Kanáry, Mallorca i Ibiza od konce června. Španělsko otevře hranice i Čechům, pustí je vláda?

Autor: ČTK - 
18. května 2020
14:05

Španělsko znovu otevře své hranice zahraničním návštěvníkům koncem června. Uvedl to v pondělí ministr dopravy José Luis Ábalos, a otevřené budou tak i pro turisty z Česka. Uvolňování pro cizince bude podle něj koordinováno s tím, jak se restrikce v zemi budou uvolňovat pro samotné Španěly. Pro zájemce o dovolenou na Kanárských ostrovech, Mallorce, Ibize nebo španělském pobřeží bude ale důležitý postoj české vlády.

Ve Španělsku postupují v jednotlivých provinciích odlišně a první fáze uvolnění se zatím týká 70 procent obyvatel. Uzávěra dál platí v Madridu, Barceloně a v částech provincie Kastilie a León. Ještě v neděli například z Barcelony chodily fotky rakví z podzemních parkovišť.

Jak upozornila agentura Reuters, Madrid minulý týden nařídil dvoutýdenní karanténu všem, kdo do země přicestují, a z obav před novou vlnou epidemie koronaviru ponechal uzavřené hranice.

Ve Španělsku se v márnici proměnily i podzemní garáže. (16. 5. 2020)Ve Španělsku se v márnici proměnily i podzemní garáže. (16. 5. 2020) | ČTK / AP / Emilio Morenatti

Ministr chce ze Španělska zpět lákavou zemi

Ábalos v pondělí řekl, že otevírání vnější hranice půjde ruku v ruce s uvolňováním uvnitř Španělska. „Jakmile budou moci Španělé cestovat do jiných provincií, budou moci cizinci vstoupit do Španělska. Doufám, že turistickou aktivitu budeme moci zahájit od konce června. Musíme docílit toho, aby bylo Španělsko ze zdravotního hlediska přitažlivou zemí,“ řekl v televizi TVE ministr.

Ve Španělsku se nákaza koronavirem prokázala u více než 230 000 lidí a na covid-19 tam zemřelo 27 650 osob. Cestovní ruch se přitom na příjmech země podílí 12 procenty. Španělská centrální banka odhaduje, že výdaje spojené s koronavirem se letos v ekonomice promítnou snížením o 12,4 procenta. Práci ztratilo nebo se nyní mimo pracovní proces dostalo téměř 30 procent práceschopného obyvatelstva.

Madrid se cítí připraveně, vláda si to nemyslí

Španělsko uzávěru ruší podle regionálních poměrů - na Baleárech a Kanárských ostrovech se život místních lidí už téměř vrátil do normálu, ale turisté tam nejsou. „Nemůžeme dovolit přicestovat cizincům, když Španělé ještě mají uzávěru,“ řekl Ábalos.

V Madridu rozhodnutí vlády ponechat v platnosti omezení pro občany metropole naráží na velký odpor. „Region Madridu je připraven vstoupit do nové fáze (uvolnění), nechápeme rozhodnutí vlády,“ sdělil v pondělí místní zástupce pro rezort zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero. Podle vlády ale Madrid zatím není dostatečně připraven na to, aby se ubránil eventuální druhé vlně epidemie. Do první fáze uvolnění zatím nevstoupila ani Barcelona a část Kastilie a Leónu.

První fáze umožňuje znovu otevřít terasy restaurací a kaváren i shromažďování rodin a přátel do deseti lidí. Tato etapa byla zahájena minulý týden a v pondělí se k ní mohly připojit další provincie jako Granada, Málaga a Toledo a rovněž Valencie. Tato první fáze uvolnění se nyní týká 70 procent Španělů, celkově má být uvolňování tříetapové a trvat má do konce června.

Úřady v pondělí také oznámily, že počínaje dneškem budou nové statistiky o koronaviru zveřejňovat až v pět hodin odpoledne namísto nynějších 11:00.

Video Šéf CzechTourismu: Většina Čechů letos s dovolenou váhá nebo ji nechce, poukazy je nalákají. - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud