Čína se „obula“ do Trumpa a tvrdí: Američané měli koronavirus dřív než Wu-chan

Autor: ČTK - 
10. května 2020
20:05

Čínské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách zveřejnilo třicetistránkový text, který rozebírá 24 údajně „absurdních obvinění“, které proti Číně ohledně koronaviru vznesli někteří američtí politici. Dokument, který čítá 11 000 slov a cituje někdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna, tvrdí, že Čína jednala transparentně a vymezuje se proti označení „Wuchanský virus“. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Čínská diplomacie v uplynulém týdnu věnovala na svých tiskových konferencích většinu času vyvracení obvinění amerických politiků, zejména pak tvrzení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že Peking zatajoval informace o koronaviru a že zdrojem nákazy byla laboratoř v čínském městě Wu-chan.

Článek, který čínské ministerstvo umístilo na svůj web v sobotu večer, sdělení z tiskových konferencí čínské diplomacie zopakoval a doplnil další kritiku slov amerických politiků.

Úvod obsahuje citaci Abrahama Lincolna, který byl prezidentem USA v letech 1861 až1865 za americké občanské války: „Jak řekl Lincoln, nějaký čas můžete tahat za nos všechny lidi, některé lidi neustále, ale nelze nepřetržitě tahat za nos všechny lidi“. Článek také citoval zprávy, podle nichž se koronavirem nakazili Američané ještě předtím, než se ve Wu-chanu potvrdil první případ. Jak ale poznamenává agentura Reuters, tato tvrzení nejsou podložena důkazy.

Peking prý jednal otevřeně a včasně

Peking také odmítá obvinění, že virus byl uměle vytvořen či že unikl z Wuchanského institutu virologie. Článek obsahuje časovou osu toho, jak Čína o viru informovala mezinárodní komunitu. Dokument označuje počínání Pekingu za „včasné“ a „otevřené a transparentní“.

Německý list Der Spiegel naopak minulý pátek uvedl, že podle hodnocení německé zpravodajské služby BND prvotní čínské zatajování stálo svět čtyři až šest týdnů, které mohly být využity k přípravě na boj s koronavirem.

Článek na webu čínského ministerstva odmítl tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa a šéfa diplomacie Pompea, že nový koronavirus by se měl označovat jako „Čínský virus“ nebo „Wuchanský virus“. Odvolal se přitom na dokumenty Světové zdravotnické organizace (WHO), která uvedla, že název viru by neměl odkazovat k určité zemi.

Článek také odmítl západní kritiku postupu Pekingu vůči čínskému lékaři Li Wen-liangovi, který se před koronavirem ve Wu-chanu snažil své kolegy varovat již v prosinci minulého roku. Smrt lékaře, který covidu-19 podlehl v únoru, v Číně vyvolala vlnu kritiky i smutku. Text ministerstva zahraničí uvádí, že Li nebyl žádný oznamovatel a nebyl nikdy zatčen, jak tvrdí mnohá západní média. Čtenář už se ale z dokumentu nedozví, že čínská policie lékaře obvinila z šíření falešných zpráv. Přestože lékařovo jméno se později objevilo mezi „mučedníky“ koronaviru, za které Čína truchlí, závěr z přezkoumání jeho případu na internetu rozpoutal další kritiku. Jeho výsledkem totiž podle Reuters bylo pouze doporučení obvinění stáhnout.

HledacPravdy ( 11. května 2020 01:20 )

Kdyby to plkal nějaký puberťák od PC, že je to virus z USA, tak bych to nečetl. Ale když to tvrdí Čínská vláda, tak to minimálně stojí za zamyšlení. Sice tomu nevěřím, že to v USA bylo dřív, ale to neznamená, že nebylo. Třeba bylo..

viho ( 10. května 2020 23:01 )

Tak pokud jedině čínští komunisté vědí, že ten virus byl dřív v Americe, znamená to, že ho vyrobili v laboratoři ve Wu-chanu a úmyslně dovezli a rozšířili v Americe, aby jím pokosili tamní obyvatelstvo. Jak jinak by se v Americe vzal virus z čínských netopýrů? No a asi nezabíral tak jak chtěli, tak ho v té laboratoři ve Wu-Chanu dále měnili, až se stal natolik virulentní, že nakazil je samé a dostal se ven do Číny přes to tržiště.

fakytr ( 10. května 2020 21:44 )

To je k p.o.s.r.á.n.í !!!!! Tak my vyvineme virus a nasadíme ho v Číně, na druhé straně zeměkoule a on se nám parchant vrátil domů. Teď vypadáme jako idioti a nezbývá nám než to svádět na Čínu. Ještě,že to napadá hlavně černochy a lůzry, co nemají zdravotní pojištění. Přece do jejich léčení nebudeme strkat svoje dolárky. Naše elita se uklidila na své ostrovy a venkovská sídla, tak jsou za vodou. Lidí je u nás jako na-sr-áno, tak vo co gou. Váš Donald.

Walter ( 10. května 2020 21:26 )

A červená karkulka pak snědla vlka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud