Koronavirus kosí horníky v Darkově! 11 nakažených, celé rodiny v karanténě

Autor: ČTK - 
15. května 2020
12:26

Nemoc covid-19 se objevila mezi horníky v těžební společnosti OKD. Sdružení hornických odborů OKD uvedlo, že v podniku je 11 nakažených zaměstnanců. Všichni jsou z karvinské lokality Darkov.

Ve čtvrtek podle odborářů bylo ve firmě osm lidí s potvrzenou nákazou covidem-19. „Počet lidí v karanténě se snížil na 51. Do zaměstnání se po druhém negativním testu vrátilo 25 zaměstnanců,“ uvedli v pátek odboráři.

Kvůli pandemii nového typu koronaviru zavedla společnost OKD už v březnu zpřísněná opatření. Platí tam například povinnost nosit nepřetržitě na obličeji ochranné prostředky, zaměstnanci si je mohou sundat jen při jídle nebo při mytí.

Horníci, kteří fárají, mají respirátor. Mezi další opatření, jež firma zavedla, patří namátkové bezkontaktní měření tělesné teploty.

V Polsku jsou stovky nakažených

V sousedním Polsku se v dolech nemoc šíří už několik týdnů. Testy tam prokázaly infekci u osmi stovek horníků a více než 650 členů jejich rodin. Některé polské doly zastavily těžbu uhlí.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V dolech pracuje zhruba 8400 lidí, z čehož 2000 jsou cizinci, zejména Poláci. Majitelem společnosti je od roku 2018 prostřednictvím podniku Prisko stát.

Omasta ( 23. května 2020 11:32 )

zdra­vymo­zek:Př­itáh­li to poláci !!!
Ale ostudu udělali Češi tím, že se otestovali a své příbuzné vystavili následkům karantény.

viho ( 15. května 2020 16:31 )

A proč horníci nenosili respirátor už dříve? V prašném a špinavém prostředí dolu mi to připadá jako naprostá nutnost. To na nich zaměstnavatel tak šetřil?

zdravymozek ( 15. května 2020 13:02 )

Přitáhli to poláci !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud