Nizozemsko se zbavuje vadných respirátorů z Číny. Hamáček dodávky pro Česko hájí

Autor: ČTK, tsv - 
29. března 2020
10:25

Nizozemsko ze svých nemocnic stahuje statisíce vadných respirátorů, které do země dodala Čína. Ochranné pomůcky nesplňují požadavky na kvalitu, podle testů netěsní nebo mají nefunkční filtry. Respirátorů FFP2 si Nizozemsko od Číny zakoupilo přes 1,3 milionu, informovala agentura AFP. Čína je klíčovým dodavatelem zdravotních pomůcek i pro Česko, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale uvedl, že zboží bylo dostatečně atestované.

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví obdrželo ochranné pomůcky od certifikovaného čínského výrobce 21. března a při kontrole pojalo podezření, že respirátory neodpovídají potřebným kritériím. Okolo 600.000 respirátorů bylo už ale distribuováno do nemocnic, které se starají o pacienty s onemocněním COVID-19, dodávky dalších pomůcek následně ministerstvo pozdrželo.

Také druhý test prokázal, že respirátory neodpovídají požadavkům na kvalitu. „Rozhodli jsme se, že žádný z této dodávky nebudeme používat,“ uvedl zdravotnický resort, který chce od nynějška všechny podobné dodávky testovat několikrát.

Testy prokázaly, že zakoupené respirátory FFP2 obličej chrání nedostatečně, nebo mají poškozené membrány ve filtrech.

Ochranné pomůcky z Číny objednala například Francie, která podle tamního ministerstva zdravotnictví čeká na „více než miliardu“ respirátorů. Chybějící zdravotnický materiál z Číny objednalo také Česko, včetně několika typů respirátorů, ochranných rukavic či roušek.

Ministr vnitra Jan Hamáček však čínské roušky hájí, letadlo firmy China Eastern k nám převáží další ochranné pomůcky.

Video Do Česka dorazily respirátory z Číny: Babiš mluvil o válce a děkoval i Zemanovi s Tvrdíkem - Blesk TV

jarda304 ( 29. března 2020 17:06 )

A čemu, komu věříte vy ?

jarda304 ( 29. března 2020 17:05 )

Neplatí už tenhle článek Jourova z brusele?

tomik007 ( 29. března 2020 15:27 )

HAMATCHEK ZAJISTI - aby vadne respiratory nedostala vláda

gejzovic ( 29. března 2020 15:02 )

zatim tam vetsina chodi bez nich a nasim se smeji a ty hujeri otom radsi nemluvit,Zdechovsky a spol

gejzovic ( 29. března 2020 14:56 )

Jak bylo videt,tak si normalni lide poradili,neni to o rouskach ale o lidu, ono je to pravda nekteri si neumi ani ukrojit chleba ale kritizovani jim de skvele

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud