Koronavirus mě zasáhl kvůli obezitě, míní Johnson. Po Britech bude chtít, aby zhubli

Autor: ČTK, Mii - 
15. května 2020
12:32

Britský premiér Boris Johnson plánuje zahájit celostátní tažení proti obezitě. Je totiž přesvědčen, že právě nadváha se v jeho případě podepsala na těžkém průběhu onemocnění covid-19. Informoval o tom web deníku The Times.

Johnson podle britských médií svým poradcům řekl, že „hubeňouři“ se s koronavirem vyrovnávají lépe. Po vlastní zkušenosti s respiračním onemocněním, kdy neměl jistotu uzdravení a které ho upoutalo na lůžko jednotky intenzivní péče, se tak konzervativní premiér podle britských médií rozhodl, že přestane odporovat některým aspektům takzvaného pečovatelského státu a zahájí tažení proti obezitě v britské populaci.

Pravděpodobnost hospitalizace u nakažených koronavirem se podle nedávné studie s obezitou zdvojnásobuje. Spojené království má podle britského webu Daily Mail jednu z nejobéznějších populací na světě, jelikož klinickou obezitou trpí každý třetí dospělý Brit.

Před hospitalizací Johnson podle Daily Mail vážil 111 kilogramů při výšce 175 centimetrů. Jeho index tělesné hmotnosti (BMI) tak činil 36, přičemž BMI nad 30 značí obezitu. Johnson tak podle britských médií chce přimět Brity ke zdravějšímu zdravotnímu stylu a je „posedlý“ myšlenkou, že je přesvědčí, aby do práce jezdili na kole.

Jeho obrat směrem k většímu zapojení státu do zdraví občanů přichází poté, co kritizoval zvýšení daní u potravin s vysokým obsahem cukru. Ministr zdravotnictví Matt Hancock naopak takzvanou cukrovou daň, která platí od dubna 2018, označil za „naprostý triumf“.

Obézní mají až třikrát větší šanci úmrtí 

Studie publikovaná ve skotském Glasgow minulý týden dospěla k závěru, že u obézních lidí s covidem-19 je dvojnásobná pravděpodobnost, že budou potřebovat hospitalizaci. Vědci z anglické Oxfordské univerzity mezitím zjistili, že u morbidně obézních je při nákaze koronavirem třikrát vyšší riziko úmrtí než u lidí s běžnou váhou.

Podle oficiálních údajů čtvrtinu koronavirových úmrtí ve Spojeném království tvořili pacienti s diabetem, který je často spojován s obezitou. Naopak pouze v pěti procentech všech úmrtí lidí s covidem-19 v Británii šlo o osoby bez jiných zdravotních problémů.

Z 22 332 pacientů, kteří s koronavirem ve Spojeném království zemřeli od 31. března, kdy se začaly zveřejňovat údaje o dalších nemocích, mělo cukrovku asi 26 procent.

Při diabetu, kterým trpí asi čtyři miliony Britů, se zvyšuje náchylnost k infekcím. Vysoký krevní cukr může oslabit imunitní systém a tělo pak s viry, jako je koronavirus, bojuje pomaleji. Onemocnění je také spojeno s obezitou, která zvyšuje riziko těžkého průběhu covidu-19. Lékaři uvedli, že pacienti s diabetem, kteří o své zdraví důsledně pečují, budou mít větší šanci lépe zvládnout potenciální nákazu koronavirem.

Doposud podle oficiální bilance ve Spojeném království zemřelo s koronavirem více než 33 600 lidí, z toho 24 100 v nemocnicích v Anglii.

gejzovic ( 15. května 2020 16:46 )

Pravda vitezi,ale i blbost

gejzovic ( 15. května 2020 16:44 )

Jedina cesta zalepte jim huby

thomasino18 ( 15. května 2020 16:14 )

Vypadá jak ydyjot-tydýýýt.Otevře hubu a děs co z ní padá

frantacizek ( 15. května 2020 13:01 )

gratuluji k zmoudření, Boris

kobyla1 ( 15. května 2020 12:54 )

No ještě že ho nezasáhl kvůli debilitě.....to nevím, co by pak chtěl po ostatních idiot jeden

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud