Cirkus v pražských ulicích: Akrobaté předváděli trampoty na „pojízdné“ trampolíně

Autor: diz - 
10. dubna 2020
11:44

Divadla zavřená, kina zavřená, koncertní haly zavřené, muzea, galerie, obrazárny a cirkusy jakbysmet. Kultura v hlavním městě dostává kvůli koronavirové pandemii celkem na frak. Najdou se ovšem tací, kteří i přes nelehkou dobu vyrazí do ulic, aby potěšili kolemjdoucí či obyvatele přihlížející z oken a balkonů tak, jako se tomu děje v Praze.

Jako výjev z nějakého surrealistického filmu musel na kolemjdoucí působit pohled na vůz, který vezl trampolínu, na níž za doprovodu živé hudby „hopsali“ dva umělci z Cirku La Putyka. To vše přitom za dodržení hygienických podmínek, jaké kvůli pandemii stanovuje stát – tedy dodržení dvoumetrových odstupů a nošení roušek. V případě Cirku La Putyka však mají celoobličejové masky hlubší význam.

„Jsou nápadem mojí ženy Kristiny,“ vysvětluje principál Rostislav Novák ml. „Měli jsme je využít v připravovaném představení CESTy. Nyní slouží jako cesta, jak vyprávět příběh, který není postaven na osobnostech a jejich známých tvářích, ale na podstatě celé myšlenky. Nevnímejte, kdo zpívá, hraje nebo žongluje, ale podstatu a čistotu toho, co se odehrává pod vašimi okny. Třeba je to zrovna ten váš oblíbený zpěvák nebo herec,“ říká.

Trampoty v ulicích

Cirk La Putyka se spolu s přátelenými umělci odhodlal k ožívení pražského prostoru v rámci akce „#kulturunezastavis“. Pražané měli možnost prohlédnout si jejich neotřelé vystoupení například ve čtvrtek, kdy pomalu jedoucí vůz vezl korbu s trampolínou, na níž dováděli dva akrobaté. Mobilní vystoupení bylo k vidění například v Holešovicích, v centru Prahy či na Pankráci. K vidění a poslechu už byl také i komorní koncert.

„Naším cílem není lákat lidi, aby se na nás přicházeli dívat, to my jdeme za nimi, za těmi, kteří v místě představení bydlí,“ uvádí k tomu Rostislav Novák. „Především nám jde o bezpečnost všech a o příjemný zážitek, který si mají lidé vychutnat z netradičního hlediště svých oken a balkonů, bez jakéhokoliv porušení současných nařízení. Chceme jim ukázat, že je potřebujeme a klidně za nimi dojdeme, když právě teď nemohou oni za námi.“ Další živá neotřelá vystoupení na sebe určitě nenechají dlouho čekat.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud