Praha shání karanténu pro bezdomovce: Postavila stany a otevřela ubytovny

Lidé bez domova obecně patří mezi zranitelnou skupinu osob, jejich způsob života je ale podle odborníků před koronavirem chrání.  (Autor: ČTK, INT, Pixabay)
Autor: ČTK - 
25. března 2020
17:27

Vedení Prahy se snaží nalézt místa, kam by se mohli dočasně ubytovat bezdomovci. Ohrožuje je totiž nová nemoc koronavir COVID-19, zároveň by měli dodržet nařízení vlády a zůstat v karanténě. Pražský magistrát zároveň vyzval ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), aby uvolnilo potravinovou a materiální pomoc, kterou chce magistrát poskytnout bezdomovcům.

Hlavní město minulý týden ukončilo provoz zimních nocleháren pro bezdomovce a zároveň začalo ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb řešit kapacity, kde by mohli lidé bez přístřeší trávit období nouzového stavu a karantény. Na Císařské louce začalo od pátku fungovat místo pro 60 stanů, otevřely se také ubytovny na Harfě a v Michli. Od čtvrtka by podle radní mělo spustit provoz stanové městečko v Troji a ubytovna v Holešovicích. Podle Johnové se v této roční době po Praze pohybuje kolem tisícovky lidí bez přístřeší a město pro ně musí zajistit trojnásobek míst, než běžně nabízí v zimním období.

S ohledem na fakt, že bezdomovci by vzhledem k opatření vlády neměli ubytování opouštět a že se navíc zúžil počet míst, kde mohou dostat najíst, nabízí jim magistrát zajištění stravy. Pro stanová městečka jsou zase potřeba například spací pytle. „Toto jsou věci, které jsou potřeba, aby stát uvolnil,“ řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Přesun pracovníků

Vedení města zároveň apeluje na MPSV, aby umožnilo přesun personálu v rámci sociálních služeb bez toho, aby město muselo řešit komplikace či vracet peníze, které na ně od státu dostává. Magistrát chce přesunout pracovníky ze služeb, které jsou omezeny či uzavřeny, do zařízení nabízejících pomoc pro seniory či právě pro lidi bez domova, kde je personálu nedostatek.

Po úterním zasedání Ústředního krizového štábu řekl jeho šéf Roman Prymula, že štáb začne jednat s hejtmany o zřízení náhradních ubytování pro bezdomovce v krajích. Opatření má přispět k ochraně před šířením nákazy a má pomoci dostat situaci pod kontrolu. V případě nakažení by bylo možné oddělit zdravé od nemocných. Podle výsledků loňského sčítání bylo minulý rok na jaře v Česku 24.830 lidí bez domova.

Česko má 1497 potvrzených případů nákazy koronavirem, deset nakažených se vyléčilo a pět jich zemřelo. V zemi platí zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři, a to pouze s pokrývkou nosu a úst. Uzavřeny jsou hranice.

jetela ( 26. března 2020 06:49 )

V tydle zime do stanu, to je blby napad. Praha ma urcite nejake nevyuzite budovy.

bobchalupa ( 26. března 2020 00:21 )

ako poslanec jsem se vyjadřoval k problému bezdomovců a navrhoval jsem asi toto:
na volných prostranství ...např., Vypich, Strahov apod.... postavit standardně vybavené vojenské tábory z vojenských stanů,
pomocí linek "míst speciální očisty" a voj.zařízení PDP-2 (nebo podobných) ...mobilní vysokotlaké kotle zajišťující jednak výrobu teplé vody a jednak tlakovou horkou páru s dezinfekcí.... zajistit hygienu a dezinfekci šatstva,
pomocí polních kuchyní zajistit stravování ubytovaných
a pomocí hlídek PČR a vojáků zajistit střežení, pořádek a režim karantény....

Milan Šmid ( 25. března 2020 19:49 )

DOUFÁM ŽE SE PANI, ISOVÁ,­HRUŠIN­SKÝ,SV­ĚRÁK­,MAD­L,ET­ZLER,M­INÁŘ, KALOUSEK S NĚMCOVOU,NOVOTNÝM A DALŠÍMI ZAPOJÍ DO POMOCI LIDEM V ŽIVOTNÍCH POTÍŽÍCH §!!!! KTERÝM PRAVICOVÍ POLITICI PŘIJETÍM ZÁKONA O EXEKUCI ZNIČILI ŽIVOT !!TAK DO TOHO PRAVICE A KOMEDIANTI

Groove ( 25. března 2020 19:47 )

Nejen Praha, navrhuju všechny bezdomovce svézt do zařízení pro žadatele o azyl, kde vykonají 3 týdenní karanténu a všechny je otestují, dostanou tam i čisté oděvy a jídlo a peníze na zpáteční jízdenku po karanténě. Jedině tak uhlídáte, aby to nešířili.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud