Roušky a respirátory konečně na cestě? Praha je ve velkém nakupuje v Turecku a Indii

Autor: ČTK, diz - 
19. března 2020
11:51

Ještě začátkem týdne se z pražského magistrátu ozývalo, že je v plánu nákup statisíců roušek a respirátorů. Během čtvrtečního jednání zastupitelstva je však jasno – počet bude mnohonásobně větší. Tři miliony roušek a půl milionu respirátorů hodlá Praha za 123 milionů korun zakoupit v Turecku a Indii. V metropoli by se měly objevit do konce týdne.

Radní Prahy pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) uvedla, že předběžná dohoda s dodavateli se týká objednávky třívrstvých chirurgických roušek v ceně 20 korun za kus a respirátorů typu FFP2 po 120 korunách. Pomůcky by měly dorazit z Indie a Turecka. Radní uvedla, že s ohledem na situaci na trhu je možné, že pomůcky v termínu nedorazí, potom by město od objednávky ustoupilo.

„Pokud by nám roušky měly přijít do týdne či dvou, tak je to bezpředmětné,” myslí si náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Do té doby podle něj již lidé budou mít roušky ušité. Jiná je situace v případě respirátorů, které město bude dále shánět i v případě pozdějšího dodání, protože jsou nutné pro zajištění služeb.

Johnová dodala, že i když se v případě dodání počítá s distribucí pomůcek mezi veřejnost, prioritní jsou zdravotníci a lidé, kteří pracují se seniory a dalšími ohroženými skupinami.

Praha si na nedostatek pomůcek opakovaně stěžovala. Stát ji přitom měl přislíbit dodání respirátorů, avšak dodal jich prvosledově jen 50, což Hlubuček v rozhovoru pro Blesk.cz označil za »výsměch«. Praha čeká také na dodávku 15 000 respirátorů z dodávky, kterou centrálně objednal Plzeňský kraj. Ta se však zdržela v Anglii, kvůli zpoždění město podle vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) dostane slevu.

Dezinfekce mezi veřejnost

Hlubuček dále řekl, že město má denně k dispozici zhruba dva kubické metry dezinfekce, kterou vyrábějí na ČVUT ze zabaveného lihu. Zatím je využívá například v MHD, kde jsou umístěny nádoby s dezinfekcí pro cestující, nabízí je také městským částem. „Za chvíli je budeme moci nabídnout i veřejnosti,” dodal Hlubuček.

fotrpjotr ( 29. března 2020 08:29 )

Turecko je prý nemůže poslat,čeká až dojdou z Číny.

e.lesanova ( 19. března 2020 14:32 )

zackel...jste asi mimoň...naše vláda zareagovala nejlépe ze všech států EU a dělá maximum, co jde..za to, že státní zásoby se od vašeho svatého Vency Havlů rozkradly a vše podstatné pro chod státu zlikvidovalo, aby se ČR stala závislou na Západu, Babiš FAKT nemůže..jděte prudit s chvilkaři a neotravujte

VeronikaV ( 19. března 2020 14:17 )

To jste mě rozesmáli!!! Turecko nám dá roušky . Ti Dávají jen migranty. Možná jedna rouška a 1OO OOO migrantů, tak tomu bych věřila.Země EU a jak se chová, hnus!!!!! Doufám, že to některým státům už otevře oči. CHce jen peníze a když je dostane tak je pak pošle všechny. A EU mu to pořád žere.

jarda304 ( 19. března 2020 12:37 )

Na tohle jsem zvědav. Belgie u nějakých Turků objednala a předem zaplatila. Turci je podvedli, nic nedodali. Belgický král osobně pak volal majitelé čínské Aliexpress Má a ten obratem poslal zdarma letecky do Lutychu 300tis rousek

andorea ( 19. března 2020 12:37 )

Číny se bojí ta prašivka zeptat ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud