V USA uvádějí na trh nový test na koronavirus. Výsledky mají být do několika minut

Autor: ČTK - 
28. března 2020
09:30

Zdravotnická firma Abbott Laboratories oznámila, že získala ve Spojených státech povolení uvést na trh diagnostický test, který dokáže během několika minut zjistit přítomnost koronaviru v těle pacienta. Test bude využíván v ordinacích praktických lékařů i v nemocnicích, uvedla firma.

Počet nakažených koronavirem v USA přesáhl 100.000, což je nejvíce na světě, a americké nemocnice se potýkají s žádostmi tisíců lidí o testy, které by u nich infekci potvrdily nebo vyvrátily.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil užívání testu vyvinutého společností Abbott pro výjimečné situace. Firma v prohlášení uvedla, že test začne distribuovat příští týden a zvýší jeho výrobu na 50.000 kusů denně.

Podle viceprezidenta oddělení pro výzkum a vývoj firmy Johna Frelse může být při použití tohoto molekulárního testu znám pozitivní výsledek za pět minut a negativní za 13 minut. „Přijdete na kliniku a během své návštěvy se hned dozvíte výsledek,“ řekl Abbott.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv v poslední době schválil několik testů na koronavirus od různých firem. Minulý týden dal souhlas s užíváním testu firmy Cepheid, který odhalí přítomnost koronaviru do 45 minut. Ten by se měl používat hlavně v nemocnicích.

Doposud musela být většina testů ve Spojených státech zaslána do laboratoří a výsledky byly zpravidla k dispozici až po několika dnech, píše agentura Reuters.

Schlafenberg ( 28. března 2020 23:09 )

Copak test, hlavně lék by byl potřeba.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud