Italům se celostátní karanténa protáhne do 3. května. Conte: Ochrana zdraví má prioritu

Autor: ČTK - 
10. dubna 2020
20:45

V Itálii za poslední den zemřelo 570 lidí s koronavirem, což je méně než ve čtvrtek. Celkem je obětí 18 849. Také počet nově infikovaných je nižší než předchozí den. Zvýšil se o 3951 na 147 577. Informoval o tom úřad civilní ochrany. Italský premiér Giuseppe Conte oznámil, že celostátní karanténa se prodlouží do 3. května.

Bilance nových obětí a nově diagnostikovaných pacientů se v posledních dnech drží zhruba ve stejné výši a nestoupají už tolik, jako tomu bylo v předchozích týdnech.

To podle odborníků znamená, že epidemie covid-19 dosáhla vrcholu a situace se může začít brzy výrazněji zlepšovat. Ještě koncem března v Itálii každý den umíralo přes 800 lidí, před týdnem se denní bilance pohybovala mezi 700 a 800 mrtvými, pak ale statistiky nabraly příznivější obrat. V pondělí úřady hlásily 636 obětí, v úterý 604, ve středu dokonce 542 a ve čtvrtek 610.

V Itálii dnes už sedmý den v řadě klesl počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, nyní je v kritickém stavu 3497 nemocných. Přes 30 000 lidí se zcela uzdravilo.

Experti: Za příznivý vývoj vděčíme karanténě

Podle Silvia Brusaferra, šéfa národního institutu pro zdraví (ISS), se nyní epidemická křivka vyvíjí příznivě. Odborníci to přisuzují hlavně karanténním opatřením, která platí v zemi už od začátku března. Právě na radu expertů dnes premiér Conte rozhodl o prodloužení omezení pohybu o další tři týdny do 3. května.

Podle Conteho šlo o těžké, ale nezbytné rozhodnutí. „Ochrana zdraví má prioritu, podpora našeho hospodářství je však neméně důležitá... Naším cílem je uvolňovat restriktivní opatření tak rychle, jak jen to bude možné, abychom zase mohli nastartovat ekonomický motor země. Zatím to ale udělat nemůžeme. Nesmíme dovolit, aby epidemická křivka opět stoupla,“ řekl premiér na tiskové konferenci.

Opatření se postupně uvolňují

Po Velikonocích se ale nově otevřou některé obchody, například knihkupectví, papírnictví nebo prodejny s dětským oblečením. Uvolnění se bude týkat i zpracovatelů dřeva. Dosud směly zůstat v provozu jen prodejny potravin, lékárny a trafiky.

Z dnes zveřejněné studie univerzit v Miláně, Benátkách, Padově, Curychu a Lausanne vyplývá, že díky omezení pohybu se podařilo v Itálii riziko šíření nákazy snížit o 45 procent. Díky domácí izolaci se podle propočtů koronavirem nenakazilo asi 200 000 lidí, kteří by za normálních okolností patřili mezi infikované.

Greinfild ( 10. dubna 2020 21:04 )

At se jim karanténa protahne klidně na 10 let cigánům

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud