Slováci začínají uvolňovat restrikce. Otevřou malé obchody a hřiště, školy si počkají

Autor: ČTK - 
21. dubna 2020
17:55

Slovensko od středy umožní plošné otevření menších prodejen, vnějších sportovišť a tržišť, jakož i dalších provozoven. Jde o první ze čtyř plánovaných fází uvolnění karanténních opatření v souvislosti s pandemií způsobenou koronavirem, kterou v úterý schválil Ústřední krizový štáb. Novinářům to řekl premiér Igor Matovič. Uvolnění opatření dříve ohlásily i jiné evropské země včetně Česka.

Slovensko v březnu ve snaze omezit šíření koronaviru kromě jiného uzavřelo školy, řadu prodejen s výjimkou například potravin či drogerií, zábavní parky a zakázalo konání hromadných společenských, kulturních a sportovních akcí. Následně byly některé typy prodejen znovu otevřeny, úřady ale nařídily zpřísněná hygienická opatření včetně omezení počtu lidí v obchodech.

Od středy budou moci znovu otevřít všechny obchody s prodejní plochou do 300 metrů čtverečních mimo obchodních center, stejně jako poskytovatelé služeb, dále prodejny automobilů a autobazary, poskytovatelé dlouhodobého ubytování, venkovní tržiště a s omezeními také vnější sportoviště. Restaurace a další podniky veřejného stravování budou moci prodávat jídlo přes okénko.

Čtyřfázový plán, jako poslední se otevřou školy

„Zkusme to zvládnout s naší odpovědností, abychom k tomu nepřistupovali tak, že už je dobře, že jsme za vodou. Pokud upustíme od standardu, který jsme nastavili, může se nám to vymknout z ruky,“ řekl Matovič.

Dříve zveřejněný plán uvolňování karanténních opatření je rozdělen do čtyř fází. Jako poslední by měly být otevřeny například školy, koupaliště, kina, divadla, obchodní centra. Postupné otevírání jednotlivých provozů bude záviset na vývoji počtu infikovaných koronavirem, který zůstává na Slovensku ve srovnání s některými jinými zeměmi nízký.

Na pětimilionovém Slovensku testy dosud zjistily 1199 nakažených a 14 lidí s koronavirem zemřelo. Slovensko již zmírnilo povinné nošení roušek či šátků na veřejnosti, které se nově nevztahuje například na pohyb lidí v přírodě při dodržení dvacetimetrového odstupu od cizích osob.

gaabi ( 21. dubna 2020 18:45 )

až na to, že nás je už k roku 2020 takmer o 2 milióny viac ako uviedol autor článku, podľa posledných odhadov po sčítaní. Takže číslo 1190 ľudí pozitívne otestovaných k číslu takmer 7 mil.populácie a zanedbateľné čísla pribúdania sú v pomere k reálnemu počtu obyvateľov vynikajúci výsledok, ďaleko viac ľudí denne v tichosti a bez humbuku umrie na následky diabetes či rakoviny,prípadne astmy . V nemocnicicach máme len ca 180 ľudí,ostatní doma. Tak v kľude a menej strašenia prajem do Čiech.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud