Koronaviru navzdory: Zeman se chystá s Putinem slavit konec války v Moskvě

Autor: ČTK - 
25. března 2020
14:17

Prezident Miloš Zeman se zúčastní v Moskvě květnové vojenské přehlídky k výročí konce druhé světové války, pokud ji organizátoři nezruší. ČTK to ve středu řekl jeho kancléř Vratislav Mynář. Kreml zatím oslavy 75 let od konce druhé světové války kvůli šíření nového koronaviru neodvolal, podle médií bude vše záviset na vývoji epidemiologické situace.

Kvůli nouzovému stavu vyhlášenému v souvislosti s epidemií koronaviru v ČR platí pro české občany zákaz cestování mimo české území. Výjimku ale mají například držitelé diplomatických a služebních pasů nebo státní zaměstnanci, kteří plní významný úkol. Ještě před vyhlášením nouzového stavu se ústavní činitelé na schůzce na Pražském hradě dohodli, že své cesty do zahraničí omezí. Mohou ale podle nich existovat výjimky.

Přípravy na vojenskou přehlídku zatím v Moskvě pokračují navzdory epidemii koronaviru. Agentura RBK ve středu napsala, že jednotky ruské armády, které slavnostní pochod procvičují, obdržely instrukce o nutnosti pečlivého dodržování hygienických pravidel. Vojáci si třikrát denně měří teplotu a procházejí pravidelnými lékařskými prohlídkami. Ubytováni byli v oddělených kasárnách moskevské posádky.

Mluvčí Kremlu: Zatím neuvažujeme o zrušení

Účast na přehlídce v minulosti potvrdily i armády některých zemí bývalé protihitlerovské koalice. Pokud do Moskvy jejich zástupci přijedou, budou cizí vojáci podle RBK povinni uchýlit se do dvoutýdenní karantény.

Slavnostní přehlídka k 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, jak Sovětský svaz pojmenoval svůj boj proti nacistickému Německu v letech 1941 až 1945, se má na Rudém náměstí uskutečnit v tradičním termínu 9. května.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nedávno prohlásil, že se zatím neuvažuje o jejím zrušení nebo omezení. Vše ale podle něj závisí na situaci.

Zeman chce mluvit s Putinem

Účast v minulosti přislíbila řada zahraničních státníků včetně Zemana. Mynář dnes ČTK řekl, že pokud přehlídka nebude ze strany organizátorů odvolána, Zeman s účastí na ní počítá. Na konečné rozhodnutí o konání akce je podle něj prozatím čas.

Podle nejnovějších oficiálních informací se v Rusku koronavirem nakazilo 495 lidí, z toho 290 v Moskvě. Nemoci způsobené virem podlehla údajně jedna žena. Ruští odborníci ovšem upozorňují, že statistika s velkou pravděpodobností není ani zdaleka úplná.

Zeman již dříve řekl, že má v Moskvě dohodnuté bilaterální jednání s prezidentem Vladimirem Putinem. Mluvit s ním chce o ruské kritice českého vyhlášení 21. srpna památným dnem na připomenutí okupace ze srpna 1968. Zeman pokládá za nenormální, aby mu někdo zakazoval vzpomenout na 21. srpen 1968.

satanas ( 26. března 2020 09:28 )

Drzte huby, krupani! Pan Zeman nic nechyti, ma "Imunitu"! Tu prezidentskou!! A vam, krupani az zkonci rouska, pekne vam budou odstavat ouska11

Ulambatorovickin ( 25. března 2020 21:36 )

Zase chlastáš a blábolíš nesmysly, Slověno pomatená.

kristinn ( 25. března 2020 20:58 )

ale na vybavenie dovozu zdrav. materiálu z Číny vám bol dobrý, čo?

Asmo Deus ( 25. března 2020 19:19 )

Leť domů Zemane,
čeká tě Nataša, Nataša, Nataša...!

Ulambatorovickin ( 25. března 2020 16:16 )

... a Mylda si zároveň vykope díru u Kremelské zdi, kde bude zanedlouho pochován vedle svých idolů Brežněva a Stalina.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud