Klaus o schodku rozpočtu: Konec světa. Exprezident zkritizoval i "dítě" Maláčové

Autor: ČTK - 
5. července 2020
11:50

Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje navržený deficit státního rozpočtu na letošní rok 500 miliard korun. Rozhazování peněz nevyřeší ekonomické dopady epidemie koronaviru, řekl dnes v pořadu Partie na televizi Prima. Pro oživení ekonomiky by vláda podle něj měla spíš odstranit regulace, doporučil také škrty ve státních výdajích. Vyjádřil rovněž obavy, že hospodářský propad kvůli epidemii může být větší, než se očekává, mluvil o možném poklesu o 15 až 20 procent HDP.

„To, co se děje teď, je pro mě konec světa,“ řekl Klaus o plánovaném deficitu. Podle něj stát rozhazováním peněz nic nevyřeší. „My pouze rozvrátíme své finance. Způsobíme, že dluhy budou splácet nejen naše děti a vnuci, ale i vnuci našich vnuků. To je pro mě naprosto nepřijatelné,“ řekl. Podotkl přitom, že při ekonomické transformaci na počátku 90. let, kdy se HDP také propadl, hospodařilo Česko s vyrovnaným rozpočtem. Klaus tehdy působil nejprve jako ministr financí, později jako premiér.

Klaus v pořadu kritizoval i vládní programy na podporu ekonomiky, které jsou financovány státními půjčkami. „Kdyby stát měl schovány peníze a měl je připravené, kdyby si dělal nějaké zásoby, kdyby v posledních pěti, šesti letech mimořádného úspěšného růstu neměl každou chvíli v rozpočtu dluh, pak by to mohl v tuto chvíli vydávat. Když to neměl, myslím, že vydávání peněz je v tuto chvíli problém,“ řekl.

Proinvestovat se z krize? Iluze, míní Klaus

Slova o tom, že se Česko z krize proinvestuje, označil Klaus za iluzi. Podle něj je třeba systémově změnit české hospodářství, aby se pomohlo jeho oživení. „Ekonomika se musí radikálně změnit... Musíme se vrátit k myšlenkám a postupům, které se dělaly po listopadu 1989. Prostě tu přeregulovanou ekonomiku, přestátněnou, musíme znovu trošku osvobodit,“ řekl. Vyzval přitom k omezení dotací i různých omezení přijímaných například kvůli řešení dopadů klimatických změn.

Video Klaus: „Koronaviru se nebojím.“ Na testy ale přesto musel, varoval i před inflací. - Blesk TV

Bývalý prezident také apeloval na vládu, aby se zasadila o škrty v rozpočtových výdajích. Podle něj je třeba zastavit růst minimální mzdy, zrušit neobsazená úřednická místa, zavést moratorium na vznik nových úřadů, revidovat potřebnost nynějších vládních agentur nebo zastavit dotace politickým neziskovým organizacím.

Exprezident: Propad může být až 20 procent HDP

Klaus mluvil i o omezení výdajů na armádní akvizice. „Nevím, jestli musíme vydávat určité procento na obranu. Hlavně musíme vydávat jakékoli peníze smysluplně,“ řekl. Česko se v NATO zavázalo vydávat do roku 2024 na obranu nejméně dvě procenta HDP.

Exprezident vyjádřil obavu, že celkový propad hospodářství by mohl dosáhnout 15 až 20 procent HDP. Podle něj na to ukazují zatím zveřejněná data o propadu průmyslové výroby. Očekává i růst nezaměstnanosti, která se podle něj zatím nezvyšuje kvůli regulaci pracovního trhu a kvůli programu na záchranu pracovních míst, který je "dítětem" ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD).

Tento program ale podle něj z dlouhodobého hlediska nebude fungovat. „Antivirus to je fiktivní, umělé vytváření zdání, že pracovní místa ještě existují,“ řekl. „I když je (pracovní místo) dávno ve vzduchoprázdnu a těžko bude udrženo,“ dodal.

mlha ( 6. července 2020 00:55 )

Zloděj Klaus křičí chyt
te zloděje on blb

horaIysa ( 6. července 2020 00:10 )

Od kdy je slovo r.i.g.o.lety vulgarizmus? Už se jděte s tím filtrem v.ys.r.at.

horaIysa ( 5. července 2020 23:46 )

Blbečku, nemel nesmysly a odpověz. Máš se dnes hůř než za Husáka?

horaIysa ( 5. července 2020 23:45 )

Nepište tady kraviny a odpovězte na otázku
Máte se dnes hůř, než za komunistů? Máte plný držky keců, ale odpovědět neumíte. A ty okluzní smrade nikomu nevyhrožuj. Tady seš namistrovanej hrdina, ale kdyby došlo na věc, zesrál by sis ri***ty, kriple zamindrákovanej z moravy.

pavcek ( 5. července 2020 21:57 )

Klaus měl vyrovnané rozpočty proto, že měl stamiliardove příjmy z privatizace. Tak ať nezvani.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud