsme k sobě velmi blízko, a rozhodli jsme se, že ty roušky mít budeme,“ vysvětlil, jak to má s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou a ředitelem ÚZIS Jaroslavem Duškem, kteří jsou však po jeho boku jako spolupracovníci viděni dost často.

Podle jeho slov jim nepřijde proporcionální k současné situaci vydávat plošné příkazy. „To riziko nemůžeme vyloučit, ale takhle bychom byli asi v sevření těch omezení řadu měsíců, možná i let,“ myslí si. Stačí podle něj omezení počtu lidí na hromadných akcích. „Tam zatím nechceme ten počet navyšovat,“ avizoval.

Video Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odpovídá na dotazy novinářů. Mimo jiné i na ten, proč sám nosí roušku, i když to dle nařízení není potřeba. - Aleš Brunclík

U Šmuclera byl Vojtěch bez roušky

Ještě na konci minulého měsíce se ministr Adam Vojtěch (za ANO) zúčastnil debaty v sídle České lékařské společnosti J.E.P., kterou moderoval prezident Stomatologické komory Romana Šmucler. Po boku Vojtěcha usedli mikrobioložka Blanka Říhová, místopředsedkyně Učené společnosti ČR, prof. Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy, imunolog MUDr. Jaroslav Svoboda a MUDr. Milan Trojánek, lékař z I. Infekční kliniky Na Bulovce.

Roušky však přes ústa a nos přítomní neměli. Někteří si ji nevzali vůbec a ministr Adam Vojtěch (za ANO) si ji ponechal staženou kolem krku. 

Video Vojtěch, Šmucler, Roháčová i Zima v debatě o koronaviru: Co nás čeká na podzim? - Blesk TV

Praha klidná, ale stále na druhém místě

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je epidemiologická situace na území ČR velmi dobrá. Dříve experti varovali před špatnou situací v Praze, kde hrozilo, že bude velkým lokáním ohniskem.

„V Praze se situace stabilizuje,“ řekl v úterý Dušek, který však stejně jako ministr Vojtěch měl sám nasazenou roušku. Stále je však Praha „v červených číslech“. Za uplynulý týden muselo kvůli covidu-19 do nemocnice nově pět lidí. Což je nejvíc hned po Moravskoslezském kraji, kde hospitalizovali sedmadvacet lidí.

Doporučení: Karvinští mají mít na cestách roušky

Na tiskové konferenci také zazněla obava z cestování obyvatel z rizikové oblasti Moravskoslezského kraje do jiných koutů země, kde povinnost nosit roušky není. Tu ministr Vojtěch mírnil. „Pak bychom museli dát tu roušku plošně. Říci, kdo jede z Kravinska a kdo nejede z Karvinska, asi úplně nejde. To bychom museli nějak legitimizovat ty lidi, co vstupují do těch vlaků,“ komentuje ministr.

Lidé z Karvinska, pokud někam cestují, by podle Vojtěcha mít roušku na obličeji měli. „Kvůli ochraně ostatních. V tomto směru je to doporučení, ale ta povinnost by asi byla těžko vymahatelná,“ míní.

Za to, aby lidé z rizikových oblastí roušky nosili, se přimlouvá i epidemiolog Roman Prymula. „Můj názor je, že pokud budou lidi jezdit z těch teoreticky rizikových destinací, tak tam by to mohlo být uplatněno,“ řekl Blesk Zprávám.

I Prymula je však pro to, aby se nevydávala nařízení a lidé jednali spíše podle vlastního uvážení. Dosavadní zkušenosti ale tak ideální nejsou. „Pravdou je, že se to na těch delších trasách hodně nedodržovalo,“ připomněl Prymula, jak to bylo nedávno.

„Pokud lidé budou nosit v MHD roušku, tak určitě je to správně,“ podpořil ministr Adam Vojtěch také například doporučení pražského dopravního podniku, který k nošení roušek vyzývá i přesto, že nejsou v tramvajích a autobusech povinné.

Ministr také přiznal, že důvodem, proč povolili sundání roušek v tramvajích, byly vysoké letní teploty v souvislosti s tím, že většina tramvají v Praze není klimatizovaná. „To riziko, že by tam pak starší lidé mohli mít závažné zdravotní problémy kvůli těm rouškám, nakonec převážilo před tím epidemiologickým rizikem,“ vysvětlil.

tomik007 ( 7. července 2020 23:27 )

Rzekl bych ze mu to zpívani slo poněkud lepe

wp3t ( 7. července 2020 19:37 )

to je důsledek zákazu svobodných zákazů států Evropy. viz. madam Lejno a uzavírání hranic, viz. madam Merkel a gasterbeiteři atd. atd.

ingmarie ( 7. července 2020 18:29 )

Vojtěchův koróna guláš

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud