Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Koronavirus bude poslední rána? Uprchlické tábory se strachují šíření nákazy

Autor: ČTK, tsv - 
31. března 2020
07:25

U turecké hranice v táboře pro Syřany, kteří kvůli bojům odešli z domovů, lékař vysvětluje, jak se chránit proti koronaviru. Na území ovládaném Damaškem zatím ohlásili jediný případ nákazy. Zde, v Idlibu, který je domovem tří milionů lidí a který je z velké části v rukou islámských radikálů a oponentů Damašku, ani jeden. Mnoho lidí se tam ale uchýlilo do už tak přeplněných táborů u turecké hranice, aby uniklo bojům. Napsala o tom agentura AFP.

Abdalláh Jasín žije v táboře u vesnice Kfar Lúsín. Uprchlíci obklopili lékaře z turecké nevládní organizace IHH, naslouchají radám a pročítají informační leták. Doktor rozdává roušky a vysvětluje, že se u nositele viru nemusí symptomy projevit.

„Místo lekcí raději zřiďte kliniku a zajistěte kanalizaci. Jsou tady tisíce lidí, v jediném stanu spí 14 lidí,“ říká sedmapadesátiletý Jasín, s nímž ve stanu bydlí děti i vnoučata.

Do jedné idlibské laboratoře dorazilo 300 testovacích sad zaslaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Ředitel laboratoře Muhammad Šahm Makkí je sice rád, ale bojí se, že to stačit nebude. „Vzhledem k hustotě obyvatel v Idlibu je to málo,“ říká. WHO chce poslat dalších 2000 testů a izolovaná oddělení byla zřízena ve třech nemocnicích, které mají pohotovost. Izolace budou vybaveny ventilátory. Zmobilizováno bylo 1000 zdravotníků a tento týden má dorazit 1000 roušek a 500 respirátorů.

Doktor Ibráhím Tlas z IHH se domnívá, že hustě obývané tábory pro přesídlence budou nejnebezpečnějším místem, jestli se tam virus začne šířit. Nevyskytuje se tam čistá tekoucí voda, mýdlo je pro místní až moc drahé a prostředky na dezinfekci jsou pro ně nezískatelné. „Snažíme se se udržovat v čistotě s našimi omezenými zdroji, ale tyto čisticí prostředky nemáme,“ řekla serveru CNN místní Fatima Um Ali.

Lékař Munther Kalil sdělil, že pokud by se nákaza dostala do severozápadní Sýrie, došlo by spolu se zdravotní krizí k extrémní humanitární krizi. „Nevíme, jestli již máme koronavirus, ale kvůli slabé lékařské infrastruktuře očekáváme tsunami, která si vyžádá velký počet obětí,“ doplnil. „Tito lidé si prošli útoky bomb, mrznutím a chemickými útoky, takže jsou již smířeni se smrtí.“ 

Za minulých bojů, které na začátku března přerušilo příměří, se od loňského prosince do táborů přesunul milion lidí. Syrskou válku od roku 2011 nepřežilo 380.000 lidí, v zemi je zničená infrastruktura a na konci loňského roku byly provozuschopné ani ne dvě třetiny nemocnic.

Umm Chálidová žije s dětmi, snachou a vnoučaty v táboře u pohraniční vesnice Háram. „Tady v táboře nejsou zdravotní služby ani léky,“ říká žena. Ve stanu žije sedmý rok a snaží se jej udržet co nejčistší. Umývá děti, drhne jim ruce mýdlem. Vysvětluje jim, že když se jim chce kýchnout, musí se otočit od ostatních. A taky se nemají stýkat s nemocnými dětmi. „Někdy ale vodu zavírají, není jí dost na umytí dětí ani stanu. Dodávka se přerušuje každé dva, tři dny,“ sděluje žena.

Video  Spor o syrské sirotky: Hamáček varuje před dovezením mladých Afghánců do Česka.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy / foto Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud