Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Hackeři plánují obří útoky na české nemocnice, varují experti. Čekají je v řádu dnů

Autor: ČTK - 
16. dubna 2020
13:53

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle. Lze je podle něj očekávat v nejbližších dnech, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí úřadu Radek Holý.

Podle zjištění NÚKIB jsou už nyní tyto útoky v přípravné fázi, což se děje zejména prostřednictvím takzvané spear phishingové kampaně.

K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby závažných kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především ale na systémy zdravotnických zařízení,“ uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

NÚKIB: Útoky lze očekávat v nejbližších dnech

Podle NÚKIB mohou být závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v České republice ve větším počtu. Tato rozsáhlá kampaň může podle úřadu způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů.

Z informací, které má NÚKIB k dispozici, lze útoky očekávat v nejbližších dnech. Úřad tuto hrozbu hodnotí na úrovni vysoká, tedy hrozba je pravděpodobná až velmi pravděpodobná.

Na konci března ochromil kyberútok počítačovou síť v Psychiatrické nemocnici v Kosmonosech na Mladoboleslavsku. Nejznámějším loňským případem bylo kvůli hackerskému útoku faktické odstavení počítačové sítě a následné ochromení nemocnice v Benešově.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud