Hádky, manévry a závody kolem vakcíny. Koronavirus tu bude napořád, varuje expert

Autor: ČTK, simao - 
14. května 2020
14:22

Koronavirus tu možná bude napořád. Uvedl to krizový expert WHO Mike Ryan. Zdůraznil, že se musí vynaložit obrovské úsilí, aby se virus dostal pod kontrolu, a varoval před snahami odhadnout, kdy vymizí. Závody, manévry i nejrůznější spory se mezitím rozhořely kolem vakcíny, kterou slibují i USA, a Donald Trump mluví o tom, že ji bude distribuovat armáda.

Celosvětově se nákaza novým koronavirem zatím potvrdila u více než 4,3 milionu lidí a bezmála 300 000 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. „Tento virus se možná stane dalším endemickým virem v našich komunitách,“ uvedl expert WHO Mike Ryan s tím, že tu koronavirus možná bude napořád, jako například HIV.

V tuto chvíli tak podle experta nemůže nikdo odhadnout, kdy onemocnění covid-19 vymizí. Nyní se proti koronaviru vyvíjí asi stovka vakcín, Ryan ale v této souvislosti poznamenal, že ačkoliv existuje vakcína proti spalničkám, onemocnění se dosud vymýtit nepodařilo.

Francouze pobouřila firma záměrem dát vakcínu jako první USA

Rozruch kolem vakcín vyvolala francouzská farmaceutická společnost Sanofi, když naznačila, že případnou vakcínu proti koronaviru dostanou jako první Spojené státy, protože se postavily do čela financování vědeckého výzkumu a vývoje očkovací látky.

Prohlášení firmy ale vyvolalo kritiku a francouzská vláda podle agentury AFP uvedla, že považuje privilegovaný přístup k vakcíně za nepřijatelný. Nyní Sanofi ujišťuje, že k očkování, pokud bude vyvinuto, budou mít přístup všichni, uvedla agentura DPA.

Šéf Sanofi Paul Hudson již na konci dubna prohlásil, že je velmi dobře představitelné, že jako první dostanou vyvíjenou očkovací látku této firmy Američané. Ve středečním rozhovoru s agenturou Bloomberg pak Hudson zopakoval, že je pravděpodobné, že vakcínu od Sanofi dostanou dříve než ostatní svět Spojené státy. „Vláda USA má právo na největší předobjednávku, protože podstoupila rizika a investovala,“ řekl Hudson.

Podle něj USA očekávají, že když s vývojem pomohly, tak jako první vakcínu dostanou. Hudson rovněž varoval, že Evropě hrozí, že zůstane stát opodál, pokud nezvýší své úsilí najít účinnou ochranu proti koronaviru. Náměstkyně francouzského ministra zdravotnictví Agnes Pannierová-Runacherová dnes podle AFP označila záměr Sanofi za nepřijatelný. Dodala, že francouzská vláda odmítá jakékoli upřednostňování na základě finančních kritérií.

Testování v německém Berlíně.Testování v německém Berlíně. | Reuters

Sanofi v reakci na kritiku nyní ujišťuje, že očkovací látka bude dostupná pro všechny. „Všichni lidé, nehledě na státní příslušnost, budou mít k vakcíně přístup,“ citovala Sanofi v prohlášení Hudsona.

Trump: V USA bude vakcínu rozdělovat armáda

Vakcínu proti koronaviru, jakmile bude vyvinuta, bude přitom v USA distribuovat armáda. Dnes to v rozhovoru s televizí Fox prohlásil americký prezident Donald Trump. Očkování, které očekává do konce roku, chce Trump poskytnout nejdříve seniorům.

„Víte, poskytnout tuhle vakcínu bude rozsáhlá akce,“ řekl Trump. „Naše armáda je již mobilizována, takže na konci roku budeme schopni dát ji (vakcínu) velmi, velmi rychle spoustě lidí,“ uvedl. Jako první budou na řadě starší lidé, dodal.

Před několika dny Trump na otázku novinářů, zda se nechá naočkovat proti koronaviru, jakmile bude vakcína k dispozici, odpověděl, že možná ano a možná ne. „Pokud bude vakcína a budou chtít, abych byl prvním na řadě, pak budu prvním, nebo si ji vůbec nenechám dát. Záviset to bude na tom, co bude pro zemi nejlepší,“ řekl.

Americký prezident Donald Trump a epidemiolog Anthony Fauci.Americký prezident Donald Trump a epidemiolog Anthony Fauci. | Reuters

Trump na konci dubna slíbil, že Spojené státy vyvinou vakcínu proti koronavirovému původci nemoci covid-19 rychlostí, jakou svět dosud neviděl. Prohlásil také, že za přípravu očkovací látky převezme osobně odpovědnost.

Odborníci udávají, že vakcína je náročná na čas, neboť v běžné praxi klinické testy zaručující bezpečnost a účinnost látky by měly trvat 12 až 18 měsíců. Bílý dům ale hovoří o výrazném zkrácení postupu tak, aby do konce roku mohlo být připraveno 100 milionů dávek.

Na vývoji vakcín pracuje po celém světě více než sto subjektů, vlastní cestou se vydalo i Česko. Šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) na dnešním brífinku řekl, že cesta k účinné látce je ještě dlouhá, ale že první předběžné informace se zdají slibné.

Kluge: Žijeme na planetě plné virů

Svět se musí po nynější pandemii nemoci covid-19 připravit i na další virové epidemie, s viry lidstvo bude žít navždy. ČTK to na dnešním videobrífinku Světové zdravotnické organizace (WHO) řekl šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge.

„Žijeme na planetě, která je plná virů. Co bude, to nikdo neví, ale možné je, že se virus stane, jak říkáme, endemickým jako řada sezónních virů ze skupiny koronavirů. To je jedna možnost. Další možností je, že zmutuje,“ uvedl Kluge na dotaz ČTK, jak by se státy měly připravovat na soužití s koronavirem.

„Důležité je dosáhnout souhry mezi virem, naším chováním, jak se lidé, lidská populace, chovají. Velmi důležité jsou naše zásahy, tedy to, jak můžeme situaci ovlivnit,“ uvedl dnes Kluge. I přes nynější příznivý vývoj, kdy se mnoha státům daří šíření covidu-19 zastavit, musí být svět podle Klugeho na pozoru. „Není čas slavit, je nutné se připravovat, protože to není poprvé, co svět čelí pandemii, ale ta nynější byla velmi, velmi zničující,“ uvedl.

Klíčové je vedle preventivních kroků také rozšíření kapacity zdravotních systémů. „Byli jsme svědky toho, že i ten nejsilnější zdravotní systém může být během několika týdnů přetížen,“ poznamenal Kluge.

Vedle léků, jako je americký remdesivir či japonský favipiravir se přitom řada zemí v rámci výzkumu koronaviru a chystání vakcíny dál zabývá i potenciálně léčivými látkami.

Video Prymula varoval: V regionech máme problém. Vláda chystá plošné testování v ohniscích nákazy - Aleš Brunclík

Kuba nabízí lék interferon

Do závodů o vakcíny a léky se pustila i komunistická Kuba, která přitom sází na svůj biotechnologický sektor, jenž prosadil její zesnulý vůdce Fidel Castro. Kuba propaguje obzvláště interferon, jehož je výrobcem. Je to antivirová látka, která posiluje imunitní systém, píše agentura Reuters.

Kuba tvrdí, že je úspěšná v léčbě nového koronaviru doma a v Číně, a že už 80 zemí projevilo zájem o nákup jejího interferonu alfa 2b. Vláda doufá, že její interferon a další přípravky, které vyvíjí, poskytnou podporu churavějící kubánské ekonomice. „Máme dobré produkty, jako je interferon alfa 2b, které vyvážíme a které nám otevírají možnosti,“ řekl nedávno v televizi ministr obchodu Rodrigo Malmierca.

Interferony se už dlouho používají po celém světě na léčbu horečky denque, rakoviny a žloutenky typu B a C. Studie v době epidemie nemoci SARS v roce 2003 naznačily, že interferony by mohly být užitečné i proti koronavirům. Interferony však mohou mít vážné vedlejší účinky, pokud se podávají v obvyklých formách, což jsou injekce nebo infuze. Některé z nich mohou být stejné jako příznaky covidu-19, například horečka a dýchací potíže. Interferon byl v 70. a 80. letech považován za potenciálně zázračný lék a na Kubě má speciální místo.

Vakcína za rok?

Vakcína proti covid-19 by přitom v optimistickém případě mohla být schválena asi tak za rok, řekl dnes zástupce Evropské lékové agentury Marco Cavaleri, který v EMA odpovídá za vakcíny.

Je přitom skeptický ohledně tvrzení, že očkování proti novému typu koronaviru by mohlo být k dispozici už v září. „Co se týče vakcín, v jejichž případě musí výzkum začít od nuly, bychom podle optimistického scénáře mohli mluvit od nynějška o roku,“ řekl Cavaleri.

EMA zkoumá 115 různých léčebných prostředků na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Podle Cavaleriho by některé z nich mohly být v Evropě schváleny už letos v létě. O jaké jde, ale podle Reuters neřekl.

Dárcovská konference a Česko na vlastní cestě

Evropská komise začátkem tohoto měsíce zorganizovala dárcovskou konferenci na podporu vývoje vakcíny a léků proti koronaviru na globální úrovni.

Očkovací látku proti covidu-19 začaly zároveň v Česku vyvíjet Státní zdravotní ústav, Ústav hematologie a krevní transfuze a Institut klinické a experimentální medicíny. To však u několika předních členů Učené společnosti ČR vyvolalo podezření ohledně zkušenosti a kompetentnosti iniciátorů tohoto výzkumu. Radí, aby se Česko připojilo ke snahám Evropské unie o vývoj vakcíny.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud