Lékaři skladníkovi (†45) před smrtí řekli: Máte koronavirus a taky rakovinu!

Autor: Michal Charbulák, Karel Janeček, Tomáš Ptáčník, ČTK - 
25. března 2020
05:00

Nemoc Covid-19 má v Česku již tři oběti. Silnému zápalu plic způsobenému virem SARS-CoV-2 podlehl skladník (†45) z Frýdku-Místku, který se léčil v nemocnici Havířově. Trpěl i rakovinou, o ní ale zprvu nevěděl! Informovala o tom v úterý odpoledne tamní krajská hygiena. Večer pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil třetí úmrtí v souvislosti s koronavirem. Zemřela 71letá seniorka, která se nakazila od své rodiny.  

Muži provedli odběr na test 17. března ve frýdecko-místecké nemocnici. „O den později se jeho stav zhoršil a byl hospitalizován v nemocnici v Havířově. Další den se stav zhoršoval, navíc se přišlo na to, že má rakovinu v pokročilém stadiu, o čemž nevěděl. Pán bohužel zanedbal preventivní lékařskou péči, v jejímž rámci by se na nemoc přišlo dříve,“ řekla ČT ředitelka krajských hygieniků Pavla Svrčinová. 

Kolaps orgánů

Lékaři pro mladého muže udělali, co mohli. Jeho stav pravidelně konzultovali s kolegy z Fakultní nemocnice v Ostravě. Nemocnému však začaly selhávat orgány. „Pacient byl nejdříve hospitalizován na infekčním oddělení na stanici pro pacienty s pozitivním výsledkem testu na koronavirus. Když se jeho stav zhoršil, byl přeložen na jednotku intenzivní péče určenou pro pacienty s těžkým průběhem nemoci,“ popsal ředitel havířovské nemocnice Norbert Schellong.

A dodal: „Kvůli pokročilému stadiu nádorového onemocnění, které komplikoval zápal plic způsobený koronavirem, se nám boj o pacientův život nepodařilo vyhrát i přes maximální snahu lékařů i sester.“ 

První byl senior (†95) z Prahy

Prvním zemřelým s nemocí Covid-19 byl senior (†95) z Prahy, který zemřel v neděli večer. Žil v domově pro seniory v pražských Kobylisích, trpěl chronickou srdeční chorobou, měl kardiostimulátor.

Nákazu si přinesl z léčebny dlouhodobě nemocných, kde pobýval kvůli zdravotním obtížím. „Pak byl přeložen zpět do domova pro seniory, kde byl jeden a půl dne. Začal mít obtíže a byl převezen na Bulovku, takže se jednoznačně nakazil v té LDN,“ řekla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. V zařízení se koronavirem nakazili ještě dva pacienti, kteří byli s tímto mužem na pokoji, a dvě zdravotní sestry. Neví se ale od koho.

Třetí obětí je seniorka z Prahy

Žena (ročník 1949) zemřela tři dny po hospitalizaci. Měla se nakazit od člena rodiny. „Problém u této konkrétní pacientky byl, že byla hospitalizována pro chronickou obstrukční plicní nemoc a nebylo zřejmé, že je potenciálně infekční. Až v průběhu hospitalizace se rozvzpomněla, že byla v kontaktu se svou příbuznou, která byla v Itálii před několika týdny. Lékaři ji proto hned odebrali a zjistili, že je pozitivní a bohužel velmi krátce nato zemřela.“

Pacientka byla také polymorbidní, tzn. měla celou řadu chorob, zmínil ministr. „Je mi to moc líto. Prosím všechny, aby své prarodiče teď nenavštěvovali, nebo vždy s rouškou.“

nazca ( 25. března 2020 21:50 )

To je pro "Afronix", že ano?
On neumí nic, jen hloupě žvanit.

ellaella ( 25. března 2020 20:42 )

Rakovina bolí, když už je zle. Jinak nebolí. Proto si toho nikdo nemusel všimnout.

dajanca ( 25. března 2020 20:32 )

Pán musel mít ale bolesti. Pravděpodobně se bál jít na nějaké vyšetření, tak raději umře. Z jeho okolí si toho nikdo nevšiml? Dneska se o rakovině už tolik ví a veřejně se o ní mluví. Paní doktorka z hygieny ale nikoho nejmenovala a je také možné, že novináři tomu dali dramatický náboj.

a-z- ( 25. března 2020 20:20 )

To vypadá, že chcete být všichni nesmrtelní...

a-z- ( 25. března 2020 20:19 )

Koronavirus je milosrdnej. Ze špitálu by už nevylez a s rakem by ho tam tejrali ještě pár měsíců.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud