Vše o ošetřovném: 20 nejdůležitějších otázek a odpovědí! Jak to s ním bude v létě?

Autor: Radka Růžičková - 
2. června 2020
05:30

O pár tisíc korun více dostávají nyní rodiče, kteří jsou s dětmi doma »na ošetřovném«. Ošetřovné se zvýšilo ze 60 % na 80 % denního vyměřovacího základu a zvýšené zůstane až do konce června. Řada rodičů má ale zmatek v tom, jak dlouho budou moct zvýšené ošetřovné brát nebo jestli o ošetřovné nepřijdou, pokud dítě nepošlou zpět do školy nebo školky. Blesk proto ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení připravil přehled nejčastějších otázek a odpovědí o ošetřovném.

Pozor! Nový formulář

Pokud jste i v květnu zůstali s dítětem na ošetřovném, i když už je jeho škola nebo školka znovu otevřená, musíte o jeho výplatu požádat na novém formuláři! V něm je nutné zaškrtnout důvod, proč dítě nenavštěvuje výchovné zařízení. Formulář najdete ZDE.

Bude ošetřovné zvýšeno na 80 % napořád?

Ne, ošetřovné se pro rodiče, kteří pečují o děti při uzavření škol, zvyšuje na 80 % jen pro období od 1. dubna do 30. června 2020.

Syn koncem května oslavil 13. narozeniny. Nepřijdu o ošetřovné? Prý se vyplácí jen do 13 let věku dítěte.

O peníze nepřijdete. OSVČ mohou žádat o dotaci »ošetřovné« jen za dny, kdy dítě ještě nedovršilo 13 let věku. Pokud dítě dosáhne třináctých narozenin v průběhu péče, neztrácíte nárok na ošetřovné. Důležité je, aby dítě bylo mladší 13 let v den, kdy jste o ošetřovné požádali.

Jak se zvýší ošetřovné?Jak se zvýší ošetřovné? | Zdroj: MPSV

Musím si o vyšší částku nějak požádat?

Nemusíte, vyšší výplata ošetřovného byla provedena automaticky.

Jsem na ošetřovném, ale k 31. květnu mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. Skončilo mi i ošetřovné?

Pokud jste začali pečovat o dítě za trvání zaměstnání, budete dostávat ošetřovné i nadále po skončení zaměstnání. Výjimka, kdy na ošetřovné po skončení pracovního poměru není nárok, je u osob, které pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod III. stupně.

Je možné si předem zjistit, jak vysokou částku za ošetřovné dostanu?

U žádosti OSVČ se částka počítá automaticky při zakliknutí daného počtu dnů, OSVČ nemusí nic počítat.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa
Články odjinud