Petříček Čechům: Do sousedních států budete moci nejpozději v půlce června. Bez testů?

Autor: Jakub Kopřiva, dst, ČTK - 
18. května 2020
14:50

Česká republika se postupně vrací do normálního života. S postupným rozvolňováním opatření se ve vládě řeší i otázka cestování. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že by do začátku června měly být jasné konkrétní termíny ohledně otevření hranic s našimi sousedy. Vzhledem k příznivému vývoji epidemiologické situace se však zdá, že by se hranice se Slovenskem a Rakouskem mohly otevřít již začátkem června, u Německa a Polsko nejpozději v polovině příštího měsíce.

Ministerstvo zahraničí usiluje o to, aby bylo možné do poloviny června otevřít hranice se všemi sousedními státy. „Měli bychom na přelomu května a června dát jasné termíny otevření hranic s našimi sousedy,“ řekl Petříček. Původní plán pro otevření hranic s Rakouskem a se Slovenskem podle ministra počítal s 8. červnem, vzhledem k vývoji epidemiologické situace si ale ministr umí představit i dřívější datum.

Hranice s Německem by se podle něj mohly otevřít k 15. červnu. „U Polska to podle mého názoru bude také nejpozději v polovině června, ale tam ta jednání jsou teprve na začátku,“ řekl.

Ministra zahraničí Tomáš Petřiček zajišťoval v době epidemie koronaviru především návrat Čechů ze zahraničí domů. Letové společnosti totiž rušily většinu letů a uzavřené zůstaly také hranice.Ministra zahraničí Tomáš Petřiček zajišťoval v době epidemie koronaviru především návrat Čechů ze zahraničí domů. Letové společnosti totiž rušily většinu letů a uzavřené zůstaly také hranice. | ČTK

„Jsem rád, že se postupně vracíme k normálnímu způsobu života, včetně normálních možností cestovat. Tento týden máme na ministerstvu zahraničních věcí naplánováno několik konferencí s Rakouskem, Slovenskem, Německem, ale také třeba s Řeckem,“ uvedl ministr Petříček pro Blesk.

Testy ani karanténa možná nebudou nutné

„Pokud se situace bude vyvíjet jako dosud, jsem přesvědčen, že bychom se měli bavit o tom, aby bylo cestování bez zásadních komplikací, jako je třeba dvoutýdenní karanténa nebo drahé testování. Co se týká Chorvatska, v praxi je možné se do země už dostat. Musíme dořešit podmínky pro návrat, to je třeba jeden z bodů, který budeme řešit dnes na vládě,“ zmínil dále ministr zahraničí.

Ve chvíli, kdy se Češi budou potkávat s lidmi z rizikových zemí (například s Italy), tak to riziko šíření je vyšší, i to je jeden z faktorů, který musíme vzít v potaz. Letošní letní sezona nebude úplně obvyklá, řada opatření bude platit i v těch daných zemí - v ubytování, pohostinství nebo na plážích,“ napsal Blesku Petříček a dodal: „Naši odborníci také musí mít čas na to vyhodnotit, jaký dopad na šíření covid-19 má velká vlna rozvolňování.“

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud